Drogowe interpelacje – chodnik przy Zapolskiej, dziury na Bytowskim i nie tylko

Radny Patryk Tobolski ma kilka pomysłów i uwag – głównie związanych z infrastrukturą drogową oraz nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi w mieście. Nie zostaną one jednak zrealizowane ze względów bezpieczeństwa oraz finansowych.

Radny Patryk Tobolski zwrócił uwagę na brak ciągłości chodnika po jednej stronie przy ul. Zapolskiej. Chodnika nie ma jednak w planach.   |  fot. olo

Po pierwsze radny Patryk Tobolski zaapelował o utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych w okolicach cmentarza komunalnego, gdyż osoby starsze lub rodziny z dziećmi muszą pokonywać sporą odległość na bezpieczne przejście dla pieszych. - A jeśli takie przejście powstałoby w okolicy Stacji Kontroli Pojazdów to znacznie ułatwiłoby przejście do głównego wejścia na cmentarz również mieszkańcom pobliskich bloków. Takie przejście nie spowoduje żadnego utrudnienia w ruchu drogowym w tej okolicy – uważa radny Tobolski.

Temat ten wałkowany jest od wielu lat i jak do tej pory nic nie udało się wskórać. Jak przekazał burmistrz Arseniusz Finster interpelacja radnego zostanie przekazana do zarządcy drogi, bo w tym przypadku jest nim Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, a nie miasto. Kolejna prośba radnego to budowa chodnika przy ul. Zapolskiej. - Prężnie rozbudowuje się osiedle w okolicy ulicy Asnyka, jest to główna droga do jedynej w tej części miasta szkoły podstawowej, żłobków i przedszkoli. Należy zatem zapewnić w tym miejscu szczególne bezpieczeństwo. Inwestycja ta wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na ład przestrzenny. Prośbę swoą przekazują po licznych rozmowach z mieszkańcami ulicy Zapolskiej, którzy uskarżają się na brak chodnika po drugiej stronie ulicy – deklaruje radny Patryk Tobolski.

- Na ten moment nie przewiduje się tej inwestycji z uwagi na realizację innych zaplanowanych przedsięwzięć oraz brak środków finansowych w budżecie na 2020 rok – odpowiada burmistrz Arseniusz Finster. Radny zwraca również uwagę na pogarszający się na Osiedlu Bytowskim stan dróg utwardzonych gruntowych oraz tych pokrytych płytami. - W związku z tym zwracam się z wielką prośbą o zasypanie dziur przy płytach betonowych na ulicach Zamieście i Miłosza. Oprócz tych lokalizacji utwardzenie i zasypanie dziur potrzebne jest także na ulicach Kasprowicza, Tetmajera oraz Lema – mówi Tobolski.

- Prace związane z wyrównywaniem dróg gruntowych oraz uzupełnianiem ubytków na tych drogach realizowane są sukcesywnie na przełomie całego roku, a okresowe pogorszenie stanu nawierzchni tych dróg powodowane jest warunkami atmosferycznymi, jak i znaczną w tym obszarze ingerencją inwestorów realizujących budowę sieci urządzeń infrastruktury technicznej oraz przyłączy do tych sieci – brzmi odpowiedź burmistrza Arseniusza Finstera.

Kolejna interpelacja radnego Tobolskiego dotyczy proponowanych przez niego zmian w pobliżu marketu Carrefour. Radny ma pomysł na stworzenie dodatkowego wjazdu przez sygnalizacją świetlną i przejazdu z istniejącego już prawoskrętu prosto w ulicę Bayeux bez konieczności wjeżdżania na parking przy markecie. - Sądzę, że taki zabieg mógłby wpłynąć korzystnie na czas dojazdu do największego chojnickiego osiedla mieszkaniowego i w znacznej mierze zmniejszyłoby to ruch na kolejnych sygnalizacjach świetlnych, zwiększając przepustowość drogową naszego miasta – uważa Tobolski.

Nie ma jednak zgody zarządy drogi na takie rozwiązanie. - Obowiązujący układ komunikacyjny, pomimo znacznego natężenia ruchu powodowanego funkcjonowaniem w obrębie Alei Bayeux obiektów handlowych i usługowych, jest stosunkowo bezpieczny, gdyż przejazd przez drogę wewnętrzną, na której zlokalizowano miejsca postojowego w znaczącym stopniu prowadzi do ograniczenia prędkości pojazdów – uważa burmistrz Arseniusz Finster. - Proponowane rozwiązanie skutkowałoby znaczącym pogorszeniem bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego, a dodatkowo na przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia potrzeba znaczących środków finansowych.

Tekst i fot. (olo)

 1. 30 listopada 2019  16:01   Bedziecie oglądać podgrzewaną murawę na chojniczance zamiast dróg porządnych   Grzegorz J

  w mieście. I to przez bardzo bardzo długi czas. Także nie ma się co do tego burmistrza i radnego pchać. A radny Tobolski nie zagłosował przeciw podgrzewanej murawie więc nijak te jego postulaty oraz reszty radnych, którzy je składają wiedząc że kasa na ciepłą murawę. Taki to rachunek ekonomiczny burmistrz i wszyscy radni nam wystawili. Więcej na tych radnych nie głosować, nie sprawdzili się. Nieodpowiedzialni ludzie burmistrz i wszyscy radni.

  4
  1
 2. 30 listopada 2019  13:23   Co robi drzewo na środku ...   Nico

  Co robi drzewo na środku chodnika na skrzyżowaniu zapolskiej-Asnyka?

  6
  0
 3. 29 listopada 2019  17:11   Pan radny   henio

  Pan radny Tobolski dziala na zasadzie; ja bym chcial. Duzo szumu medialnego wkolo swojej osoby, zadnych konkretnych i rzeczowych dzialan!

  11
  5
 4. 29 listopada 2019  16:31   Zenada   Yxz

  Radny p tobolski zwróć uwagę na początku zapolskiej _pas trawy między chodnikiem \' na środku chodnika drzewo(stary bez do wycięcia) a dzieci do szkoły chodzą ulicą bo drzewo Przeszkad, a :żenada chyba pierwsze jest bezpieczeństwo pieszych!

  14
  2
 5. 29 listopada 2019  16:08   chodnik   chojnice

  kiedy będzie chodnik i oświetlenie zrobione na Przybosia tego to nikt nie widzi ze błoto się leje z każdej strony i brak oświetlenia na ulicy

  5
  3