Dzień Kropki w "jedynce"

15 września już drugi raz, całą szkołą obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania uczniów i nauczycieli wypełnione były kolorowymi kropkami. Na korytarzach szkolnych pojawiły się dekoracje i elementy zawierające kropki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 dołączyli do około 100 szkół na świecie świętujących Międzynarodowy Dzień Kropki.   |  fot. (nad.)

Dzieci oddziałów przedszkolnych na zajęciach poznali genezę tego święta. Uważnie wysłuchali opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie.

Tak jak nasza bohaterka szukali naszych mocnych stron by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej   nie zwracano na nie  uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i" ,kropkach biedronki, są w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Wspólnie wykonali „kropkowy obraz” na płótnie. Dziewczynki i chłopcy w małych grupach układali kompozycje z kolorowych kropek na matach.

Przedszkolaki korzystali również z nowego ekranu multimedialnego. Aktywność plastyczna była zgodna z zainteresowaniami dzieci, dostosowana do ich możliwości tak, aby każde dziecko osiągnęło sukces jak Vashti. Również w świetlicy szkolnej, jak zawsze wiele się działo. Obejrzano film o Vashti, rozmawiano o swoich talentach i bawiono się "kropką".

Rysowaliśmy, malowaliśmy, projektowaliśmy kropki, obklejaliśmy się kropkami. Wspólnie z nami w świetlicy świętowała Ia, Id, IIIc i IVe. Świetnej zabawie towarzyszył uśmiech i piosenka o "Kropce" oczywiście .
 
(Tekst, fot. Magdalena Lella, Dorota Czarnowska, Jagoda Wenderska)