Historia Chojnic w obrazach i na żywo

Styczniowe podsumowanie edukacji regionalnej realizowanej na zajęciach lekcyjnych miało w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach bardzo widowiskowy charakter.

Za sprawą rycerzy wszyscy przenieśli się w czasy średniowiecza. Na własne oczy uczniowie mogli zobaczyć m.in. walki rycerskie.   |  fot. (nad.)

 Na apelu z okazji 98 rocznicy powrotu miasta do Polski, który odbył się 26 stycznia 2018 roku, uczniowie mogli na slajdach przygotowanej prezentacji wrócić do historycznych wydarzeń wpisanych w dzieje Chojnic, obejrzeć znane i nieistniejące już zakątki naszego miasta oraz posłuchać barwnej opowieści nauczyciela historii, pana Piotra Skorupskiego, uzupełniającej prezentowane obrazy.

Wirtualna wędrówka szlakiem historii miasta miała też bardzo widowiskową kontynuację. W sali gimnastycznej SP nr 3 w świetnie wyreżyserowanym pokazie rycerskich starć i walki  wystąpili młodzi rycerze  z Bractwa Rycerskiego Herbu „Tur” w Chojnicach. Odziani  w wiernie odtworzone zbroje pokazali uczniowskiej widowni jak  onegdaj rycerze w walce się  sprawowali. Wrażeń było co niemiara, tym bardziej , że młodzi woje z ogromnym poczuciem humoru pokazali też jak dawniej rycerze bawili się, tańczyli, damom swym służyć gotowi.

Od razu  rycerscy goście zdobyli ogromną sympatię i aplauz widowni! To było niezapomniane przeżycie dla zebranych w sali uczniów  i przedszkolaków, które przybyły tu z Przedszkola nr 3. Po pokazach wręczono nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy o Chojnicach. W tym roku trafiły one do drużyn z klas: pierwsze miejsce: V b - Paulina Lewandowska, Martyna Majer, Konrad Skorupski; drugie: IV a - Jagoda Matthes, Wiktor Wysocki, Krzysztof Pestka; trzecie: IV e - Natalia Szóstak, Oliwia Otto, Helena Kornowska.

Dyplomy i nagrody (równorzędne) czekały także na twórców amatorskich filmów w konkursie „Kolej oczami młodych” zorganizowanym w Chojnicach w 2017 roku,  Roku Kolejarzy Chojnickich .Odebrali je: Aleksandra Mindak i Klaudia Rolbiecka; Alina Miszczuk, Wiktoria Żmuda Trzebiatowska; Sandra Blok i Tomasz Rybarczyk; Natalia Mosek i Julia Wirkus; Nina Hajdamowicz.

Uczennice Wiktoria Grzelka i Klaudia Kowalska z VI a – laureatki I stopnia z wyróżnieniem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus i Lingua Plus również odebrały nagrody. Rozstrzygnięto szkolny konkurs informatyczno – przyrodniczy „Przyczyny i skutki smogu” (laury dla Martyny Majer, V b oraz Aleksandry Mindak i Natalii Mosek, VII d) oraz zmagania uczniów w szkolnych „Milionerach” (Martyna Majer).

(Z Sz-P nr 3)