Dyskutowali o zachodnim obejściu, lipach i podwyżce za żłobek

Wczoraj (23.09.) odbyła się X sesja Rady Miejskiej w Chojnicach. Mowa była jeszcze o zachodnim obejściu, problemach z lipami. Radni przegłosowali też wniosek burmistrza o podwyższeniu opłaty za pobyt dziecka w żłobku.

Dyskusja o zachodnim obejściu trwała również w przerwie obrad.   |  fot. (olo)

W swoim sprawozdaniu burmistrz Arseniusz Finster mówił o aktualnych inwestycjach w mieście i wrócił jeszcze do tematu zachodniego obejścia Chojnic i przekonywał radnych do proponowanego przez urząd przebiegu drogi. Burmistrz pokazał też odstępstwo podpisane przez wojewodę, które zezwala na budowę skrzyżowania na Zamieściu, dzięki któremu mieszkańcy nie będą „odcięci” od miasta. - Wszystko zostało przygotowane zgodnie ze sztuką – mówił Finster.

Radny Bartosz Bluma apelował, by już teraz wzięto pod uwagę postulaty mieszkańców i by droga, która jest potrzebna, ale będzie obwodnicą miasta, była już od samego początku jak najmniej uciążliwa. Radny apelował też, y w miarę możliwości jak najbardziej oddalić drogę od nieruchomości. Dyskusja w materiale wideo. Burmistrz przybliżył też radnym problem z lipami przy Towarowej, o którym już pisaliśmy.  

Burmistrz przedstawił również propozycję podniesienia opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim i „związać” tę opłatę z najniższą krajową tak, aby opłata ta wynosiła zawsze 15 proc. najniższego wynagrodzenia. Opłata za żłobek – jak argumentował burmistrz - nie wzrosła w Chojnicach od 2007 roku. - Jeżeli rośnie zasobność portfeli Polaków, to samorząd musi podnosić podatki, aby mieć środki na zadania. Od 2007 nie podnosiliśmy opłaty za żłobek, a ta konieczność wynika z naszej analizy.

- Wydatki żłobka z 400 tys. zł rocznie w 2007 r. wzrosły do 1 mln zł w zeszłym roku, a więc o 2,5 raza. Liczba dzieci jest taka sama. Minimalne wynagrodzenie przez te lata wzrosło o tyle samo (z 899 zł do 2250 zł obecnie). Podniesienie opłaty jest więc zasadne. Wysokość chcemy powiązać na stałe z najniższą krajową – 15 proc. najniższej krajowej. Rodzice mają też 500 plus na dziecko, a oddając dziecko do żłobka wracają do pracy i zarabiają – argumentował burmistrz. Teraz opłata zamiast 207 zł będzie wynosić ok. 340 zł.

Radni opozycyjni (PiS) wstrzymali się od głosu, uznając, że o ile podwyżka jest zasadna, to nie tak wielka i w najbliższym czasie może ona jeszcze bardziej obciążyć portfele chojniczan. W sprawozdaniu przewodniczący komisji rewizyjnej Andrzej Gąsiorowski przekazał, że komisja rewizyjna na swoim posiedzeniu pozytywnie oceniła wykonanie budżetu miasta za pierwsze półrocze tego roku.  

Marek Szank, przewodniczący komisji kultury i sportu przedstawił wniosek komisji o zachowanie wielofunkcyjności stadionu Chojniczanki, aby po instalacji podgrzewanej murawy stadion był nie tylko piłkarski, ale nadal również lekkoatletyczny i spełniał wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Szank zaapelował też o spotkanie w tej sprawie, tak, aby wspólnie wypracować stanowisko w tej sprawie. Sprawozdania wszystkich przewodniczących w materiale wideo.

Wybrano też – w tajnym głosowaniu - ławników do orzekania w Sądzie Rejonowym w Chojnicach na kadencję 2020-2023. Radni dyskutowali o zbyt małej subwencji państwa na podwyżki dla nauczycieli (wpłynęło ok. 50 proc. kwoty).

Tekst i fot. (olo)

 1. 24 września 2019  22:13   Chojnice (1)   Tur Chojnice

  P.finster a kiedy dymisja prezesa Chojniczanki!!!???? Kibice czekają!!!!

  8
  10
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 24 września 2019  22:23   Do tur Chojnice   Kibic

   No właśnie kiedy jakas konferencja p.Fintera o chojnie!!!! Czyli spółki!!! A nie miejski klub

   5
   6
 2. 24 września 2019  19:37   mieszkaniec   anonim

  "Chojniczanka" podgrzewana ? Ciekawe jest to że na to włodarz ma a skąd no z tond podnieść podatki, rodzice dołożą i będzie. Przecież "Chojniczanka" to zakład pracy a jeżeli ich nie stać to przykro nie będzie murawki ciepłej, Ludzie patrzcie na jakie pierdoły są nasze pieniądze wydawane, kto będzie płacił za ciepło wypuszczane w powietrze? Jeżeli to przejdzie mam nadzieję że media podadzą imiennie kto jak głosował, Do tej pory zakładu nie było na coś stać to upadał, jeszcze raz podkreślam "Chojniczanka" to też zakład pracy i niech sobie radzi a pan włodarz niech zajmie się tymi którzy faktycznie tej pomocy potrzebują.

  31
  18
 3. 24 września 2019  18:01   hmmm (1)   gch

  Panie Finster wytnij wszystkie drzewa zabetonuj całe Chojnice i Twój plan będzie zrealizowany.Cieszę się z jednego;nigdy na Ciebie nie głosowalem i się nie pomyliłem co do Twoich intencji.A mieszkańców Chojnic wcale mi nie szkoda mają to na co się zdecydowali przy wyborach.

  30
  26
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 września 2019  11:48   Drzewa   Chojniczanin

   Przecież tam na Towarowej już wycięto kilka drzew przy dawnej straży pożarnej kolejowej,i cały czas prace trwają.ludziska chodźcie tam i sprawdzajcie!

   7
   1
 4. 24 września 2019  16:31   "radny" niech przestanie pierd..... (2)   tow. Smółko

  Jeżeli każdy będzie chciał drogę w innym miejscu, to nie powstanie nigdy. Budować tak jak jest w planach, a komu nie pasuje niech sprzeda swój dom, działkę, czy co tam ma i przeprowadzi się na zimę do ziemianki a latem do szałasu gdzieś w środku lasu i po sprawie. Jednym nie pasuje droga, drugim nie pasuje powiększenie tartaku w Rytlu, tym pewnie pieniądze spadają z nieba, więc w tartaku nie będą pracować.

  41
  25
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 25 września 2019  09:12   władza to ludzie nie burmistrz   realista

   Ty sprzedaj swoja dzialke , zwolnij sie z urzedu i do widzenia. Mieszkańcy Chojnic noe potrzebuja taki ludzi

   5
   7
  • 24 września 2019  19:51   Tak   anonim

   Tak !!! Jestem ZA

   15
   6