Dokonania Roku 2018 za nami

Rok 2018 już na dobre można schować do lokalnego archiwum. Dziś (1.03.) podczas corocznej uroczystości Dokonania Roku podsumowano najważniejsze wydarzenia, przypomniano sukcesy sportowe i kulturalne mieszkańców powiatu.

Kolejna gala Dokonań Roku już za nami - wszelkie tajemnice dotyczące werdyktu zostały odkryte.   |  fot. (olo)

Oraz doceniono też wysiłki przedsiębiorców i filantropów. Dokonania Roku po przerwie spowodowanej remontem powróciły do Chojnickiego Centrum Kultury. Mimo że od lat formuła Dokonań Roku się nie zmienia, to przyznać trzeba, że co roku impreza ta przebiega coraz sprawniej. Tak było i dziś. Widzów przez 2018 rok przeprowadzili Roman Guzelak z Promocji Regionu Chojnickiego oraz wicestarosta Mariusz Paluch, który i tym razem nie zawiódł swoich fanów, rzucając na lewo i prawo żartami i skojarzeniami.

Najważniejsi byli jednak ci, którzy w 2018 roku przyczynili się do organizacji wydarzeń, osiągnęli sukcesy na niwie sportu, kultury, ale też nauki i edukacji czy też gospodarki. W końcu wyróżniono tych, dzięki wsparciu których wiele imprez i wydarzeń mogło się odbyć. Nie zapomniano też o ludziach, którzy może już odeszli w cień bieżących wydarzeń, ale przed laty to oni byli solą tej ziemi.

Gospodarka

I tak w kategorii „Gospodarka” zwycięzcami zostali wszyscy nominowani. Zauważono wielkie i znaczące dla regionu inwestycje oraz doceniono mniejszych przedsiębiorców, którzy od wielu lat prowadzą swoje firmy i są znani w swoich mniejszych społecznościach. 

Nominowani i nagrodzeni: Hotel Notera SPA – Piotr Koszuta, Polaszek Meble, Mardam Kornel Dampc, Terminal Charzykowy Danuta Lamczyk, Verpol Paweł Wera, Szkółka Krzewów Roman Lemańczyk, Hydraulik Renata i Kazimierz Konat, Polcom Group.

Kultura

Kapituła zauważyła w tej kategorii działania i sukcesy osób w różnych dziedzinach kultury – od fotografii po teatr, taniec czy śpiew oraz kabaret założony przez panie.

Nominowani: Aleksander Knitter – fotografia, Julia Kamińska – śpiew, Joanna i Sławomir Mankiewiczowie – Galeria Oczko, Błażej Tachasiuk – teatr, Grzegorz Orlikowski za Musical Wiktoria, Aleksandra Siegmiller i Bartosz Pozorski – taniec, kabaret „Morowe babki”.

Zwycięzcy: Aleksandra Siegmiller i Bartosz Pozorski – za sukcesy odnoszone w tańcu.

Impreza Roku

W tej kategorii nominowane największe i najpopularniejsze imprezy, które odbyły się w zeszłym roku w powiecie chojnickim.

Nominowani: Koncert Pokonaj nawałnice w Rytlu – Łukasz Ossowski, IX taneczna Fiesta, Bieg Strażacki i Biegi Piątkowe, Chojnice Fantasy Days, 680-lecie wsi Ciechocin, Marbruk Triathlon Charzykowy.

Zwycięzca: Koncert Pokonaj nawałnice w Rytlu -  Łukasz Ossowski.

Sport

Tę kategorię zdominowali żeglarze, ale nic dziwnego, gdyż był to najlepszy rok w historii tej dyscypliny. Warto tylko nadmienić, że ChkŻ Charzykowy został najlepszym klubem na Pomorzu.

Nominowani: ChKŻ Charzykowy, Magdalena Kwaśna – ChkŻ, Zuzanna Rybicka – ChKŻ, MUKS Razem Czersk, Arkadiusz Reca.

Zwycięzcy: Klub ChKŻ oraz Magdalena Kwaśna.

Nauka i Edukacja

W tym roku w tej kategorii nominowano głównie chojnickie szkoły ponadgimnazjalne, ale jak się okazało, statuetka trafiła w inne ręce.

Nominowani: Film „Jakusz” - Krzysztof Tyborski i Marcin Wróblewski, Zespół Szkół w Chojnicach, II LO w Chojnicach, ZSP nr 2 w Chojnicach, Klub Tygodnika Powszechnego w Chojnicach.

Zwycięzca: Film „Jakusz” - Krzysztof Tyborski i Marcin Wróblewski.

Inicjatywa Społeczna

W tej kategorii zauważono inicjatywy organizowane dla lokalnej społeczności przez innycyh mieszkańców.

Nominowani: Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada, Klub Mam Konarzyny, Parkrun Charzykowy, Stowarzyszenie Dworek Polski.

Zwycięzca: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada.

Było to trzecie zwycięstwo Akolady i tym samym stowarzyszenie otrzymało tytuł „Super Dokonanie”, a co za tym idzie w przyszłych edycjach Dokonań Roku Akolada nie będzie już nominowana, a jej przedstawiciele zasiądą w kapitule przyznającej nagrody.

Filantrop

W tej kategorii wszyscy nominowani byli zwycięzcami i otrzymali statuetki.

Nominowani i nagrodzeni: Odejewscy Nieżychowice, Tomasz Szada - Borzyszkowski, Mateusz Stobiecki, Tartak Poltarex, Kaufland Chojnice, Careffour Chojnice. 

Osobowość

Od kilku lat kapituła wyróżnia w tej kategorii osoby, które może nie grają już pierwszych skrzypiec, ale swoją postawą, działalnością, zaangażowaniem i osobowością zasłużyły na takie wyróżnienie. Przyznać jednak trzeba, że niektórzy bohaterowie tej kategorii – jak np. Włodzimierz Łangowski, Maria Renata Wróblewska czy chociażby Władysław Czarnowski – nadal aktywnie uczestniczą w życiu powiatu chojnickiego. Niestety, jedna z nominowanych osób nie doczekała dzisiejszej uroczystości. Dwa miesiące  temu odszedł zasłużony piłkarz i działacz Chojniczanki Tadesz Stencel – w jego imieniu statuetkę odebrała wzruszona córka.

Nominowani i nagrodzeni: Włodzimierz Łangowski (kultura), Maria Renata Wróblewska (kultura), Władysław Czarnowski (kultura), Stanisław Kunza (żeglarstwo), Stanisław Tryba (żeglarstwo), Czesław Gierszewski (żeglarstwo), Gerard Pacek (żeglarstwo), Tadeusz Stencel (działacz sportowy).

Uroczystość zorganizowała Promocja Regionu Chojnickiego.

Tekst i fot. (olo)

 1. 3 marca 2019  07:15   Zapomnieli   baguetta

  Najwiecej zlozonych spraw w prokuraturach : Mariusz slynny ,, PROSIAK""

  2
  3
 2. 3 marca 2019  07:13   zakara   Gigant Marcin

  Osobowosc roku Marcin W i jego blog

  5
  1
 3. 3 marca 2019  07:09   Wybory   Marcinek

  100 glosow Marcina W. To ogromny sukces po tak wielkich od lat starania tego GENIUSZA POLITYKI

  4
  1
 4. 2 marca 2019  21:47   ...   anonim

  szkoda kasy .dno

  3
  5
 5. 2 marca 2019  17:44   "Chojnicki Klub ...   anonim

  "Chojnicki Klub Żeglarski Charzykowy" - siedziba jest w Charzykowach, ale czy to jest poprawna nazwa?

  3
  2
 6. 2 marca 2019  09:55   A za to te dokonania są ? (2)   Ciekawy

  A za to te dokonania są ?

  4
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi