Hafty Brzezińskiego i katalog wystawy

W Bramie Człuchowskiej nadal jest do oglądania bardzo interesująca wystawa haftu Leonarda Brzezińskiego z Wiela. A we wtorek miłośnicy jego twórczości dostali do ręki jej katalog.

Czas zacząć przeglądać nowe wydawnictwo muzealne...   |  fot. Maria Eichler

Nie udało się go przygotować wcześniej, ale za to teraz cieszy oko. Nie tylko dlatego, że pod względem  edytorskim jest świetnie przygotowany (projekt Błażeja Ostoi-Lniskiego), ale też starannie wydrukowany i z bogatą zawartością. Znajdziemy tutaj i słowo o samej wystawie, i omówienie sztuki haftu Leonarda Brzezińskiego, ale też zarys jego biografii i wspomnienie o nim jako o człowieku wielu pasji.

O katalogu mówiła Maria Czaplewska, która przygotowała wystawę w Bramie Człuchowskiej, a gości witała w imieniu dyrekcji placówki Anna Czapczyk. Wśród obecnych nie zabrakło Stefana Wittstocka, strażnika spuścizny po Leonradzie Brzezińskim, który doskonale jest obeznany z jego twórczością i może być po niej doskonałym przewodnikiem. Do Bramy Człuchowskiej zajrzeli też uczniowie z Technikum nr 3, którzy razem  ze swoimi nauczycielkami Katarzyną Główczewską i Felicją Baska Borzyszkowską zgłębiają tajemnice kaszubszczyzny.

Felicja Baska Borzyszkowska pochwaliła muzealną robotę i przybliżanie dziedzictwa Kaszub, a jej podziw był jeszcze większy, gdy usłyszała o planowanych warsztatach haftu, by ta sztuka nie zaginęła. Była też zachęta ze strony Andrzeja Gąsiorowskiego, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, by wstępować w szeregi tej organizacji. Zaprosił z marszu na czwartkowe spotkanie „u Albina”, gdzie będzie wspólne  śpiewanie kolęd.

Tekst i fot. Maria Eichler

Zapisz