Gogle VR – jak to właściwie działa?

Ludzie zawsze marzyli o tym, aby przenieść się w świat ze swoich ulubionych filmów czy gier. Dzięki rozwojowi technologii stało się to możliwe. W jaki sposób? Za pomocą okularów VR! Jak one działają i w jaki sposób możemy je wykorzystać?

Technologia ostatnich lat pozwala na realne zanurzenie się w immersyjnym świecie 3D, zwanym też wirtualną rzeczywistością.   |  fot. nadesł.

Gogle VR – jak są zbudowane?

Gogle VR to przede wszystkim dwa ekrany (lub jeden podzielony na dwie części), które wyświetlają niemal takie same obrazy. Te z kolei są nieco przesunięte względem siebie i zakrzywione przez specjalne soczewki. Taki obraz trafia do naszego mózgu, który odbiera go jako obraz trójwymiarowy. Z gogli VR możemy korzystać zarówno z konsolą do gier, komputerem czy nawet smartfonem.

Jednak okulary VR to nie tylko trójwymiarowy obraz. Dodatkowo posiadają one masę akcelerometrów, żyroskopów, magnetometrów oraz różnorodnych kontrolerów, dzięki którym wirtualna rzeczywistość staje się jeszcze bardziej rzeczywista.

Gogle VR wyglądem przypominają futurystyczny hełm wyposażony w specjalne mocowania. Dzięki temu ich noszenie jest komfortowe i wygodne. Okulary, które są kompatybilne z konsolą czy komputerem, posiadają zintegrowany wyświetlacz. Ekran w goglach może także być po prostu telefonem. W takim przypadku smartfon należy umieścić w specjalnym mocowaniu.

Działanie gogli VR

Obraz przesyłany do naszego mózgu za pomocą gogli VR oszukuje go, stymulując trójwymiarową rzeczywistość. Wspomniane wyżej czujniki sprawiają z kolei, że obraz zmienia się, gdy poruszamy głową, czy unosimy ją do góry. Jednak podziwianie wirtualnego świata to tylko połowa zabawy. O wiele ciekawiej robi się, gdy podczas gry używamy specjalnych kontrolerów. Trzymając je w dłoniach, w łatwy sposób możemy wpływać na wirtualny świat. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w grach sportowych czy w scenach walk.

Jak możemy wykorzystać gogle VR?

Technologia VR dopiero rozwija swoje skrzydła. Dlatego właśnie zastosowań takich gogli jest coraz więcej. Aktualnie technologię VR najczęściej wykorzystuje się w grach. Dzięki niej dosłownie możemy stać się bohaterem ulubionej gry i podziwiać jego świat swoimi oczami. Co więcej, za pomocą kontrolerów, czyli wykonując odpowiednie ruchy, realnie wpływamy na wydarzenia. Czy granie może być jeszcze bardziej realistyczne?

Coraz prężniej rozwijają się także filmy i seriale w technologii VR. Do niedawna filmów takich było niewiele, aktualnie niemal każde wideo w serwisie YouTube możemy wyświetlać w trybie Cardboard. Oznacza to, że możemy swobodnie przesuwać obraz w przestrzeni. Rewolucja VR dopiero się rozpoczęła, a już zachwyca niesamowitym realizmem. Dodatkowo ceny gogli VR są na tyle przystępne, że niebawem niemal każdego będzie stać na zakup takiego sprzętu!

(mat. partnera)