Doradzamy jaką altanę wybrać do ogrodu

Altana ogrodowa to bardzo użyteczny element architektoniczny przydomowej zieleni. Pozwala schronić się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, uciec przed majowym deszczem i sierpniowym słońcem.

Altana do ogrodu to rozwiązanie, które znacząco wpływa na poprawę jakości wypoczynku na świeżym powietrzu.   |  fot. nad.

Eksperci z firmy drewnolandia.pl mówią, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu altany do naszego ogrodu.

Na początek zwróć uwagę na wejście oraz dach

W zależności od rodzaju domku ogrodowego, można wyróżnić altany ogrodowe o całkowicie zamkniętym charakterze, z oknami i drzwiami, ale również altany o specyfice wiaty, do której prowadzi kilka wejść. Te drugie dają pełny przepływ powietrza i sprawdzają się szczególnie w upalnie dni. W przeciwieństwie do pierwszych nie są jednak zamykane, co może być wadą podczas jesienno-zimowych chłodów. Jeśli chodzi o sposób krycia dachu to może być tworzywo sztuczne, gont lub dachówka ceramiczna. Producenci pozostawiają nam również szerokie pole wyboru nie tylko jeśli chodzi o materiał, ale również w kwestii doboru kolorystycznego. O wyborze pokrycia dachowego zadecyduje zasobność portfela oraz nasze oczekiwania.

Rodzaje altanek ogrodowych

Altany można podzielić na dwa rodzaje: nowoczesne i tradycyjne. Konstrukcja tych pierwszych opiera się na elementach wykonanych ze stali i czasem ze szkła. Jego uzupełnieniem jest drewno w naturalnym kolorze. Nowoczesne altany ogrodowe mają prostą i lekką w wyrazie formę. Są futurystyczne i minimalistyczne. Czasem, dla ocieplenia klimatu, uzupełnia się je białymi poduszkami i zasłonami. Szeroki wybór altan ogrodowych można znaleźć w sklepach internetowych specjalizującym się w elementach wyposażenia ogrodu. Wśród najczęściej wybieramy rodzajów altan ogrodowych królują altany kwadratowe - ich cena zaczyna się od około 4 tysięcy złotych, altany sześciokątne za niewiele ponad 4 tysiące złotych oraz altany ośmiokątne, których koszt wynosi około 5 tysięcy złotych.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Drewno takie jak sosna czy świerk nie lubią kontaktu z wodą. Mimo to, szczególnie pierwszy z tych surowców jest chętnie wykorzystywany przez producentów wiat i altan ogrodowych. Dlatego też jeszcze przed zakupem warto się upewnić, że producent dokonał impregnacji tworzywa, jak to jest w przypadku technologi podwójnej impregnacji stosowanej przez producenta drewnolandia.pl. Po odbiorze altany, każdego sezonu warto dodatkowo pomalować elementy wykonane z drewna specjalnym olejem zabezpieczającym przed warunkami atmosferycznymi.

(mat. partera)

Zapisz