Festiwal Nauki w Pawłowie

W ostatnią sobotę (11. 07.) w Pawłowie odbył się niecodzienny festyn. Prócz atrakcji, z jakich zazwyczaj można skorzystać na tego typu imprezach, przygotowano również stanowiska naukowe.

Młodzież z Pawłowa wzięła udział w Festiwalu Nauki.   |  fot. nadesłane

Gdzie każdy z uczestników zabawy mógł samodzielnie przeprowadzić zaprezentowany wcześniej przez młodzież z miejscowej świetlicy eksperyment. Wszystko to w ramach projektu „Co zostanie nam w głowie po wakacjach w Pawłowie?”, którego finałem był właśnie Festiwal Nauki.

Dzięki programowi dzieci i młodzież miały szansę wziąć udział w warsztatach z zakresu robotyki, chemii czy fizyki. Uczestniczyły także w zajęciach w miejscowej świetlicy, gdzie uczyły się wykonywana różnego rodzaju doświadczeń. I właśnie te eksperymenty uczestnicy projektu postanowili zaprezentować w ramach Festiwalu Nauki.

Każda osoba biorąca udział w festynie miała okazję obejrzeć, a później samodzielnie przeprowadzić doświadczenie. Można było m. in. własnoręcznie wywołać wybuch miniaturowego wulkanu korzystając z dostępnej w każdej kuchni sody oczyszczonej i octu, czy odczytać zaszyfrowaną wiadomość poprzez zamoczenie kartki z bezbarwnym napisem w roztworze jodyny i coli.

Uczestnicy festynu zobaczyli także, jak wykonać własnoręcznie lampę lawę- wystarczy użyć oleju, wody z dodatkiem barwnika i tabletek musujących. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko z doświadczeniem o nazwie „Magiczny palec”- włożenie palca zamoczonego w płynie do mycia naczyń do wody z dodatkiem pieprzu spowoduje, że drobinki przyprawy znajdą się na brzegu naczynia, w którym wykonujemy eksperyment.

Mimo, że wszystkie wykonywane przez dzieci prace badawcze wydają się niezbyt skomplikowane, to naprawdę wiele się dzięki nim nauczyły. Tego typu zajęcia bardzo pomogły uczestnikom projektu w zrozumieniu podstaw chemii czy fizyki, a poza tym to świetna zabawa.

Doświadczenia dzieci i młodzieży z Pawłowa wzbudziły spore zainteresowanie wśród osób, które brały udział w festynie. Stanowiska naukowe cieszyły się powodzeniem. Młodzi ludzie mają nadzieję, że to nie ostatni tego typu projekt, jaki zrealizowano w ich miejscowości.

Projekt dofinansowany w konkursie grantowym Funduszu Akumulator Społeczny, współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach P FIO.

Lucyna Bucław