Gwałtowne burze, a po nich ochłodzenie

Dla całego kraju obowiązują ostrzeżenia o upale. W czwartek i w piątek przez Polskę przejdą gwałtowne burze, po których przejściowo się ochłodzi. Temperatura powietrza miejscami spadnie o około 10°C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które przejdą przez Polskę w czwartek i piątek.   |  fot. (olo)

Gorące, zwrotnikowe powietrze, które napływa do nas znad Afryki, spowodowało falę upałów. Temperatura maksymalna powietrza w wielu miejscach Polski przekracza 30°C. Upalny będzie jeszcze czwartek i piątek.  W czwartek nad zachodnie rejony kraju nasunie się zatoka niżowa z aktywnym chłodnym frontem atmosferycznym,  który stopniowo, przesuwając się na wschód, wygeneruje aktywne zjawiska burzowe.

W nocy z czwartku na piątek, front chłodny  będzie się znajdował na obszarze od Pomorza zachodniego przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. W strefie frontu i na jego przedpolu, w upalnej i  bardzo wilgotnej masie powietrza występować będą burze z ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Burzom mogą towarzyszyć również opady gradu. Temperatura maksymalna w czwartek wyniesie od 28°C, 30°C na wschodzie kraju do 35°C na zachodzie. Niewykluczone, że lokalnie termometry pokażą powyżej 35°C.

W piątek we wschodniej połowie kraju nadal będzie upalnie. Miejscami temperatura powietrza osiągnie 33°C. Na zachodzie i północnym zachodzie, po przejściu frontu atmosferycznego, zanotujemy wyraźne ochłodzenie. Temperatura w tej części kraju spadnie do 22°C, 25°C. Duża różnica temperatury między wschodem i zachodem kraju spowoduje gwałtowne zjawiska burzowe, podczas których spodziewane są ulewne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru przekraczające 80 km/h. W tym dniu strefa  frontu przebiegać będzie na linii od Pomorza przez centrum po Śląski i Małopolskę i powoli odsuwać się będzie na wschód.

W sobotę w całym kraju już zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą od 22°C do 26°C. Nad samym morzem i w rejonach przedgórskich miejscami temperatura spadnie poniżej 20°C. Upalnie zapowiada się niedziela i poniedziałek. W niedzielę termometry pokażą 30°C na zachodzie kraju, a w poniedziałek temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C już niemal w całym kraju.

Opracowanie: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB

Katarzyna Bieniek rzecznik prasowy IMGW-PIB

Nowa warstwa..

Zapisz

 1. 9 sierpnia 2018  07:23   ALERT TRZECIEGO STOPNIA ...   ARGAMEDON NADCIAGA

  ALERT TRZECIEGO STOPNIA NAJWYZSZEGO POGODOWY

  5
  2
  Odpowiedz
 2. 9 sierpnia 2018  06:50   Oj Ludziska Lepiej się ...   anonim

  Oj Ludziska Lepiej się strzeszta dam wam do wiwatu w tym roku Oj Dam

  6
  2
  Odpowiedz
 3. 9 sierpnia 2018  06:47   POWTÓRKA ZESZŁOROCZNEJ ROZRYWKI   OJ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

  NAWET PAN BUCZEK NIE WYTRZYMAŁ NO I POKAZAŁ SWE DZIEŁO NIEDOWIARKOM W ZESZŁYM ROKU Pioruny, gradobicia i nagłe ochłodzenie Front zwolni i, przesuwając się w kierunku centrum kraju, przyniesie kolejne potężne burze. Chmury cumulonimbus będą wypiętrzone na ponad 10 km. Po burzach temperatura powietrza miejscami spadnie nawet o 10 st

  5
  2
  Odpowiedz