Gabriela i Eugeniusz Słomińscy, nowymi Zasłużonymi Obywatelami gminy Chojnice

Taką decyzję, jednomyślne, podjęli podczas wczorajszej (26.02.) sesji radni. - Swoją postawą, za wkład wniesiony w rozwój gminy Chojnice, Gabriela i Eugeniusz Słomińscy, zasłużyli na tytuł Zasłużonych Obywateli - mówił wójt Zbigniew Szczepański.

Eugeniusz i Gabriela Słomińscy, podczas gali Dokonań Roku 2019 odebrali statuetkę w kategorii Filantrop. Od wczoraj są też Zasłużonymi Mieszkańcami gminy Chojnice.   |  fot. A. Zajkowska

Takich uchwał w Gminie Chojnice dotąd nie było zbyt wiele. Wczoraj, do elitarnego grona uhonorowanych za „szczególne osiągnięcia na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju gminy Chojnice” dołączyli Gabriela i Eugeniusz Słomińscy, założyciele firmy Polcom w Topoli. O tytuł dla mieszkańców gminy wnioskował do radnych wójt Zbigniew Szczepański.

- Dają zatrudnienie wielu mieszkańcom gminy Chojnice. Pani Gabriela wraz z mężem Eugeniuszem, utożsamia się z naszą wspólnotą samorządową nie tylko poprzez ulokowanie wiele lat temu tak dużego biznesu w Topoli, ale również poprzez ulokowanie swojego miejsca zamieszkania na terenie gminy Chojnice - argumentował włodarz. W 2018 roku Słomińscy postanowili jednak sprzedać pakiet swoich udziałów w firmie. Z tego tytułu na konto samorządu, w postaci podatku, wpłynęło blisko 100 mln zł.  

- To dzięki podjętym przez panią Gabrielę i Eugeniusza Słomińskich wcześniejszym decyzjom prawie 100 mln złotych dodatkowo wpłynęło do budżetu naszej gminy. Był to ogromny zastrzyk finansowy dla naszego samorządu, który pozwolił na znaczące rozszerzenie programu inwestycji. Wiele projektów i przedsięwzięć mogliśmy realizować szybciej i z większym zaangażowaniem.

- Z tych środków mogliśmy także wesprzeć przebudowę chojnickiego dworca, hospicjum budowane przez Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, czy przekazać środki dla powiatu chojnickiego na remont dróg powiatowych leżących na terenie gminy Chojnice - wyjaśnił Zbigniew Szczepański. Państwo Słomińscy od lat są też uczestnikami życia społecznego całego regionu. Hojnie wspierają Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, sekcję kajakową dla osób niepełnosprawnych „Szansa” przy Chojnickim Klubie Żeglarskim. Co roku wspierają także finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Anna Zajkowska