Finster wspiera parkowy pomysł Klajny

W sprawie przyszłości Wzgórza Ewangelickiego zanosi się na poważną debatę. Są bowiem zwolennicy tego, by pozostawić to miejsce w obecnym kształcie, inni – nie wykluczają odważnych zmian.

Lipy górujące nad Wzgórzem Ewangelickim – wkrótce ten widok może być tylko wspomnieniem.   |  fot. (ro)

Do tej drugiej kategorii oprócz radnego Jacka Klajny należy też burmistrz Chojnic: - patrzę na problem szerzej. Za 2 lata powstanie nowe Chojnickie Centrum Kultury i bardzo by się przydało sąsiedztwo dobre dla ludzi. Szanując te ptaki, chcemy je dywersyfikować poza miasto. Burmistrz zastrzega jednak, ze wycinka ogromnych lip nie będzie sprawą łatwą, podobnie jak zmiany w przestrzeni.

- Ciężko będzie przejść przez procedury i uzgodnienia wojewódzkiego konserwatora zabytków, regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, oraz zstępnych, czyli żyjących potomków pochowanych tam niegdyś ludzi. Powinniśmy rozpocząć rozmowy, zlecić badania archeologiczne, szczątki zebrać i w uzgodnionym miejscu je pochować.  To faktycznie nie jest już cmentarz - są szczątki, ale nie ma regularnych grobów.

(ro)

relacja_video.jpg

  1. 4 lutego 2016  22:09   wzgórze i ptaki   han

    A może zacząć Panie Klajna od problemu ptaków, których należy się pozbyć, inaczej przeniosą się na pobliskie drzewa koło szkoły lub w okolice cmentarzy i tak będziemy wycinać wszystkie drzewa w mieście, ponieważ zagrożenie epidemią będzie wszędzie wzrastać, podobny jest problem z gołębiami na starym rynku tu nie chodzi i ich całkowitą likwidację ale o ograniczenie ich liczby. Gdy rozwiąże się te problemy to można będzie myśleć co dalej.

    0
    0
  2. 27 stycznia 2016  17:35   Parking   B.

    Pewnie się to tak zakończy, że najpierw drzewa wytną, nowej zieleni nie zasadzą i będzie kolejny parking. Bo przecież do nowego Centrum Kultury trzeba dojechać i to będzie przyjazne ludziom.....

    0
    0
  3. 27 stycznia 2016  15:12   Wzgórze"jeść nie woła!   Mirmił

    Może by się tak zająć termoizolacją budynków i rozwiązaniami systemu grzewczego w związku z emisją CO2,tym bardziej że nie zostało już wiele czasu.Kraków już to robi,może jak nasze miasto zacznie o tym wcześnie myśleć i planować to może nie uderzy to mieszkańców mocno po kieszeni.Dosyć upiększania!!!Robić to co jest ważne, potrzebne i wygodne

    0
    0
  4. 26 stycznia 2016  12:10   ewangelicki cmenterz   Sigrid Loh, Berlin/Ludwigsfelde

    Szanowni Panstwo, Chojniczenie, z mojego punktu widzenia mozna by urzadzic tam park z krzakami i lawkami. Bez drzew naturalnie: miejsce sloneczne i mile. A dla zmarlych ( tez czesc mojej rodziny, ktorej nigdy nie poznalam -jestem rocznikiem 1945) mozna by postawic tablice pamiatkowa. byla Chojniczanka

    0
    0
  5. 25 stycznia 2016  18:09   do gościa poniżej, ...   anonim

    do gościa poniżej, wybrałeś argumentację starosty z 1948 r czyli idziesz wybiórczo, ja mieszkam w tej okolicy ponad 60 lat i nigdy tam nikt nie wypoczywał i nie będzie wypoczywał, a dlaczego to się starszych zapytaj

    0
    0
  6. 25 stycznia 2016  15:40   IV – Za przeznaczeniem w/w ...   Ll.

    IV – Za przeznaczeniem w/w cmentarza na urządzenie w tym miejscu parku miejskiego przemawiają następujące okoliczności: - zupełny brak w miejsca wypoczynku dla ludzi pracy. (Dawniejsze planty położone przy ul. gen. Stalina (obecnie Sukienników – red.) zostały przez okupanta zniszczone. - położenie obiektu, o który chodzi – znajduje się w samym śródmieściu. - cmentarz ten pokryty jest w całości starym drzewostanem liściastym i stanowi już obecnie naturalny park. - przez stworzenie tego parku miasto zyska dużo pod względem zdrowotnym. Za: http://www.historiachojnic.pl/artykuly/materialy/PRL/30/elegia-o-cmentarzu

    0
    0
  7. 24 stycznia 2016  13:01   Całkowicie popieram wniosek ... (4)   W.Miller

    Całkowicie popieram wniosek Pana Klajny.Należy zrobić porządek z drzewostanem na Wzgórzu Ewangelickim.Sam robiłem 12 lat temu przycinkę i wycinkę drzew na cmentarzu parafialnym,gdzie wycięto,lub przycięto w sumie 101 drzew.Prosze zobaczyć jak sie ma drzewostan na cmentarzu?.Co tam ks .Dawidowski robi to już nie moja sprawa-przeważnie nic nie robi hihihihi.Jeśli chodzi o drzewostan cmentarza to przyjechał z Gdańska dendrolog oraz konserwator przyrody(wojewódzki).Wyznaczyli drzewa do wycinki i przycinki.Wydali odpowiednie decyzje,podpowiedzieli jak się opiekowac drzewostanem.To samo można zrobić na Wzgórzu.Doprawdy nie wiem,dlaczego tego do dziś nie zrobiono?.A i zaznaczam,że wycinka i przycinka drzew wcale nie musi drogo kosztować !

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 27 stycznia 2016  18:56   Mirmił już 12 lat mieszkam ...   W.Miller

      Mirmił już 12 lat mieszkam w Szwecji i trudnię się zupełnie inną działalnością niż ścinanie czegokolwiek.Nie miałewm i nie mam zamiaru ścinać niczego w Polsce a w Chojnicach szczególnie-choć przyznam,że parę pustych łbów przydalo by się ściąć !

      0
      0
    • 27 stycznia 2016  14:53   I chciałby się pan załapać   Mirmił

      na nowy kontrakcik!Pan ma w tym swój interes więc bezstronny pan chyba nie jest?

      0
      0
    • 25 stycznia 2016  21:01   Ale tak przedstawić się ...   W.Miller

      Ale tak przedstawić się ,nazwisko podać ,nie bać się i wtedy napisać to już nieeeeeee pełne kalesony strachu hehehehehe

      0
      0
    • 25 stycznia 2016  11:28   ---   ---

      Lizus skandynawski ;-)

      0
      0
  8. 24 stycznia 2016  11:13   PONOĆ W NOCY GANIAJĄ SIĘ ...   TWÓJ CIEŃ.

    PONOĆ W NOCY GANIAJĄ SIĘ TAM DUSZE ZMARŁYCH PO CMENTARYZSKU

    0
    0
  9. 24 stycznia 2016  10:14   NO TAK   oko

    W tym przypadku pojawia się ciagosc komuniści rozszabrowali nagrobki zostaly drzewa teraz postkomunistyczny burmistrz chce isc dalej. ot ruskie geroje

    0
    0
  10. 23 stycznia 2016  16:51   Panie Burmistrzu skoro to ...   mirmił

    Panie Burmistrzu skoro to takie trudne i pewnie kosztowne to po co pan w to się angażuje?Zawsze pan mówi że" ogląda pan każdą złotówkę trzy razy"

    0
    0
  11. 23 stycznia 2016  13:15   Czekam, aż ktoś z tych ...   anonim

    Czekam, aż ktoś z tych nawiedzonych, nie wpadnie na pomysł rozebrania Bramy Człuchowskiej, bo przeż stoi kilka wieków i nikt nie da gwarancji, że pewnego dnia nie runie, przez co może stwarzać niebezpieczeństwo dla pieszych, ciekawy kto z nich wpadnie na pomysł, aby taki wniosek zlożyć?

    0
    0
  12. 23 stycznia 2016  08:05   Ręce precz od tego miejsca ... (2)   chojniczanin

    Ręce precz od tego miejsca jak komuś się nie podoba to niech to omija.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 23 stycznia 2016  14:52   Mamy już jedną pustynię ...   zzzz

      Mamy już jedną pustynię zieleni, to miejsce niech pozostanie z tymi drzewami i s.... mi ptakami.

      0
      0
    • 23 stycznia 2016  14:49   tak   prawda

      Tak dokładnie precz ręce . Tam są ludzkie szczątki niestety ,więc choć taki spokój tam ma być.

      0
      0
  13. 22 stycznia 2016  21:34   Czyli nie będzie przejścia ...   anonim

    Czyli nie będzie przejścia dla jeży?

    0
    0
  14. 22 stycznia 2016  20:25   tak   pytam

    Pytam ,czy miasto Chojnice nie ma już innych wydatków.

    0
    0
  15. 22 stycznia 2016  19:03     anonim

    http://www.wizjalokalna.pl/article.php?id=5500 Czy będą pobierane pieniądze za informację? Adam Domiński, doradca burmistrz, który od niedawna jest osobą wyznaczoną do kontaktu z mediami, sygnalizuje, po przesłanych mu pytaniach dotyczących planów powstania komórki kontroli w Urzędzie Miejskim w Czersku oraz poradni kardiologicznej w SP ZOZ, że jeśli przygotowanie odpowiedzi będzie wymagało przetworzenia informacji, może wiązać się to z ewentualnymi kosztami.

    0
    0
  16. 22 stycznia 2016  15:18   Panie burmistrzu, jest Pan w ...   mieszkaniec

    Panie burmistrzu, jest Pan w wielkim błędzie ponieważ starosta Rześniowiecki Tadeusz w w piśmie z dnia 13 listopada 1947 r. , które przesłał do Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego – Wydział Społeczno – Polityczny w Bydgoszczy akta dotyczące sprawy wyznaniowej z następującym sprawozdaniem w pkt V czytamy: – Potrzeba usuwania grobów względnie zwłok ludzkich w tym wypadku nie zachodzi, gdyż groby jako kilkudziesięcioletnie praktycznie nie istnieją. Chodzi tylko o usunięcie kilkanaście nagrobków (płyt) i tych rozbitych i uszkodzonych w czasie działań wojennych. Z powyżej przytoczonych względów proszę o przychylne załatwienie sprawy, a mianowicie przyznanie gminie miejskiej w Chojnicach na własność wyżej wymienionego cmentarza i udzielenie zezwolenia na urządzenie w tym miejscu parku miejskiego. Minister Administracji Publicznej Edward Osóbka – Morawski w piśmie z dnia 9 marca 1948 r. zarządził zamknięcie cmentarza ewangelickiego przy szosie Gdańskiej. Od decyzji nie przysługiwało odwołanie. M. in. w uzasadnieniu czytamy: „Za zamknięciem tego cmentarza przemawiają ważne względy publiczne, teren bowiem zajęty bezużytecznie przez cmentarz służyć może za park miejski co zostało przewidziane w miejskim. Część pochowanych została ekshumowana w czasie budowy ChCK, ale tylko do nasypu, za nim, żadne prace ekshumacyjne nie były prowadzone, usunięto na terenie cmentarza nagrobki, trumny w ziemi pozostały nadal.

    0
    0