Dwa tygodnie z książką

23 kwietnia i 8 maja bibliotekarze obchodzą dwa swoje święta – Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Bibliotekarza.

Od 23 kwietnia – Światowego Dnia Książki do 8 maja – Dnia Bibliotekarza chojniczanie mogli wziąć udział w akcji przygotowanej przez Stowarzyszenie LekTURa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach w ramach Dwóch tygodni z książką.   |  fot. MBP

 Aby je uczcić, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa organizują cykliczną akcję „Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza”. W ramach „Dwóch tygodni z książką”, w dniach 23 kwietnia - 8 maja, odbędzie się amnestia dla czytelników. Jeżeli ktoś zapomniał oddać na czas książkę wypożyczoną w którymkolwiek dziale, teraz może ją oddać bez płacenia kary. Będzie można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest zostawienie ich w Kąciku szczęśliwego powrotu książki do domu, który znajdować się będzie na parterze budynku Miejskiej Biblioteki Publiczne. Drugim zaś zaniesienie bezpośrednio do działu bibliotecznego.

W tym czasie będzie można także oglądać specjalnie przygotowane wystawy. Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa zaprezentuje zasady, jakimi powinien się kierować czytelnik. W dziale tym będzie można przeczytać również złote myśli o książce, chętni będą mogli niektóre zabrać ze sobą. Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci pokaże ekspozycję pn. „Czego nie robi się książkom”. Natomiast Mediateka, Wypożyczalnia Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych oraz Czytelnia z Pracownią Dokumentacji Regionalnej każdego dnia prezentować będą zbiory książek i płyt popularnonaukowych z jednej dziedziny. Wystawy te eksponowane będą pod hasłem „Książka w Bibliotece, płyta w Mediatece”.

W trakcie akcji bibliotekarze odwiedzać będą także dzieci w chojnickich przedszkolach. Podczas wizyt będą nie tylko czytać najmłodszym książki, ale także rozmawiać na tematy w nich poruszone czy wspólnie tworzyć jakąś pracę plastyczną. Starszych czytelników zachęcamy natomiast do propagowania akcji i hasztagowania swoich zdjęć wykonanych przy czytaniu lub fotografii przedstawiających książki wypożyczone z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Wystarczy dodać zdjęcie na Facebooka lub Instagrama i opatrzyć go hasztagami #bibliotekachojnice #dwatygodniezksiazka.

„Dwa tygodnie z książką” nie mogą odbyć się bez spotkań autorskich. W tym roku biblioteka i stowarzyszenie organizują dwa. Jedno przeznaczone dla dzieci – z chojniczaninem, autorem książek dla najmłodszych Wiesławem Błachem, a drugie otwarte dla dorosłych – z podróżnikiem i autorem książek podróżniczych Jackiem Jarosikiem, członkiem Teamu Bradziaga z Tczewa.

W ramach akcji ogłoszony został także konkurs plastyczno - literacki organizowany wspólnie z Urzędem Miejskim w Chojnicach i Chojnickim Centrum Kultury pn. „Czego boją się chojnickie dzieci”. Zaadresowany jest on do dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: z klas 0-IV szkół podstawowych (forma plastyczna) i z klas V-VII szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum (forma literacka). Wraz z akcją „Dwa tygodnie z książką” startuje też projekt „Z książką na start”, adresowany do najmłodszych w wieku 0-6 lat, którego głównym organizatorem jest Fundacja Metropolia Dzieci.

Coraz częściej żyjemy w biegu i zapominamy, ile przyjemności sprawia czytanie oraz jakie daje korzyści. Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie LekTURa zachęcają, aby w ciągu tych „Dwóch tygodni z książką” jeszcze częściej sięgać po bestsellery, albumy, publikacje naukowe czy popularnonaukowe.

Weronika Sadowska

Zapisz