"Gdy szybciej zapada zmrok, takie "choinki" przeszkadzają" …

Jeden z naszych czytelników zwraca uwagę na sposób oświetlenia zainstalowanego w pojazdach. - Ostatnio namnożyło się samochodów z dziwnym oświetleniem. Światła z przodu auta mają różną barwę, są fioletowe, śnieżnobiałe, żółte, itd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można samowolnie zmieniać oświetlenia w samochodzie na oświetlenie, które nie posiada homologacji. Taki pojazd nie ma prawa przejść przeglądu okresowego, więc nierzadką praktyką jest zdejmowanie tego typu urządzenia   |  fot. youtube

- Widać, że w niektórych przypadkach mamy do czynienia z ręczną robotą, na przykład zderzaki zdobią przyklejane paski LED. Teraz, gdy szybciej zapada zmrok, takie "choinki" przeszkadzają. Zdarza się, że kierowcy ciężarówek przewożą na swoich kabinach prawdziwe telebimy, tyle jest tam świateł. Czy policja weryfikuje również takie sytuacje podczas swoich akcji na drogach? Czy ma do tego odpowiednie urządzenia, aby egzekwować przepisy? - pyta czytelnik.

O zajęcie stanowiska poprosiliśmy chojnicką policję.

"Na zasadzie art.51 kodeksu drogowego aktualnie obowiązującym oświetleniem do jazdy dziennej są światła mijania, jednakże ten sam artykuł dopuszcza fakultatywne stosowanie tzw. świateł do jazdy dziennej, wykorzystujących energooszczędny system LED. Oświetlenie takie musi jednak spełniać podstawowe warunki, jakimi są: homologacja (na kloszu lampy, żarówkach lub listwie LED musi znajdować się nieusuwalne oznaczenie E i RL),światła te powinny być symetryczne ustawione względem osi pojazdu i na równej wysokości, dodatkowo muszą one być poprawnie zamontowane. Nie mogą one znaleźć się dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, a odległość między nimi nie może być mniejsza niż 600 mm.

Światła te powinny być umieszczone na wysokości od 250 do 1500 mm. Ponadto muszą też zostać prawidłowo podłączone, aby nie mogły działać jednocześnie ze światłami mijania, nie mogą także wystawać poza obrys pojazdu. Homologacja sama w sobie potwierdza zgodność intensywności oświetlenia z wymogami w tym zakresie, nie ma zatem potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu na wyposażeniu Policji. W przypadku świateł przednich wymaga się, aby generowany przez nie strumień światła miał barwę białą lub żółtą selektywną, a więc jasnożółtą. Reflektor przystosowany do żarówek ksenonowych powinien posiadać homologację: DR, DC lub DC/R, przy czym zwykła lampa halogenowa ma najczęściej wybity znak HC/R.

Zakup i montaż świateł bez homologacji, nieodpowiednio rozmieszczonych na pojeździe lub o nieodpowiedniej barwie może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 złotych oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jeżeli chodzi o dodatkowe oświetlenie, które użytkownicy samochodów montują na pojazdach, to są wyszczególnione konkretne przepisy, które dotyczą tej kwestii i jest to prawo o ruchu drogowym art. 66, a szczegółowe informacje są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dane dotyczące świateł w pojazdach znajdują się w rozdziale 3 powyższego rozporządzenia oraz w załączniku nr 6 również tego samego aktu prawnego.

Zapytanie kierowane do policji dotyczyło również kwestii karania użytkowników pojazdów za nieprawidłowe lub niesprawne oświetlenie w samochodach przez funkcjonariuszy Policji w powiecie chojnickim. Policjanci, którzy codziennie pełnią służbę na drogach w celu poprawy bezpieczeństwa zwracają szczególną uwagę przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące pojazdami, także z uwzględnieniem stanu technicznego pojazdów i ich obowiązkowego wyposażenia. Podejmują również działania

zmierzające do usunięcia nieprawidłowości jeżeli chodzi o oświetlanie samochodów. Najczęściej warunkowo dopuszczają do usunięcia usterki lub dodatkowego oświetlenia, które jest niezgodne z obowiązującymi przepisami - niezwłocznie. W przypadku niezastosowania się do poleceń funkcjonariuszy policjanci w takim przypadku zatrzymują dowód rejestracyjny od pojazdu oraz stosują formę represji przewidzianą prawem”- wyjaśnia oficer prasowy KPP w Chojnicach, sierż. Justyna Przytarska.

(red)

  1. 7 grudnia 2016  07:50   Oficer prasowy   anonim

    Dla zainteresowanych i komentujących : proszę poczytać Zarządzenie nr 12014 Komendanta Głównego Policji. Wszystkie informacje dotyczące stanowiska rzecznika prasowego bądź oficera prasowego są tam zamieszczone.

    1
    0
  2. 4 grudnia 2016  23:19   Światła przeciwmgielne  

    Przyłączam się do apelu !!!!!!!!!!!!! Panowie Policjanci przyłożyć się do pracy..

    1
    1
  3. 4 grudnia 2016  12:50   Światła Przeciwmgielne   Wojtek

    Może czas by Chojnicka drogówka z większą szczególnością przyłożyła się do karania kierowców nagminnie jeżdżących na światłach przeciwmgielnych. Ostatnio chyba moda zapadła do jazdy na światłach przeciwmgielnych gdyż aut z włączonymi tymi światłami jest coraz więcej.

    2
    1
  4. 3 grudnia 2016  22:36   No niestety synkowie na macie ...   stary były dzielnicowy

    No niestety synkowie na macie racji, stanowisko jest oficer prasowy a dowód macie pod tym linkiem http://www.chojnice.policja.gov.pl/rzecznik.php

    0
    0
  5. 3 grudnia 2016  22:10   Powinno być:   YETI

    Rzecznik prasowy KPP a nie żaden "oficer prasowy" tym bardziej, że ta pani jak już ktoś wspomniał jest sierżantem a więc podoficerem.

    0
    0
  6. 3 grudnia 2016  16:42   Oficer czy sierżant ?   x

    Sierżant to podoficer

    2
    0