Drogówka podsumowała weekend

W miniony długi czerwcowy weekend, funkcjonariusze ruchu drogowego pracowali na miejscu jednego wypadku i pięciu kolizji drogowych. Dodatkowo podczas prowadzonych działań zatrzymali siedmiu nietrzeźwych kierujących, w tym trzech nietrzeźwych rowerzystów.

Policjanci na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego nałożyli blisko 200 mandatów karnych.   |  fot. KPP

W weekend funkcjonariusze ruchu drogowego pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Drzewicz Zgłoszenie o tym zdarzeniu dyżurny chojnickiej jednostki Policji otrzymał w niedzielę kilka minut po godzinie 3.00 w nocy. Policjanci z drogówki wraz z grupą dochodzeniową śledczą pojechali na miejsce zdarzenia, gdzie wstępnie ustalili, że 22-letni kierowca peugeota nie dostosował prędkości na łuku drogi i stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku tego zjechał na pobocze, po czym zjechał ze skarpy i uderzył w drzewo.

W trakcie czynności okazało się, że kierujący pojazdem najprawdopodobniej wsiadł za kierownice auta mając prawie półtora promila alkoholu w organizmie. Dwaj podróżujący autem mężczyźni zostali przewiezieni z obrażeniami ciała do szpitala, a pracujący na miejscu technik w trakcie prowadzonych oględzin miejsca zdarzenia oraz pojazdu zabezpieczył ślady i sporządził dokumentację fotograficzną. Kierującemu policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Ponadto policjanci ruchu drogowego interweniowali w sobotę po godzinie 15-tej na stacji benzynowej w Jeziorkach, gdzie ze zgłoszenia przyjętego przez oficera dyżurnego wynikało, że doszło do obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego 55-letniego mieszkańca gminy Chojnice, który próbował odjechać ze stacji osobowym autem. W trakcie czynności policjanci ustalili, że ten mężczyzna nie tylko miał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, ale też posiadał obowiązujący zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kolejnego nietrzeźwego z obowiązującym zakazem sadowym policjanci zatrzymali w miejscowości Wolność. Kierujący BMW, 22-letni mieszkaniec gm. Brusy został poddany badaniu alkomatem na zawartość alkoholu, ten u niego wskazał prawie 1,5 promila. Czwarty nietrzeźwy kierujący został zatrzymany na terenie Czerska. Podczas prowadzonej kontroli policjanci od razu poczuli od kierującego silny zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało ponad 2 promile w jego organizmie. Ponadto w trakcie czynności wyszło na jaw, że 31-latek nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania.

Przez czterodniowy weekend policjanci z powiatu chojnickiego pracowali również na miejscu 5 kolizji drogowych oraz zatrzymali 3 nietrzeźwych rowerzystów na terenie Czerska i Brus. Cykliści „wydmuchali” od 2,3 do prawie 3,5 promila na urządzeniu do badania stanu trzeźwości. W trakcie całego weekendu czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących mundurowi nałożyli na uczestników ruchu blisko 200 mandatów karnych w większości za znaczne przekroczenia prędkości.

Zatrzymani nietrzeźwi kierowcy aut, którzy kierowali swoimi pojazdami w stanie nietrzeźwości, wbrew zakazom i bez wymaganych uprawnień, za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci przypominają, że należy stosować się do obowiązujących przepisów i zwracać uwagę na ograniczenia prędkości. Wzmożona czujność niezbędna jest także w okolicy przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość to ta, która dostosowana jest do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. Należy także pamiętać, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem środka odurzającego jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, a za kierowanie wbrew orzeczonemu zakazowi nawet do lat 5.

KPP