Ekobiblioteka tematem VIII Nocy w Bibliotece

Odbyła się ósma już edycja Nocy w Bibliotece. W tym roku hasłem przewodnim akcji była ekologia. W oparciu o ten temat bibliotekarze przygotowali wystawy, warsztaty, spotkania i zabawy, w których udział wzięli wszyscy chętni – dzieci, młodzież, seniorzy.

Noc w bibliotece poświęcona została problematyce kształtowania świadomości ekologicznej.   |  fot. MBP Ch-ce

W każdym z działów czekało mnóstwo atrakcji.

Mediateka

Przez cały czas trwania VIII Nocy w Bibliotece w Mediatece odbywały się warsztaty „Drugie życie starej płyty”. Wszyscy, którzy odwiedzili dział multimediów mieli szansę stworzenia różnorakich przedmiotów ze starych nośników CD. W szukaniu inspiracji i pomysłów na rękodzieła pomagała przygotowana przez bibliotekarzy wystawa płyt CD przerobionych na zwierzaki, pudełka, witraże, lustro, a nawet zegar. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie uczestniczyli w warsztatach. Największą popularnością wśród najmłodszych cieszyło się tworzenie tzw. bączków wykonanych z ozdobionej płyty i umieszczonej w środku jednogroszówki.

Dzieci z większym zamiłowaniem do wycinania i klejenia, zamieniały nośniki CD w kolorowe żółwie, koty czy rybki. Dorośli najchętniej tworzyli pomysłowe wzory na płytach, które wcześniej zostały pomalowane czarną farbą. Autorskie projekty uczestnicy warsztatów mogli zabrać do domu.

Gry i zabawy udostępnione na stanowiskach komputerowych pomagały przybliżyć dzieciom trudne tematy dotyczące segregacji śmieci, oszczędzania wody i energii w domu, mądrych zakupów, niemarnowania pożywienia, sposobów na ograniczenie zużycia plastiku czy zasady 5R. Zainteresowani odnawialnymi źródłami energii mogli zapoznać się z działaniem wiatraków i elektrowni wodnych dzięki makietom wykonanym z papieru. Odwiedzający mieli również okazję obejrzeć wystawę zbiorów Mediateki, która obejmowała filmy, audiobooki i dokumenty audio o tematyce ekologicznej.

Wypożyczalnia dla Dorosłych

W dziale tym można było oglądać wystawę na temat katastrof ekologicznych, znalazły się na niej m.in. zdjęcia przedstawiające największe katastrofy naturalne. Na ekspozycji „Czy wiesz, że…” prezentowane były także ciekawostki na temat zagrożeń wynikających z lekkomyślnego marnowania zasobów naturalnych ziemi i wyniszczającej działalności człowieka. Można było także przysiąść w kąciku „Klimat na czytanie” przy którym wyeksponowane zostały książki tematycznie związane z katastrofami. Dla młodszych czytelników przygotowano układankę literową i tablicę magnetyczną. Zadaniem było ułożenie wyrazu o ekologii. W nagrodę każdy otrzymał książkę i zakładkę. Wszystkich odwiedzających wypożyczalnię częstowano jabłkami.

Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów

Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów przygotował dla dzieci krzyżówki ekologiczne oraz minikonkurs na rymowankę o ochronie środowiska, za rozwiązanie, których każdy otrzymał małą nagrodę wraz z zakładką do książki. Dekoracje przygotowane przez bibliotekarki wykonane były z materiałów z recyklingu, np. koszyk z cukierkami, węże, kwiatki i doniczki zostały zrobione z plastikowych butelek. Podobnie wszystkie dekoracje znajdujące się w korytarzu na I piętrze związane były z ochroną środowiska.

Znalazło się pośród nich gospodarstwo ekologiczne z domowymi zwierzętami oraz pasieką, ogródek warzywno-owocowy, a także ekologiczny miodek z kubusiowej pasieki. Największe wrażenie na oglądających zrobiło minizoo z różnymi gatunkami chronionych zwierząt, a także statek organizacji Greenpeace walczącej o ochronę środowiska. Przy windzie pojawił się natomiast kącik z nielegalnym wysypiskiem śmieci, przy którym umieszczono tablice informujące o prawidłowej segregacji odpadków.

Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci

W dziale dla młodszych czytelników odbyły się atrakcje związane z tematem ekologii. Na początku były to zajęcia czytelnicze skierowane do najmłodszych uczestników. Dzieci wysłuchały książki pt. „Segreguję śmieci. Dbam o środowisko” Magdaleny Grucy, a następnie posegregowały śmieci i wrzuciły je do odpowiednich koszów.

Rodzice chętnie przyłączali się do zabawy. Kolejną atrakcją było wykonanie szydełkiem z naturalnego sznurka zmywaków kuchennych. Zadanie w zamyśle skierowane było do młodzieży, lecz przyciągnęło również młodszych uczestników. Chętni mogli rozwiązać ekologiczny test rodzinny i sprawdzić, w jakim stopniu dbają o środowisko. Każda rodzina oddająca wypełniony arkusz otrzymała dużą ekologiczną kolorowankę.

Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa

W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej tematem przewodnim były zioła i pszczoły. W korytarzu prowadzącym do działu można było obejrzeć ekspozycję suszonych i świeżych ziół, a wewnątrz działu przygotowano wystawę na temat chojnickich pszczelarzy. „Pozwólmy pszczołom żyć!” taki był tytuł wykładu wygłoszonego przez Roberta Patelę z Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach. Robert Patela opowiadał zgromadzonym o znaczeniu pszczół dla człowieka i w przyrodzie.

Zaprosił również do degustacji pysznych miodów pochodzących od pszczelarzy z naszego regionu. W trakcie spotkania można było dowiedzieć się, jakie są właściwości miodu oraz innych produktów pozyskiwanych z ula, jak długo żyje pszczoła i jaki jest los trutnia. Pszczelarz zaprezentował i omówił narzędzia, które wykorzystuje w swojej pracy oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kontakcie z pszczołami. Na zakończenie zachęcał zgromadzonych do uprawiania w swoich przydomowych ogródkach roślin miododajnych, gdyż są one nie tylko pożyteczne, ale i ozdobne.

Czytelnia dla dorosłych

W Czytelni uczestnicy Nocy mogli oglądać wystawy dotyczące zagadnień superfoods i zero waste. Odbyły się także dwa spotkania nawiązujące do tych ekspozycji. Pierwsze z Aliną Pasionek-Sikorą, która mówiła o polskich superfoodsach, czyli produktach bogatych w witaminy, minerały czy fitozwiązki, działające korzystnie na organizm człowieka. Wśród prezentowanych produktów były maliny, jeżyny, aronia, oleje, orzechy, czosnek. Prelegentka podkreślała, że warto spożywać te produkty, ponieważ mają one dobry wpływ na nasz organizm. Uczestnicy mogli też obejrzeć na wystawie inne superfoodsy, m.in. czarnuszkę i wyprodukowany z niej olej, kurkumę świeżą i w proszku czy siemię lniane i olej lniany.

Po spotkaniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Daj śmieciom drugie życie”, a prace zgłoszone na konkurs można było oglądać na korytarzu i w Czytelni (wyniki konkursu i zdjęcia z rozstrzygnięcia podamy jutro).  Następnie gościem działu była Anna Zakrzewska, propagatorka ekologicznego stylu życia, która opowiedziała o tym, czym jest zero waste, jakie są zasady tego stylu życia, jakie zagrożenia są spowodowane nadmierną ilością plastiku. Na prezentowanych slajdach pokazała m.in. pacyficzną wyspę śmieci.

Młodsi czytelnicy mogli także skorzystać z kącika przygotowanego specjalnie dla nich. Znalazły się tam kolorowanki, drewniane dekoracje do malowania, gry wykonane z materiałów ekologicznych. Natomiast starsi mogli obejrzeć książki dotyczące ekologii i ekologicznego stylu życia, a także rzeczy wykonane z materiałów naturalnych: drewniane łyżki, deski do krojenia, podkładki pod kubek, pudełeczko i świece z węzy pszczelej czy drewniany grzebień.

Ponadto w trakcie Nocy na I piętrze swoje stoisko miał Zakład Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze, którego przedstawiciele odpowiadali na pytania m.in. o segregowanie nietypowych śmieci. Jak się okazuje, jeszcze nie wszyscy dobrze sobie z tym radzą. Dzieci mogły brać udział w zabawie edukacyjnej, pomagającej wyrobić sobie dobre nawyki w segregacji odpadów.

Z kolei na parterze znalazła się także półka bookcrossingowa, z której czytelnicy za darmo mogli zabrać sobie interesujące ich książki, przeczytać a następnie przekazać dalej. Chętni, którzy nie mogli wziąć udziału w Nocy w Bibliotece mają jeszcze okazję obejrzeć dekoracje przygotowane specjalnie na tę akcję.

Organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i stowarzyszenie LekTURa. Akcja dofinansowana została przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach.

Not. i fot. MBP