Dokonania - bardziej demokratycznie wybrane

Już po raz ósmy w powiecie chojnickim będą przyznawane nagrody w plebiscycie" Dokonania Roku". O jego bieżącej formule, perspektywach zmian i arkanach rozmawiamy z Romanem Guzelakiem, prezesem Promocji Regionu Chojnickiego.

Roman Guzelak   |  fot. (ro)

Ten plebiscyt wydaje się, że zmierza ku bardziej demokratycznej formule oceny dokonań w kilku dziedzinach naszego życia.

- Już w ubiegłym roku formuła uległa zmianie, oprócz decyzji kapituły, braliśmy pod uwagę sugestie dziennikarzy. Tym razem postanowiliśmy pójść jeszcze dalej w tym kierunku. Media, których właściciele zdecydowali się z nami współpracować, będą organizować plebiscyty w trzech kategoriach: kultura i nauka, sport oraz impreza roku.

Dlaczego te, a nie inne dziedziny?

Są one najlepiej widoczne, więc najłatwiej je porównać. Trudniej natomiast ocenić czytelnikom rozmiar inwestycji, dokonać właściwego wyboru spośród inicjatyw społecznych czy też wytypować wszystkich filantropów.

Kwestia wyboru nominacji i laureatów w poprzednich latach powodowała wiele emocji i dyskusji. Choćby wskazanie na dożynki powiatowe w Konarzynach jako imprezę roku. Lub jak w ubiegłym roku - w dziedzinie sportu kapituła przyznała laur III - ligowej jeszcze Chojniczance, podczas, gdy do nagrody byli nominowani żeglarze z trofeami o znaczeniu europejskim. Jakie kryterium zdecydowało w tej  sytuacji? Bo przecież patrząc obiektywnie to żeglarzom należał się triumf z uwagi na wyższą rangę ich zwycięstw?

Ale każdy sportowiec niezależnie od dyscypliny uważa, że jego dziedzina sportu jest najważniejsza i znajduje się w największej orbicie zainteresowania. Rzeczywistość jest jednak inna. Przez kilka lat w "Dokonaniach Roku" wygrywali właśnie żeglarze. Jednak kapituła dostrzegła systematyczny wysiłek Chojniczanki, reprezentującej przy okazji najpopularniejszą i najpowszechniejszą w Polsce dziedzinę sportu.

Słowem -  jednostkowe sukcesy żeglarzy na dużo wyższym poziomie mogły zostać przyćmione przez awans Chojniczanki?

- Obydwa sukcesy były ważne, więc każdy z nich zasłużył na osobną nominację. A przecież mamy też bokserów i lekkoatletów, którzy także zdobywają mistrzowskie medale czy wreszcie awans Red Devils do ekstraklasy. W tym roku w kategorii sportowej wybór zwycięzcy będzie więc bardzo trudny. Dlatego wskazania czytelników gazet czy internautów głosujących na lokalnych portalach będzie istotnym wskazaniem dla kapituły. Jeśli w ocenie kapituły i społeczeństwa werdykty będą zbieżne, przyznamy wspólną nagrodę. Jeśli będą się różnić - będą osobne statuetki.

Miejmy nadzieję, że w ten sposób wilk będzie syty i owca cała. A co z promocją tego plebiscytu? Aż prosi się o stronę internetową z prezentacjami wszystkich nominowanych i nagrodzonych, czy też wydawnictwo książkowe czy chociażby folder?

- To cenna wskazówka. Zgadzam  się, ze dzięki takim formom promocji plebiscyt będzie żył dłużej. W tym roku wydamy folder dotyczący "Dokonań roku 2010. Rzecz jasna - kilka dni po gali, by uwzględnić w nim ostateczne werdykty. Natomiast w 2013 roku chcemy przymierzyć się do książkowej publikacji, która podsumuje 10-lecie tego plebiscytu.

 Dziękujemy za rozmowę

(ro)

Pomóż Kapitule zobacz_.jpg

 1. 3 lutego 2011  10:52   Pan Ginter odpada bo ...   siwy

  Pan Ginter odpada bo glosujemy w kategoraiach sport, kultura i nauka, impreza roku.

  0
  0
 2. 3 lutego 2011  10:27   Pan Ginter   fragi

  Zgłaszam pana Gintera w kategorii filantrop roku.

  0
  0
 3. 3 lutego 2011  06:44   ranga tych nagród już dawno ...   widz

  ranga tych nagród już dawno jest na tak niskim poziomie, że nikt nie powinien się już podniecać, że wybierane są populistyczne dokonania (awans Chojniczanki - za granie im płacą, mają stypendia większe od lokalnych mistrzów polski i europy, poza chyba już zapomniano, że awansowaliśmy dzięki przegranej innych drużyn w ostatniej kolejce)

  0
  0
 4. 2 lutego 2011  13:51   Zawodniczki Boxing Team za ... (1)   anonim

  Zawodniczki Boxing Team za zdobycie 4 medali na Mistrzostwach Polski i ich trener

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 2 lutego 2011  16:45   w tym 2 złote,srebrny i ...   anonim

   w tym 2 złote,srebrny i brązowy wielki wyczyn na jednej imprezie no i trzeci tytuł Sandry Rybakowskiej pod rząd ! brawo trener Gruchała.

   0
   0
 5. 2 lutego 2011  13:11   Zgłaszam Marcina Wałdocha ... (7)   Zbigniew Reszkowski

  Zgłaszam Marcina Wałdocha /kultura i nauka/

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 3 lutego 2011  03:48   3XTAK i zaczeły się ...   Odkomuszy

   3XTAK i zaczeły się grabierze,gwałty i mordy na POLSKICH PATRYJOTACH. Za pieniądze zachodu coś tam budowali dla CCCP i do dzsiaj musimy za nich płacić.

   0
   0
  • 2 lutego 2011  20:42   Komuchy udźwigneły ...   anonim

   Komuchy udźwigneły odbudowę ze zniszczeń wojennych kraju, to udzwigną i to.

   0
   0
  • 2 lutego 2011  20:30   Komuchy nie udzwigną ...   Odkomuszy

   Komuchy nie udzwigną statuetki-orła w koronie.

   0
   0
  • 2 lutego 2011  15:21   Zgłaszam byłych działaczy ...   anonim

   Zgłaszam byłych działaczy partyjnych za doprowadzenie Polski do rozkwitu w przeciwienstwie do sierścuchów z solidarności co jedzą zupę na kości.

   0
   0
  • 2 lutego 2011  14:42   Marcin Wałdoch - doktorant ...   Zbigniew Reszkowski

   Marcin Wałdoch - doktorant Uniwersytetu Gdańskiego. Należy p.anonim bacznie obserwować życie społeczne Chojnic.

   0
   0
  • 2 lutego 2011  14:37   Dziękuję Panie Zbigniewie ...   Marcin Wałdoch

   Dziękuję Panie Zbigniewie za nominację do nominacji;-) Niemniej tak, jak zauważył anonim z kulturą i nauką mam niewiele wspólnego - przecież każdy to wie. Tak też tę sprawę pozostawmy. Nie jestem łasy na ordery, bo nie nazywam się Breżniew, a najlepszą dla mnie nagrodą jest przyjaźń z ludźmi i możliwość dalszego z nimi działnia. Ordery będę przyjmnował pośmiertnie:-)), bo wtedy nie będę mógł odmówić. Pozdrawiam!

   0
   0
  • 2 lutego 2011  14:27   Kulturakny naukowiec   anonim

   Co ten facet ma wspólnego z kulturą i nauką chyba to że skończył jakąś skołę a co do kultury to mu bardzo daleko.

   0
   0