Dolina Śmierci najsłynniejszym stanowiskiem archeologicznym w 2021

W plebiscycie, w którym wzięli udział czytelnicy kwartalnika „Archeologia Żywa”, miesięcznika „Odkrywca” i portalu „Zwiadowca Historii”, badania prowadzone przez zespół kierowany przez dr Dawida Kobiałkę w chojnickiej Dolinie Śmierci.

W minionym roku odkrycia dokonane w ramach badań chojnickiej Doliny Śmierci były nominowane do tytułu najważniejszego odkrycia w Polsce.   |  fot. archeologia.com.pl

Zostały uznane za najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Polsce w 2021 roku. Była to jedna z kategorii plebiscytu pn. Archeologiczne Sensacje 2021. Oprócz badań w Dolinie Śmierci w kategorii „Najsłynniejsze stanowisko archeologiczne 2021” nominowane były stanowiska w Deir el-Bahari, Grodzisko Chodlik, Grodzisko Pasym, Jaskinia Stajnia oraz Wyspa Ledniczka. Tak przedstawiono zwycięzcę w tej kategorii w relacji na stronie kwartalnika „Archeologia Żywa”:

„Pola Igielskie to teren na północnych obrzeżach Chojnic. Doliną Śmierci nazwali to miejsce mieszkańcy już po pierwszych egzekucjach, jesienią 1939 roku. W trakcie tegorocznych badań odnaleziono szczątki kilkuset ofiar niemieckich zbrodni, zabezpieczając w sumie ponad tonę ludzkich kości. W minionym roku odkrycia dokonane w ramach badań chojnickiej Doliny Śmierci były nominowane do tytułu najważniejszego odkrycia w Polsce.

Już wtedy wspominaliśmy, że działania całego zespołu naukowców są ważne pod wieloma względami. Powtarzaliśmy to wielokrotnie przy okazji licznych relacji z postępów, a także przy okazji specjalnego webinaru poświęconego badaniom w Chojnicach. Nie jesteśmy zatem bardzo zaskoczeni, że takie samo zdanie najwyraźniej mieli nasi Czytelnicy i uhonorowali wszystkich zaangażowanych w wygraną w pierwszej z kategorii.”

Podobne zdanie mieli uczestnicy transmisji internetowej (0.00 do 12.38 minuty) z ogłoszenia wyników plebiscytu: „Dawid Kobiałka, który pisał także na naszych łamach, zrobił kawał dobrej roboty. (…) Świetnie układała się jego współpraca z lokalną społecznością, która zaangażowała się w prowadzone poszukiwania. Wtedy badania nie są sztuką dla sztuki.”

Gratulujemy dr Dawidowi Kobiałce kolejnego wyróżnienia za badania archeologiczne w chojnickiej Dolinie Śmierci.

(je)