Gmina Chojnice projektuje kolejne ścieżki rowerowe

Plan Zbigniewa Szczepańskiego, to połączyć traktami rowerowymi, lub ciągami pieszo -rowerowymi, wszystkie sołectwa składające się na Gminę Chojnice. W przyszłym roku łącznie pobudowanych ma zostać 20 km ścieżek.

W Gminie Chojnice plan jest taki, by wszystkie sołectwa połączyć bezpiecznymi trasami rowerowymi.   |  fot. A. Zajkowska

Niespełna dwa tygodnie temu Zbigniew Szczepański, podpisał z firmą „Ad-Bet” umowę na realizację ścieżki rowerowej na trasie Ostrowite - Silno. Mierzący blisko 2 km odcinek ma powstać do końca października tego roku. Obecnie w gminie trwają prace projektowe kolejnych 20 km tras rowerowych. Ich realizacja jest zaplanowana na przyszły rok.

- Chodzi trasy z Ostrowitego do Ciechocina, z Ostrowitego do Lichnów, z Nowej Cerkwi do Lotynia. Tam jest trzecia klasa ziemi. Trzeba więc opracować plan miejscowy celem odrolnienia tych gruntów. Gdyby nie było tam tej trzeciej klasy ziemi to ścieżki byłyby budowane jeszcze w tym w tym roku - mówi Zbigniew Szczepański. W planie jest także pobudowanie dogodnego dla cyklistów połączenia między Silnem a Piastoszynem.

Wedle zapowiedzi, wszystkie ścieżki rowerowe mają mieć nawierzchnię asfaltową. - W przyszłym roku, mam nadzieję, że wspólnie z powiatem uda nam się zrealizować drogi powiatowe na odcinku Jerzmionki - Ogorzeliny - Sławęcin, wraz ze ścieżką rowerową, oraz Krojanty w kierunku pomnika, część druga, też wraz ze ścieżką rowerową - zapowiada włodarz. Z

Zbigniew Szczepański wstępnie zakłada, że wymienione trasy rowerowe pochłoną około 10 mln zł z budżetu gminy. Przy okazji tworzone będą także rowy melioracyjne. O pieniądze na wykonanie zadania samorządy będą się starały pozyskać dotację z programu Funduszu Dróg Samorządowych.

Anna Zajkowska