Gwiazdy zabłysną na XXI Nocy Poetów

Już jutro 1 sierpnia w fosie miejskiej XXI Chojnicka Noc Poetów. Kogo zobaczymy na scenie? Pierwsi zjawią się laureaci ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza. Będą też mistrzowie pióra: Alicja Kuberska, Zdzisław Prus i Mieczysław Wojtasik.

W czasie kilkugodzinnego koncertu prezentują się zaproszeni goście – gwiazdy polskiej sceny muzycznej, teatralnej, estradowej i telewizyjnej.   |  fot. arch.

Jednakże osobami, które przyciągną największe tłumy są znani aktorzy i artyści z repertuarem piosenki poetyckiej.

Andrzej Seweryn

Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. W 1968 r. Seweryn ukończył warszawską PWST i rozpoczął pracę w Teatrze Ateneum, z którym był związany aż do roku 1980. Popularność zyskał dzięki doskonałym rolom w spektaklach Teatru Telewizji, z których wiele na stałe zapisało się w pamięci widzów. Znacznie ułatwiły one artyście karierę filmową.

Wystąpił w wielu liczących się polskich filmach, w których stworzył niezapomniane kreacje. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Hoffmanem. Po sukcesach w kraju wyjechał wraz w Wojciechem Pszoniakiem do Francji, gdzie mieli wystąpić w sztuce "Oni" Witkacego i w krótkim czasie stał się tam jednym z najbardziej poważanych artystów.

Jest członkiem słynnej Comedie Francaise i warto zaznaczyć, że Seweryn jest drugim w historii tego teatru aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tej prestiżowej grupie. Andrzej Seweryn wykładał również w polskiej i francuskiej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

Cezary Żak

Aktor charakterystyczny, który swoją popularność zawdzięcza głównie udanej kreacji komediowej w serialu "Miodowe lata", „Ranczo”.  Jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Przed kamerami zadebiutował w 1993 r. rólką w serialu "Czterdziestolatek - 20 lat później". Do dnia dzisiejszego ma na swoim koncie role w wielu znanych produkcjach kinowych i telewizyjnych. Mogliśmy go podziwiać w "Cwale" Zanussiego, "Pułkowniku Kwiatkowskim" Kutza, czy "Kilerze" Machulskiego. Cezary Żak jest także aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego.

Anna Cieślak

Anna Cieślak urodziła się w 1980 roku. W 2004 roku ukończyła PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury FPFF w Gdyni za film "Masz na imię Justine", za ten sam film na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę dla Najlepszej Roli Kobiecej.

Występuje również na deskach teatru, w którym zadebiutowała 16.01.2004, obecnie należy do zespołu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. 12 kwietnia 2006 roku została wyróżniona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, od którego otrzymała list gratulacyjny

Anna Treter

Solistka i pianistka zespołu Pod Budą, z którym pracuje od początku jego istnienia. W 2003 roku Anna Treter zdecydowała się na wydanie solowego albumu „Na południe”. W 2006 roku powstał dwuczęściowy telewizyjny recital artystki, będący zapisem jednego z koncertów. Był już wielokrotnie emitowany na antenach TVP i TV Polonia.

Od 2007 do 2011 roku Anna Treter była gospodynią ,,Piosenkarni”- odbywających się co miesiąc spotkań z młodymi, mającymi coś do powiedzenia muzykami, poetami, kompozytorami i pieśniarzami. Te cieszące się ogromną popularnością spotkania miały charakter koncertów , w których obok uznanych twórców i wykonawców prezentujących piosenkę literacką pojawiali się także debiutanci i początkujący artyści. W 2007 roku artystka powołała do życia ,, Fundację Piosenkarnia Anny Treter”, która promuje dobrą polską piosenkę, a także jej twórców.

Marek Dyjak

Polski kompozytor i wokalista. Z wykształcenia hydraulik, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy. Skomponował muzykę do przedstawienia Zbrodnia i kara, w reżyserii Edwarda Żentary.

Poza tym napisał muzykę do Mistrza i Małgorzaty, w reżyserii Andrzeja Marczewskiego. Ma za sobą także debiut aktorski w filmie Adka Drabińskiego Kalipso czy rolę ślepca w Fauście, w reżyserii Freda Apke. Jest liderem zespołu grającego pod jego nazwiskiem, w którego skład wchodzą: Jerzy Małek (trębacz), Zdzisław Kalinowski (pianista), Łukasz Borowiecki (kontrabasista), Arkadiusz Skolik (perkusista). Poza koncertowaniem z bandem występuje także solo lub tylko z trębaczem.

Zespół Dzień Dobry

Istnieje od lutego 2004 roku. Jak piszą na swej stronie internetowej: „Wspólne muzykowanie wyzwala w nas bardzo silne emocje i ogromną radość. Dążymy do tego, aby nasza muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, dlatego to co gramy, określamy mianem: pozytywnej akustycznej fali. Czerpiąc inspiracje z różnych kultur i stylów muzycznych oraz bazując na akustycznym instrumentarium stworzyliśmy bogaty i różnorodny repertuar.

Oprócz naszych autorskich kompozycji jest w nim miejsce dla piosenki poetyckiej, filmowej czy też polskich i światowych przebojów w zaskakujących, akustycznych aranżacjach. We wrześniu 2008 roku zespół "Dzień Dobry" zdobył I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na Krakowskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”. Konsekwencją tego wydarzenia jest program i płyta pod tytułem: „Dzień Dobry Panie Marku”, która zawiera utwory Marka Grechuty w naszych aranżacjach i nasze autorskie piosenki”.

(ro)

Zapisz