"Dzień Odblasków" w powiecie chojnickim

W ramach ogólnopolskiego ”Dnia Odblasków” policjanci chojnickiej komendy policji dzisiaj na terenie całego powiatu będą rozdawali elementy odblaskowe niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Policjanci podczas służby będą wręczali opaski odblaskowe zarówno tzw. niechronionym uczestnikom ruchu drogowego jak i kierującym.   |  fot. KPP

Akcja ta ma na celu poinformowanie pieszych i rowerzystów o zagrożeniach płynących z poruszania się bez odblasków zarówno w ternie zabudowanym jak i poza nim, a także zachęcenie jak największej liczby pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych.

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych podczas służby policjanci chojnickiej drogówki rozpoczęli kolejne działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Założeniem prowadzonej akcji ”Dzień Odblasków” jest zachęcanie pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu, jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest ten mały element odblaskowy umieszczony na wierzchnim ubraniu.

Sytuacje w których należy nosić elementy odblaskowe, nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. Nie trzeba chyba przekonywać, że „niechronieni” jako uczestnicy ruchu są pozbawieni ochrony w postaci poduszek powietrznych bądź pasów bezpieczeństwa. W momencie zderzenia z pojazdem nie chroni go, tak jak w przypadku pojazdu kierującego nadwozie samochodu.

Ochronę pieszego, rowerzysty, dziecka jak i osoby starszej, stanowi jedynie odblask. Daje on wielkie szanse kierowcy na zauważenie niechronionych uczestników ruchu i podjęcie odpowiedniej reakcji. W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję „Dzień Odblasków”, ale także zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych każdego dnia, to naprawdę może uratować niejedno życie i zdrowie!

KPP

Zapisz