„Dokonania Roku 2009” wkrótce

5 marca o godzinie 17.00 rozpocznie się w Chojnickim Domu Kultury uroczystość podsumowująca „Dokonania roku 2009”. Laureatów wybrała kapituła, której członkowie mają po jednym głosie.

Niebawem bedzie wiadomo kogo uhonoruje kapituła.

Tworzy ją: Zarząd Powiatu ze starostą Stanisławem Skają, burmistrz Arseniusz Finster wraz z zastępcami; wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański oraz wójt gminy Konarzyny Maria Kozłowska. Nagrody zostaną wręczone w kategoriach: gospodarka (w zasadzie to będzie inwestycja roku), kultura i nauka, sport, inicjatywa społeczna, impreza roku, filantrop. Nominowanych w nich jest od 6 do 12 kandydatów. Ich danych nie udało się wydostać od prezesa Promocji Regionu Romana Guzelaka. Tradycyjnie także nie chce zdradzić, kto uświetni część artystyczną imprezy. Scenariusz gali przewiduje, że przed ogłoszeniem wyników w danej kategorii, zostaną zaprezentowane filmiki przedstawiające kandydata. Inaczej jednak, niż wcześniej, nie będzie nagrywania autoprezentacji osoby, tylko pokazane będą jego zdjęcia i fragmenty filmów nagranych przy innej okazji, z lektorem w tle. Po każdorazowym wręczeniu nagród, nastąpi występ gwiazdy gali. W połowie gali nastąpi przerwa kawowo – herbaciana. Podczas niej dojdzie do otwarcia wystawy fotografików z Emsdetten, Hengelo i Chojnic. Wcześniej mogli ją podziwiać mieszkańcy Emsdetten.
Statuetki i pamiątkowe tabliczki zaprojektował i wykonał Andrzej Stanke, brat chojnickiego posła Piotra Stanke. Warto też dodać, że w żadnej kategorii nie były brane pod uwagę dokonania, których autorem były samorządy lub jednostki im podlegające. Uważam, że warto zastanowić się nad rozszerzeniem składu kapituły, tak, aby jej część niesamorządowa oceniała osiągnięcia samorządowe, i odwrotnie. Nie zauważanie modernizacji ulicy 31 Stycznia czy nowych budynków mieszkalnych na ul. Kartuskiej, jest bardzo krzywdzące dla osób zaangażowanych w ich realizację.
(je)