Dwa nowe wozy dla strażaków z gminy

Najpóźniej w połowie listopada do Ogorzelin i Swornegaci przyjadą dwa nowiutkie wozy strażackie z podwoziem MAN-a. Każdy kosztował 830 tys. zł, a większość środków wyłożyła gmina Chojnice.

Najpóźniej w listopadzie do Ogorzelin i Swornegaci przyjadą takie nowe wozy dla strażaków.   |  fot. (olo)

Obie jednostki – Ogorzeliny i Swornegacie – należą do Krajowego Systemy Ratowniczo- Gaśniczego i to miało decydujące znaczenie o ich wyborze do zakupu nowych wozów, a także większa szansa otrzymania wsparcia finansowego na zakup. Dodatkowo OSP Swornegacie ma na stanie … starego stara, który już odmawia posłuszeństwa, a części trzeba szukać nie w sklepach, a na złomowiskach. Stąd decyzja, by ochotnicy z tych miejscowości mieli nowy i niezawodny sprzęt.

Gmina Chojnice przeznaczyła wstępnie na zakup 1 mln zł – po połowie na każdy wóz. Dofinansowanie ze środków państwa wyniosło po 260 tys. zł na każdy wóz. Po przetargu wozy będą kosztować 830 tys. zł każdy. Aby zamknąć temat strażacy potrzebują jeszcze 70 tys. zł na wóz. Brakującą kwotę ochotnicy chcą pozyskać z innych różnych źródeł – wsparcie zadeklarował radny sejmiku województwa Leszek Bonna.

Gmina Chojnice dodatkowo wystąpiła o zwiększenie dofinansowania o 100 tys. zł na samochód, aby wyniosło ono tyle samo, jak w przypadku innych samorządów. Dlaczego gmina otrzymała mniej? -  Wozy według wyliczeń komendy głównej miały kosztować po 760 tys. zł. Otrzymaliśmy taką kwotę dofinansowania, czyli te 260 tys. zł na wóz, gdyż sami wcześniej zadeklarowaliśmy po 500 tys. zł na każdy.

- Liczymy jednak na przychylność komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej i pozytywną odpowiedź na nasze pismo, w którym zwróciliśmy się o zwiększenie poziomu dofinansowania o 100 tys. zł na każdy samochód, tak, aby otrzymać wyższą kwotę dofinansowania, taką samą jak inne samorządy w kraju – mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Gmina Chojnice jako jedyna na Pomorzu, a kto wie, czy nie w całej Polsce, kupuje w jednym roku dwa nowe wozy bojowe dla swoich strażaków z OSP.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

  1. 19 lipca 2019  17:11   Cud stał się Cud   Wizjoner

    Mam informacje ze na świecie nie ma takiej gminy i takiego chwali pięty

    6
    5
    Odpowiedz