Gdy czas zakupić nowszy model. O wagach samochodowych słów kilka

Jeżeli stoisz przed popełnieniem decyzji o zakupie nowej wagi samochodowej lub planujesz kupno pierwszej, przed dokonaniem transakcji powinieneś poznać kilka istotnych szczegółów dotyczących wag.

Wagi najazdowe to współcześnie szalenie ważne urządzenia pomiarowe. Praktycznie każdy samochód przed wyjazdem w trasę musi zostać zważony.   |  fot. ilustracyjne

Wiele osób w dzisiejszych czasach nie do końca wie czym jest waga samochodowa. Nazywana często najazdową, służy do ważenia ciężarówek i innych sporych pojazdów – najczęściej występuje ona w biznesach czy warsztatach związanych z transportem. Składa się ona między innymi z podstawy, ogniw obciążnikowych, skrzynek przyłączeniowych i reszty potrzebnych do jej zbudowania elementów.

Nie tylko najazdowe. Rodzaje i charakterystyka wag samochodowych

Wybór wag samochodowych jest obecnie na tyle szeroki, iż dzielą się one na poszczególne grupy, dzielone między innymi przez zastosowanie pomiaru (mechaniczne lub elektroniczne), mobilność (stałe lub przenośne), podłoże (stalowe lub betonowe), budowę (zagłębione lub najazdowe). Muszą być one przede wszystkim odporne na wysokie obciążenie i nie ugiąć się pod kołem pojazdów transportowych przewożących towary. Powinny też posiadać wymiary odpowiednie do swojego zastosowania. Dlatego, jeżeli planujesz zakup pierwszej wagi, dokładnie ustal jej wymiary, żeby uniknąć niepożądanych niespodzianek. Tylko dzięki dokładnemu zmierzeniu i skonkretyzowaniu swoich wymagań waga będzie sprawdzać się znakomicie.

Idąc tym tropem, warto zwrócić uwagę na długość pojazdów, jakie będą ważone i czy będą one złożone na dwie części. Wymiary i masa pojazdu to kryterium o którym nigdy nie powinno się zapominać. Z tego względu można wymienić wagi przeznaczone do różnego rodzaju samochodów. Firma Czekała na swojej stronie internetowej dostępnej pod linkiem  https://wagi-czekala.pl/ ukazuje przedział od 20 do aż 60 ton, jednocześnie proponując rozwiązanie indywidualne. W ofercie producentów znaleźć można wiele rodzajów wag, w tym również przenośne – przeznaczone do zadań, w których bardzo ważnym punktem jest mobilność. Montaż tego rodzaju wagi nie wymaga zbyt wiele; jedynie przygotowania odpowiedniego podłoża z betonu lub twardego kruszywa.

Żywotność wag samochodowych. Od czego zależy ich zdatność?

Żywotność wagi to niezwykle ważny czynnik, na który należy zwracać uwagę. Tkwi ona najczęściej w odpowiednim zakonserwowaniu przedmiotu, gdyż właśnie dzięki temu ma się pewność, iż waga nie zostanie zniszczona po kilku deszczach czy przymrozkach. Podkłady betonowe wykazują się większą ciężkością niżeli te stalowe; poprawia to rozkład obciążenia oraz zdolność do utrzymywania sił ciężkich, ważących po kilkanaście ton samochodów. Jednak coraz więcej osób składa się ku wagach stalowo-betonowych.

Łączą one w sobie użyteczność z wytrzymałością, a także doskonałą przyczepnością w oblodzonych lub mokrych warunkach. W zależności od środowiska, waga samochodowa może być narażona na działanie czynników korozyjnych. Przed zakupem warto skonsultować się z ekspertem – o ile istnieje takowa możliwość. Zdecydowanie ułatwi to proces zakupu wagi.

(mat. zewnętrzny)