Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy w Chojnicach

21 listopada na scenie Chojnickiego Centrum Kultury wystąpi zespół prezentujący trendy cygańskiego folkloru z dynamicznymi i tanecznymi rytmami świata.

Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne Romy.   |  fot. ChCK

DON VASYL romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Przez jakiś czas mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wychowywał się u boku słynnej cygańskiej poetki Papuszy.

Na scenie występują od 12 roku życia. Od 1984 roku śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 roku założył zespół artystyczny Don Vasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji „Kujawy piórem malowane” (1995) oraz „Twórcy regionu 2” (1996). Sam jest autorem dwóch tomików wierszy: „Pasażerowie niebieskiego taboru” (1998) i „Największa tajemnica” (2010).

Chojnickie Centrum Kultury. 21 listopada 2021 r., godz. 17:00. Bilety: 60 zł (do kupienia w kasie ChCK i przez internet). KUP BILET

Ł. Sajnaj