Gwiazdy z pomnika i nagrobków na cmentarzu radzieckim zostają

Sprawa prac przy usunięciu czerwonych gwiazd z ogrodzenia cmentarza żołnierzy radzieckich pojawiła się na dzisiejszym (9.05) posiedzeniu Komisji Komunalnej. Zapytanie o przyczynę wysokiego kosztu złożył Bogdan Kuffel.

Jednoznacznie odróżnia się szacunek dla żołnierskich pochówków od utrzymywania w naszym mieście sowieckich obiektów propagandowych, gloryfikujących sowiecki totalitaryzm.   |  fot. (je)

Interesowało radnego ponadto, czy znikną także gwiazdy z pomnika oraz z nagrobków. Dyrektor Wydziału Komunalnego Jarosław Rekowski wyjaśnił, o czym już pisaliśmy w relacji z piątkowej konferencji prasowej, że koszt ok. 46 tys. zł spowodowany jest kompleksową renowacją metalowych segmentów ogrodzenia.

- Miasto dotyka w tych pracach jedynie ogrodzenia cmentarza radzieckiego przy ul. Kościerskiej. Nie będziemy usuwać innych gwiazd. W ubiegłym roku jedynie, po monicie Wojewody Pomorskiego, zmieniliśmy treść napisu na pomniku. - wyjaśnił Jarosław Rekowski.

Obecny również na posiedzeniu wiceburmistrz Adam Kopczyński przekazał, że otrzymał od Dawida Kobiałki informację o odkryciu na cmentarzu żołnierzy radzieckich fragmentu tzw. denkmalu (pomnika) upamiętniającego w języku niemieckim poległych na polach bitew Wielkiej Wojny (I wojny światowej) mieszkańców Chojnic. - Zastanawiamy się co zrobić z tym odkrytym pomnikiem. Nie powinien on zostać w tym miejscu – uważa wiceburmistrz. Zdjęcie z fragmentem pomnika niemieckiego pochodzi z FB „Archeologia Doliny Śmierci" i wykonał je Dawid Kobiałka.

(je)