„EtnoPolska” w Swornegaciach

Jednym z głównych celów statutowych Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach jest ochrona i popularyzacja kultury kaszubskiej. Z tego też względu w Swornegaciach realizowany jest projekt pn.: „Szkoła Tradycji Kaszubskich”.

Licznie zgromadzeni słuchacze mogli sporo dowiedzieć się o codziennym życiu Kaszubów.   |  fot. Marta Potulska

Którego zadaniem jest umożliwienie mieszkańcom regionu zdobycie unikatowej wiedzy i umiejętności z zakresu regionalnej kultury, obrzędów i zwyczajów. Ciekawą propozycją, w ramach tego zadania, były wykłady etnograficzne zorganizowane w lipcowe popołudnia przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Prelekcje wygłosiła  Maria Czaplewska, etnografka, pracująca na co dzień w chojnickim muzeum.

Licznie zgromadzeni słuchacze mogli sporo dowiedzieć się o codziennym życiu Kaszubów. Ze względu na porę roku, w sposób szczególny, omawiane były tradycje i zwyczaje związane ze żniwami i sianokosami. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. kim były: pólnica i òprzepôłnica i dlaczego panna nie mogła stawiać ostatniego snopu na polu.

Wykłady były zilustrowane pokazem dawnych narzędzi używanych w kaszubskich gospodarstwach. Szczególne zaciekawienie wśród słuchaczy wzbudził fakt, iż mocowania cepów na Kaszubach często wykonane były ze skóry węgorza! Niektórzy (zwłaszcza najmłodsi uczestnicy), po raz pierwszy mieli też okazję zobaczyć kosę lub sierp…

Już niedługo wszyscy zainteresowani dawnymi tradycjami gospodarskimi na Kaszubach będą mogli spróbować, jak kosi się sierpem lub kosą. Na przełomie lipca i sierpnia będzie okazja do wzięcia udziału w kaszubskich żniwach! Szczegóły już wkrótce na stronie www.gok.chojnice.pl. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”

Lucyna Bucław