Gdańsk – historyczna stolica Kaszub?

Reprezentacja uczniów z Technikum nr 3 w Chojnicach, uczących się języka kaszubskiego, udała się na wycieczkę do Gdańska, uznawanego nieoficjalnie za historyczną stolicę Kaszub.

Gdańsk to nie tylko łamy historii, ale też wyjątkowa atmosfera i klimat.   |  fot. M. Narloch

Na początku poszliśmy do Domu Kaszubskiego, gdzie znajdują się siedziby Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wydawnictwa ZKP, redakcji „Pomeranii” oraz Instytutu Kaszubskiego. Na miejscu spotkaliśmy się z Lucyną Radzimińską (absolwentką KLO Brusy), która zajmuje się obecnie sprawami związanymi z edukacją kaszubską oraz z Dariuszem Majkowskim – zastępcą reaktora naczelnego „Pomeranii”.

Następnie poszliśmy na pieszą wycieczkę z przewodnikiem Jerzym Naclem – wybitnym Kaszubą, autorem napisanego po kaszubsku podręcznika do nauki chemii. Podczas pieszej wędrówki po Starym Mieście zobaczyliśmy m. in. pomnik Świętopełka Wielkiego, Długi Targ, Targ Rybny i dawny Targ Kaszubski na ul. Rajskiej, budynek Poczty Polskiej, bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy, miejsce w którym znajdowały się prawdopodobnie mury starego grodu Gdańska.

Byliśmy też przy pamiątkowych tablicach poświęconych Franciszkowi Kręckiemu, Młodokaszubom, Ryszardowi Stryjcowi. Po zwiedzaniu miasta mieliśmy czas dla siebie na zjedzenie ciepłego posiłku. Następnie od godz. 18:00  uczestniczyliśmy w uroczystości wręczania nagród Skry Ormuzdowe w Ratuszu Staromiejskim na ul. Korzennej. 

 Z. Graszek, fot. M. Narloch

Zapisz