Dzienne Domy Pomocy w Chojnicach

Za kilka tygodni Fundacja Palium Barbary Bonny i parafia Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, a więc bazylika, uruchomią Dzienne Domy Pomocy. Dziennikarze długo jednak dociekali, dlaczego akurat te instytucje i na jakich zasadach się tym zajmą.

Grażyna Wera - Malatyńska z LGR Morenka, Barbara Bonna z Fundacji Palium oraz proboszcz Jacek Dawidowski.   |  fot. (olo)

Podczas konferencji prasowej Grażyna Wera-Malatyńska z LGR Morenka, Barbara Bonna z Fundacji Palium oraz proboszcz Jacek Dawidowski długo musieli odpowiadać na pytania dziennikarzy, którzy dociekali, dlaczego o tym projekcie mówi się dopiero teraz. Dziennikarze pytali, jaka była procedura wyboru właśnie bazyliki i Palium do prowadzenia DDP, czy były inne propozycje, jakie będzie finansowanie pobytu i dlaczego będą to tylko półroczne turnusy.

Projekt powstał w partnerstwie Morenki, miasta Chojnice, Fundacji Palium i parafii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie pomorskim. Powstały dwa bliźniacze projekty i jak tłumaczy Grażyna Wera-Malatyńska, do przystąpienia zdecydowały się właśnie Palium i bazylika. Otrzymały one łącznie po 1,5 mln zł na przystosowanie istniejących obiektów (Palium przy Strzeleckiej, bazylika w starej plebanii) oraz prowadzenie DDP w dni powszednie przez 1,5 roku. Będą to trzy półroczne turnusy dla 20 osób.

Po tym okresie bazylika i Palium przez trzy lata będą jeszcze musiały utrzymać DDP, ale już na zasadach komercyjnych – kto zapłaci, ten będzie mógł korzystać z dziennej formy pobytu. Bazylika przez kilka miesięcy będzie prowadziła Dzienny Dom Pomocy w … Charzykowach w siedzibie Morenki, gdyż za otrzymane środki proboszcz chce wyremontować starą plebanię przy kościele. Fundacja Palium poprowadzi DDP w swojej siedzibie przy Strzeleckiej, gdzie jest też hospicjum.

DDP przeznaczone będą dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych mieszkańców Chojnic, gminy Chojnice i gminy Konarzyny. Półroczny pobyt będzie bezpłatny, ale chętna osoba będzie musiała kupić jednorazowo „bilet” za 100 zł. - Nasze podstawowe zadanie to nauczenie przez te pół roku osób, które z różnych powodów czują się wykluczone, wychodzenia do społeczeństwa i korzystania z różnych usług i możliwości. Nie chcemy nikogo wyręczać już do końca życia, tylko nauczyć ponownego życia w społeczeństwie – mówi Barbara Bonna z Fundacji Palium.

Chętni do skorzystania z oferty DDP mogą zgłaszać się do Fundacji Palium (Kamila Krukowska tel. 603 635 988), bazyliki (Jacek Dawidowski tel. 600 891 872) lub LGR Morenka (Adam Rogala tel 500 100 091).

Więcej w materiale wideo.

Tekst i fot. (olo)

 1. 26 września 2018  12:17   Tam ,gdzie jest kasa do ...   anonim

  Tam ,gdzie jest kasa do łyknięcia,tam zjawia się Pan Dawidowski i mówi normalnym ludziom,że uruchomi działalność opiekuńczo-laczniczą w starej plebanii,która de facto nadaje sie do rozbiórki.I my, normalni ludzie mamy w to uwierzyć ?,że uruchomi ?.Czy taczki juz są przygotowane ?.Cała nadzieja ,że zwolennicy PiS wygrają wybory,to o nic nie będą pytać,a kasa popłynie strumieniem szerokim jak rzeka !!!.

  24
  4
 2. 25 września 2018  21:30   Z racji zawodowych ...   Charzykowianin

  Z racji zawodowych konsultowałem taki projekt w woj. kujawsko-pomorskim i powiem tak, W przypadku parafii nie ma on jakichkolwiek szans powodzenia.Kwota 1 ,5 mln zł z ledwością starczy na realizację świadczeń wobec pensjonariuszy / wyżywienie,opieka pielęgniarska ,opieka terapeutyczna ,opieka lekarska koszty stałe typu transport itd./Z kwoty tej nie mowy o wygenerowaniu jakichkolwiek środków na inwestycję budowlaną przystosowującą obiekt do działalności medycznej .Jak łatwo policzyć średnio miesięczny przychód to ok. 85.000 PLN ,a nie będzie to działalność non profit. Na szanownym ks. Jacku wrażenie zrobiła kwota ,którą można jednorazowo zainkasować ,a później jakoś to będzie najwyżej miasto w imię wyższych celów zadłuży się i będzie dokładać. Wiadomo ,że są to projekty dedykowane przede wszystkim placówkom prowadzącym zbliżoną działalność leczniczą.

  24
  0
 3. 25 września 2018  19:56   Tej starej plebani to on już ... (1)   siostra Fredzia

  Tej starej plebani to on już raczej nie wyremontuje ;-( Remont trwa już kilka lat a końca nie widać (i raczej tego nie zobaczymy ! )

  18
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 26 września 2018  20:33   Idź do kina na Kler i ...   anonim

   Idź do kina na Kler i posłuchaj słów KOTA...,, trzeba zbierać cały czas na remonty a nie dokończyć remont...

   5
   1
 4. 25 września 2018  14:00   Ksiądz Dawidowski niech ... (1)   anonim

  Ksiądz Dawidowski niech sobie remontuje plebanie za to co dostanie na tace czy tam załatwia mu kolega Buzek albo Finster!!!!

  35
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 września 2018  22:27   pse pse pse   niania

   jest 14 a ty już pse pese pse... idz już spać...bredzizsz

   1
   3