Dzień Stomika

5 października obchodzony jest Krajowy Dzień Stomika. Z tej okazji w sobotę 3 października nieformalna chojnicka grupa samopomocowa stomików wraz z organizatorami kampanii StomaLife świętowali w Restauracji Sukiennice swoje święto.

Na spotkanie przyszło około 60 osób, w większości młodzi stażem. W przyjacielskiej, pełnej empatii atmosferze, stomicy dowiedzieli się m.in. o założeniach i idei kampanii społecznej StomaLife.   |  fot. nadesłane

W Polsce ze stomią żyje około 40 tysięcy osób. W powiecie chojnickim około 500. Krajowy Dzień Stomika ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób z wyłoniona stomią.

Sposób na dalsze życie

Wyłonienie stomii to nie powód do radości. Stomii nie wyłania się dla kaprysu. Przyczyną wyłonienia stomii czyli przetoki jelitowej na brzuchu jest najczęściej choroba nowotworowa jelit lub pęcherza moczowego. Przed zabiegiem chorzy cierpią z powodu choroby nietrzymania moczu, bólu przy oddawaniu stolca, krwawień, przewlekłych biegunek, itp.

Przetoka zdaje się więc wybawieniem, a jej pielęgnacja mniej kłopotliwa, niż radzenie sobie podczas wcześniejszych krępujących wpadek i dolegliwości. Specjaliści podkreślają, że kwestie pielęgnacyjne i finansowe osób ze stomią to nie najpoważniejsze zmartwienia. Większość chorych szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji w tym zakresie. Źródłem frustracji, a nawet depresji, jest najczęściej dyskomfort psychiczny związany z samym faktem wyłonienia stomii i niezmienność sytuacji.

Najważniejsze jest wsparcie

Jak wiele sami potrzebujemy wsparcia w trudnych chwilach naszego życia? Jak wiele wsparcia możemy udzielić drugiemu człowiekowi w potrzebie?
Odpowiedzi są proste, a zarazem paradoksalnie skomplikowane. Niech każdy sam podejmie próbę ich nazwania. Wzajemna, bezinteresowna pomoc stanowi w kontaktach międzyludzkich niezwykle cenną wartość.

A jeżeli dodamy do kompletu miłą atmosferę, życzliwość, kawę czy herbatę i ciasteczko?

Możliwość spotkania się z osobami z podobnymi problemami, wymiana doświadczeń oraz uczenie się jak prawidłowo pielęgnować stomię oraz jak zapobiegać najczęstszym problemom, które występują podczas życia ze stomią to główne przyczyny organizowania wspólnych spotkań stomików w Chojnicach.

Dla celów kampanii została utworzona strona internetowa www.stomalife.pl, na której znajdują się przydatne i profesjonalne informacje na temat stomii. Stomicy znajdą tam m.in. Blog Karoliny Kaszuby młodej stomiczki, godne polecenia filmy instruktarzowe, porady, informacje praktyczne, adresy punktów pomocowych.

W Chojnicach bezpłatne wsparcie stomicy mogą uzyskać w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach oraz Centrum Medycznym „GEMINI”. Pielęgniarze i pielęgniarki stomijne dojadą bezpłatnie do domu by pomóc stomikowi w trudnych chwilach po wyłonieniu stomii. Potrzebujący pomocy stomik  może dzwonić pod numery telefonów 607570037 lub 606462 654.

Plany szkoleniowe

Następne spotkanie, organizatorzy chcieliby przeprowadzić  w wersji warsztatowej. W planach są warsztaty komputerowe po to,  żeby przybliżyć stomikom zasady korzystania z multimediów i portali społecznościowych, które mogą pomóc stomikom w codziennym życiu. Termin: wiosna 2016.

Katarzyna Karpus

fotoreportaz.jpg