Dobry materac - jak go dobrać w zależności od wzrostu i wagi?

Nie istnieje jeden materac, który sprosta oczekiwaniom wszystkich osób. Dlatego nim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy poznać parę faktów. Jak wybrać podłoże do spania, aby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem?

Gdy poszukujemy dobrego materaca do łóżka, przede wszystkim chcemy, aby był wygodny.   |  fot. nad.

Wygodny materac - czyli jaki?

Jeśli jesteś na etapie kupna materaca z pewnością zastanawiasz się, od czego zależy to, czy dane podłoże do spania jest wygodne. Oczywiście komfort jest wysoce subiektywnym odczuciem, istnieje jednak kilka parametrów, które precyzyjnie potrafią ustalić, czy dany materac będzie dla nas odpowiedni. Najważniejsze znaczenie ma tutaj nasza postura i waga.

Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, jaki materac daje nam uczucie wygody? Przede wszystkim taki, który doskonale podpiera nasze naturalne krzywizny kręgosłupa, nie zmuszając nas do przyjęcia niefizjologicznej pozycji. Materac taki nie uciska naszych nerwów i naczyń krwionośnych, nie wymusza rotacji w stawach i pozwala mięśniom się zrelaksować. Co więcej, jeśli mówimy o materacach podwójnych, wygodne podłoże charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową - ruch partnera nie wpływa na poruszanie się podłoża po drugiej stronie łóżka.

Wszystkie te cechy możliwe są do osiągnięcia dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów: służących zarówno do wypełnienia podłoża, jak i jego osłonięcia. Dobry materac jest dziełem zespołu specjalistów, którzy znają się na nowoczesnych technologiach, ale przede wszystkim bazują na wiedzy fizjoterapeutycznej i ortopedycznej - tak, jak ma to miejsce w przypadku marki Hilding. Warto wiedzieć, że firma ta specjalizuje się w produktach o statusie wyrobów medycznych, które dostępne są dla każdego w stosunkowo niewysokiej cenie.

Wzrost i waga - jak do nich dobrać materac?

Jednym z najważniejszych parametrów określających podłoże do spania jest jego twardość oznaczona literą H. Im wyższy współczynnik H, tym bardziej sprężyste i twarde podłoże. Materace o H równym 1 lub 2 przeznaczone są dla osób o niskiej wadze, niewysokich. Nacisk ich ciała na podłoże nie jest zbyt duży, dlatego pianka (lub sprężyny) na których leżą powinny pracować bardzo subtelnie. Większość z nas jednak śpi na podłożach zbyt miękkich dla naszej postury - w efekcie przyjmujemy pozycję skuloną i wykrzywioną w osi kręgosłupa. To prowadzi do bólu, a także pogłębia wady postawy.

Materace H2 są odpowiednie dla osób ważących mniej niż 60 kg. Powyżej tej wagi lepiej jest wybierać podłoże o twardości H3 i H4. To ostatnie wskazane jest szczególnie dla osób tęższych. Generalnie specjaliści wskazują, że jeśli chodzi o wzrost, osoby niskie lepiej czują się na twardszych materacach, a osoby wysokie - na miękkich. Warunkiem jest jednak skorelowanie ich wzrostu z wagą. Jeśli jesteśmy niscy, ale nasza waga też jest niewielka - z dużym prawdopodobieństwem materac H2 spełni nasze oczekiwania. Osoby wysokie ale o dużej wadze będą lepiej podparte przez twardy materac, natomiast szczupłe - miękki.

Pamiętajmy, że nie bez znaczenia są tu również indywidualne preferencje oraz kondycja zdrowotna. Fizjoterapeuci zalecają, aby osoby po urazach kręgosłupa i cierpiące na chroniczne bóle powodowane dysfunkcjami motorycznymi wybierały twardsze podłoża, niezależnie od wagi i wzrostu.

Jeśli mamy wątpliwości, który materac będzie odpowiedni dla naszych potrzeb, najlepiej zapytajmy specjalisty. Pomoże nam on podjąć prawidłową decyzję. Warto wiedzieć, że spanie na zbyt twardym jak i zbyt miękkim podłożu nie jest korzystne dla naszego zdrowia i negatywnie wpływa na jakość wypoczynku - nie bagatelizujmy zatem tej decyzji i wybierajmy na podstawie wiedzy ekspertów.

(nad.)