Firma faktoringowa – czym jest, jak działa i do czego służy faktoring?

Duża część przedsiębiorców rozlicza się z klientami na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności, który w zależności od ustaleń pomiędzy przedsiębiorcą a klientem, może wynosić nawet do 90 dni.

Faktoring ma miejsce w momencie, kiedy klient przekazuje do faktora wybrane przez siebie faktury przed terminem ich płatności.   |  fot. ilustracyjne

Niestety, w wielu przypadkach takie zamrożenie kapitału powoduje utratę płynności finansów, którą jednak można odzyskać korzystając z usług firmy faktoringowej. Zastój przepływu pieniędzy to zmora każdego przedsiębiorcy. Świat biznesu rządzi się jednak swoimi prawami, a dobre relacje z klientem wymagają cierpliwość i elastyczności. Zdarzają się sytuacje, w których odroczenie terminu płatności za faktury staje się dużym obciążeniem dla przedsiębiorstwa.

Problem ten może rozwiązać firma faktoringowa, która przywraca firmom płynność finansową. Przedsiębiorstwa, które korzystają z możliwości jakie daje faktoring, z reguły prosperują dużo sprawniej i osiągają lepsze wyniki. Sprawdź, czym dokładnie jest faktoring i dlaczego jest to idealne rozwiązanie dla współczesnego biznesu!

Firma faktoringowa – jak działa?

Faktoring to usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez faktora odroczonych faktur wystawionych przez przedsiębiorcę z tytułu sprzedaży usług lub towarów. W dużym uproszeniu, faktoring jest usługą dedykowaną przedsiębiorcom, którzy opierają swoją działalność na udzielaniu swoim klientom kredytu kupieckiego. W wielu przypadkach, klient otrzymuje 30, 60 lub 90 dni na uregulowanie należności za zakupione od przedsiębiorcy towary czy usługi. Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na tak długi czas oczekiwania na zapłatę. Po realizacji zamówienia przedsiębiorca może jednak wysłać fakturę do firmy faktoringowej, która w ciągu 24 godzin wypłaca przedsiębiorstwu 90% jej wartości.

Na podobnych zasadach działa faktoring międzynarodowy, który służy firmom zajmującym się importem towarów zza granicy. Faktoring międzynarodowy opiera się na współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a faktorem działającym na terenie kraju, z którego importowane są towary. Zagraniczny faktor spłaca zobowiązania przedsiębiorcy na rzecz kontrahenta po wcześniejszej weryfikacji sytuacji finansowej importera.

Jakie są zalety faktoringu?

Skorzystanie z usług firmy faktoringowej Pragmago jest zdecydowanie bardziej korzystne niż zaciągnięcie kredytu bankowego w celu utrzymania płynności finansowej firmy. Ogromną przewagą faktoringu nad pożyczką bankową jest brak konieczności ustanowienia dodatkowych, materialnych zabezpieczeń. Banki oceniają zdolność kredytową przedsiębiorcy wedle zupełnie innych kryteriów niż firma faktoringowa, dla której wystarczającym zabezpieczeniem są same faktury i weksle.

Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się skorzystać z faktoringu, mają zdecydowanie lepszą płynność finansową, co stanowi zabezpieczenie przed potencjalnym bankructwem. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest także skuteczniejsza egzekucja wymaganych należności od klientów, którzy zwlekają ze spłatą kredytu kupieckiego.

(mat. zewnętrzny)