Grunty pod ścieżki rowerowe odrolnione, ale to nie koniec problemów

Po trzech tygodniach intensywnych starań udało się odrolnić 1 ha, III klasy ziemi pod budowę ścieżek rowerowych w gminie Chojnice. Chodzi o trakty wiodące z Silna do Piastoszyna, z Silna do Ostrowitego i Lichnów oraz z Nowej Cerkwi do Lotynia.

To czy nowa sieć ścieżek rowerowych łączących gminne miejscowości powstanie w 2021 roku, będzie zależało od badań archeologicznych i konserwatora zabytków.   |  fot. A. Zajkowska

- Normalnie ta procedura trwa ze trzy miesiące, albo i dłużej. Jestem wdzięczny współpracownikom z ministerstwa rolnictwa za przyspieszenie, na moją prośbę, tej procedury - podkreśla wójt Zbigniew Szczepański. Jednocześnie przyznaje, iż sądził, że wspominane ministerstwo będzie największym „hamulcowym” w całej procedurze. Okazuje się jednak, że nie.

Na podstawie nowych przepisów „do przeskoczenia” jest jeszcze konserwator zabytków. - Ma teraz prawo do wszystkich planów miejscowych. Pomorski konserwator zabytków narzucił nam badania archeologiczne. Coś strasznego. Pewnie będziemy musieli interweniować przez wojewodę pomorskiego w tym temacie. Chciałbym żeby najpóźniej w maju rada gminy uchwaliła ten plan miejscowy, żebyśmy mogli ruszyć z pozwoleniem na budowę. Żebyśmy w tym roku, zgodnie z planem, zdążyli te ścieżki rowerowe zbudować - komentuje Zbigniew Szczepański.

Anna Zajkowska