Działania „Sezon motocyklowy”

Początek wiosny to również początek sezonu na motocykle. Na drogach powiatu chojnickiego z dnia na dzień przybywa także motorowerzystów i kierujących skuterami.

Wprawdzie radny Pepliński zasiadł za kierownicą motocykla, to jednak nie on będzie koordynatorem policyjnej akcji.   |  fot. m.n.

Niestety, nie wszyscy użytkownicy jednośladów jeżdżą ostrożnie i przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Przekraczanie dozwolonej prędkości, ignorowanie znaków drogowych, przypadki wyścigów – wszystko to spotyka się z negatywnym odbiorem społecznym. Chojnicka Policja w ramach działań pod hasłem „Sezon motocyklowy” będzie zdecydowanie reagować na takie sytuacje.

Chojniccy policjanci rozpoczęli działania pod hasłem „Sezon motocyklowy”, które prowadzone będą na terenie powiatu do końca października. W ramach tych działań funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na motocyklistów  i motorowerzystów łamiących przepisy ruchu drogowego. W odbiorze społecznym szczególnie niebezpieczne i powodujące zagrożenie w ruchu drogowym są takie zachowania tej grupy użytkowników dróg, jak: szybka jazda, gwałtowne zmienianie pasa ruchu, nie sygnalizowanie wykonywanych manewrów, jazda po chodnikach, ignorowanie znaków drogowych, urządzanie wyścigów.

W okresie od kwietnia do października 2009 r. w powiecie chojnickim doszło do 14 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów i motorowerzystów, co stanowiło 17,3% wszystkich tego typu zdarzeń. Motocykliści byli uczestnikami 5 wypadków (6 osób zostało rannych), zaś motorowerzyści – 9 (11 osób rannych). W omawianym okresie miało miejsce także 29 kolizji drogowych z udziałem użytkowników jednośladów.
Najwięcej zdarzeń drogowych, w których brali udział motocykliści i motorowerzyści,  zaistniało w Chojnicach (23 –tj. 53% ogółu), w Czersku (3) i w Krzyżu (3).

W Chojnicach na podstawie przeprowadzonej analizy, nie można jednoznacznie wskazać ulic szczególnie zagrożonych. Do największej liczby zdarzeń (po 2) doszło na ulicach: Sukienników, Derdowskiego, Gdańskiej, Dworcowej i Tucholskiej.
Główne przyczyny wypadków drogowych z udziałem osób poruszających się na jednośladach to: niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (5 przypadków), nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu (4) i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (2).
Sami motocykliści i motorowerzyści spowodowali 7 wypadków drogowych. W czterech przypadkach wina użytkownika pojazdu jednośladowego polegała na niezachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami, w dwóch – na niedostosowaniu prędkości do warunków ruchu, a w jednym – na niezastosowaniu się do sygnalizacji świetlnej (wjazd na czerwonym świetle). Policjanci nie będą mieli pobłażania dla osób naruszających przepisy kodeksu drogowego i narażających innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Drogówka pojawi się w miejscach, gdzie według sygnałów napływających od mieszkańców oraz na podstawie bieżącej analizy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego powodowanego przez motocyklistów i motorowerzystów. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość poruszających się pojazdów, zwrócą uwagę na nieprawidłowości w stanie technicznym jednośladów (zwłaszcza brak albo wygięcie tablicy rejestracyjnej uniemożliwiające odczytanie numerów rejestracyjnych), a także zmierzą poziom ich głośności.

Policja przypomina o konieczności posiadania uprawnień do kierowania motorowerami i motocyklami.

Zgodnie z art. 96.1 ustawy – prawo o ruchu drogowym dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, jest karta motorowerowa lub prawo jazdy. Kartę motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i ukończyła 13 lat. Kartę wydają nieodpłatnie dyrektorzy szkół.

Kierowanie motocyklem wymaga posiadania prawa jazdy kategorii A.

Osoba, która prowadzi na drodze publicznej pojazd,  nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny. Zgodnie z taryfikatorem mandat karny za to wykroczenie wynosi 500 zł.

Odpowiedzialność ponosi także właściciel (posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd), który dopuszcza osobę nie posiadającą wymaganych uprawnień do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej.

KPP