Gmina przekaże Białowieży 50 tys. zł na pomoc dla nielegalnych uchodźców

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Chojnice została przyjęta uchwała o pomocy publicznej dla gminy Białowieża w kwocie 50 tys. zł z przeznaczeniem na zakup przez nią koców, pakietów energetycznych.

Na sesji Gminy czternastu radnych głosowało za uchwałą o finansowej pomocy, jeden radny wstrzymał się od głosu. Nikt nie wziął udziału w dyskusji.   |  fot. screen video

Oraz rzeczy niezbędnych do udzielenia pomocy humanitarnej uchodźcom i imigrantom, którzy przedostali się przez granicę polsko – białoruską. Czternastu radnych było „za”, jeden radny wstrzymał się od głosu. Nikt z nich nie wziął udziału w dyskusji. Obszernie uzasadnił włączenie do porządku obrad tego projektu uchwały wójt Zbigniew Szczepański. Uważa, po rozmowie telefonicznej z wójtem Białowieży Albertem Litwinowiczem, że jest potrzebna pilna pomoc humanitarna dla uchodźców.

Podziela pogląd wójta tej przygranicznej gminy, że lepiej byłoby za te 2 mld zł wybudować nie mur graniczny, a domy dla imigrantów. - Nasz rząd problem na granicy politycznie rozwiązuje bardzo dobrze, ale humanitarnie bardzo źle – uważa włodarz Gminy Chojnice. W wypowiedzi wójta nie zabrakło negatywnej oceny polityki zagranicznej prowadzonej przez rząd Mateusza Morawieckiego i uwag dotyczących zachowania Unii Europejskiej wobec kryzysu na polsko – białoruskiej granicy.

Przekazał, że podjął decyzję, by 6 listopada o 19.00 we wszystkich gminnych obiektach użyteczności publicznej w oknach pojawiło się zielone światło. Jest znak przyłączenia się Gminy Chojnice do akcji prowadzonej przez grupę „Matki na granicy”.

Więcej w zapisie video z transmisji obrad Rady Gminy, który obejmuje całość wypowiedzi wójta Zbigniewa Szczepańskiego.

(je)