Dolina Śmierci – miejsce tragicznej historii Chojnic

- Dlaczego tutaj jesteśmy? Dlaczego zależy nam dorosłym na tym, aby byli tutaj też mieszkańcy i uczniowie? Chcemy bowiem czcić pamięć blisko 1500 zabitych tutaj ludzi, chcemy pamiętać – powiedział podczas uroczystości burmistrz Arseniusz Finster.

Dolina Śmierci – co roku w tym miejscu przypominana jest historia ludzi, którym inni ludzie zgotowali tragiczny los.   |  fot. (olo)

W Dolinie Śmierci kończy się właśnie msza święta ku czci pomordowanych w Dolinie Śmierci. Przed mszą zebranym, a przede wszystkim uczniom, tragiczną historię tego miejsca przypomniał burmistrz Arseniusz Finster. - Żeby czcić pamięć i pamiętać o zabitych trzeba mieć wiedzę o tym miejscu. Co roku pogłębiając moją wiedzę o Dolinie Śmierci próbuję wyobrazić sobie bezmiar cierpiania ofiar i ich rodzin. Próbuję szukać odpowiedzi dlaczego Niemcy wymordowali blisko 1500 Polaków? - mówił Arseniusz Finster.

I przytoczył tragiczne zdarzenia z czasów II wojny światowej, przypomniał zamordowanych, mówił o kolejnych masowych mordach oraz przytoczył te wręcz banalne powody strzałów w tył głowy bezbronnych, często młodych ludzi. - Czy można to zrozumieć skąd wzięła się taka nienawiść? Moim zdaniem nie. Wybaczenie jest jednak istotą człowieczeństwa – dodał burmistrz. I dodał:

- Wiem, że każdy z nas chce, pragnie, aby nasza Ojczyzna była niepodległa, aby w Europie i na świecie panował pokój. Wiem, że wojna jest absurdem, ale to miejsce dowodzi do jakich czynów może dojść wówczas, gdy rządzi nami nienawiść, nieludzki totalitaryzm, czyli system rządów, w którym państwo w pełni kontroluje społeczeństwo i stara się nadzorować wszystkie aspekty życia publicznego i prywatnego. Właśnie nienawiść, totalitaryzm, a także nazizm i hitleryzm doprowadziły do tego, co wydarzyło się w Dolinie Śmieci.

Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem w Dolinie Śmierci.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. przedwczoraj 10:55   Szkoda ,że nie ma nagrań ...   anonim

  Szkoda ,że nie ma nagrań roty tak pięknie brzmiała

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 3 września 2019  14:11   Tych bestialskich zbrodni na ...   antyniemiec

  Tych bestialskich zbrodni na polskich podludziach dokonali nadludzie niemieccy. Nie zapomnimy im tego.

  6
  4
  Odpowiedz
 3. 2 września 2019  21:57   Bardzo piękna uroczystość. (3)   były PIES

  Zawsze trzeba pamiętać o niewinnych ludziach których zamordowano, nie tylko w rocznicę, ale też bez okazji można zapalić znicz i pomyśleć o ofiarach. Teraz jednak wrzucę kamyk do czyjegoś ogródka: co to za przebierańcy w mundurach komandosów, w ciemnych okularach i z plastikową bronią, kogo oni reprezentują?

  18
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 3 września 2019  12:33   PWM   anonim

   Może byście i znaleźli tylko ciężko tyłek od komputera oderwać. I wtedy padają,jak wczoraj w Dolinie, takie "panienki komputerowe" bo ze sztandarem nie mogą godziny wstać.

   2
   5
  • 3 września 2019  10:22   To znaczy co?   anonim

   Polska Wirtualna Młodzież, czy jeszcze inny twór?

   6
   2
  • 3 września 2019  08:29   Odp   Cień

   To jest PWM Chojnice

   3
   3