Franciszek Pabich ma tablicę pamiątkową na gmachu sądu

Znany regionalista, artysta malarz oraz znawca filigranów, czyli znaków wodnych na papierze czerpanym – Franciszek Pabich, dziś (24.11.) został upamiętniony okolicznościową tablicą przy wejściu do gmachu Sądu Rejonowego w Chojnicach.

Tablica pamiątkowa została zamieszczona na elewacji budynku.   |  fot. (je)

Pracował w nim od 1927 do emerytury. Zmarł w 1989 roku. Inicjatorami jej umieszczenia byli działacze Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego prezes Kazimierz Jaruszewski poprowadził uroczystość. Rozpoczęła się od poświęcenia tablicy przez ks. prałata Jacka Dawidowskiego. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia przez córkę Franciszka Pabicha - Marię Szmyd, reprezentanta UM Roberta Wajlonisa oraz radnych Bogdana Kuffla i Kazimierza Jaruszewskiego.

Sylwetkę i dokonania Franciszka Pabicha przypomniała licznie zebranym chojniczanom jego córka. Jej ojciec zajmował się nie tylko filigranami, którymi „zaraził” się podczas pracy w sądowym archiwum, ale i uczył rysunku dzieci i młodzież. Byli wśród nich i podopieczni Zakładu Poprawczego. Wielu jego absolwentów odwiedzało swojego Mistrza w jego mieszkaniu. Córka opowiedziała m.in. jak wyglądał jego zwykły dzień pracy, o której go rozpoczynał, co w ich domu działo się. Jej ojciec jest autorem 29 prac naukowych nt. filigranów.

W 1977 w Chojnickim Domu Kultury zorganizował pierwszą w Polsce wystawę filigranów. Maria Szmyd serdecznie podziękowała organizatorom za upamiętnienie jej ojca okolicznościową tablicą w miejscu, gdzie pracował. Swoimi wspomnieniami o Franciszku Pabichu podzielił się także Marek Wituszyński. Okazało się, że poznał go przy okazji odwiedzin u jego córki Marii. Uczyli się w tej samej klasie Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich.

Więcej w relacji video.

(je)