Dzieci byłych pracowników PGR mogą dostać grant na laptop

Do 27 bm. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których dziadkowie i pradziadkowie pracowali w zakładach rolnych należących do PGR Chojnice oraz w PGRybackim Charzykowy, mogą ubiegać się o grant w wysokości do 3,5 tys. na zakup komputera.

O nowych zasadach konkursu "Wsparcie dzieci z rodzin pgeerowskich w rozwoju cyfrowym" – poinformowała Beata Burda z urzędu gminy.   |  fot. (je)

Poinformowała o tym na konferencji prasowej w UG z 14.10 Beata Burda, szefowa Wydziału Programów Rozwojowych. By mieć prawo złożyć wniosek, należy być mieszkańcem gminy Chojnice i ponadto mieszkać obecnie na terenie, gdzie do jego likwidacji funkcjonowało jedno z gospodarstw PGR (Silno, Ciechocin, Nowe Ostrowite, Lichnowy, Szlachetna); nie można było w latach 2020-2021 otrzymać dofinansowania ze środków publicznych na zakup laptopa.

Do dnia 14.10 do Urzędu Gminy wpłynęło 10 wniosków. Czas na ich złożenie jest do 27.10.2021 godziny 15.00. W puli na cały kraj programu rządowego, który ma nazwę „Konkurs Grantowy Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”, jest tylko 80 mln zł.

- Niestety, ten program nie obejmuje rodzin pracowników Zakładu Doświadczalnego Ziemniaka z Nieżychowic. Widzę też wiele komplikacji w pracy przy opracowywaniu tych wniosków przez Wydział Beaty Burdy, gdyż będą m.in. musieli w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa sprawdzić, czy faktycznie dana osoba pracowała w PGR-ze Chojnice – dodał Wójt Zbigniew Szczepański.

(je)