Dobre wieści w „kolejowej” sprawie

- Mamy bardzo dobre wiadomości w sprawie rewitalizacji dzielnicy Dworcowej w Chojnicach. Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną – mówi burmistrz Arseniusz Finster. Mogą już też ruszyć prace związane z węzłem integracyjnym!

Na początku przyszłego roku zacznie zmieniać się krajobraz na chojnickim dworcu.   |  fot. (olo)

A to oznacza, że już tylko jeden krok pozostał, by otrzymać na ten cel kolejne wsparcie. - W ramach tego zadania ma powstać droga na odcinku Subisława – Towarowa, obiekt na cele społecznej przy ul. Dworcowej, zagospodarować przestrzeń na Wzgórzu Ewangelickim i 26 innych różnych przedsięwzięć wspólnie z Spółdzielnią Mieszkaniową i wspólnotami mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Arseniusz Finster.

Wartość tego projektu to ponad 9 mln zł. - Czekamy na komisję oceny projektu. Jestem spokojny, bo ten projekt jest dopracowany i wykonsultowany – dodaje Finster. To nie jedyna dobra wiadomość. Do ratusza dotarły też z Gdańska oceny ex-ante (analiza zapotrzebowania na działanie) dotyczące zadań związanych z węzłem integracyjnym.

To oznacza, że miasto może w końcu ruszyć z przetargami związanymi z tym wielkim i strategicznym dla miasta zadaniem. - Pierwsza ocena dotyczy zakupu autobusów, a druga wyboru nadzoru inwestorskiego. Ten projekt węzła to 50 mln zł, z czego 40 mln zł pozyskaliśmy z Unii Europejskiej – mówi burmistrz Arseniusz Finster.

W ramach tej inwestycji powstaną nowy dworzec autobusowy, rewitalizacja obecnego dworca kolejowego, zakup nowych autobusów, a także remonty peronów, budowa ścieżek rowerowych czy parkingów. - Odpowiedź na zadawane pytanie kiedy w końcu ruszą prace jest i łatwa i trudna. Kilka miesięcy czekaliśmy na tę ocenę ex-ante. W ramach tej inwestycji będą przetargi unijne, a więc będą trwały po dwa miesiące.

Trzeba też pamiętać, że poruszamy się po zabytkach i bez nadzoru konserwatorskiego, który też trwa, nic nie możemy sami zrobić. Czas, jaki mamy na zakończenie prac to czerwiec 2020 roku – wyjaśnia burmistrz Finster. Burmistrz szacuje jednak, że w końcówce zimy, a więc na początku przyszłego roku rozpoczną się pierwsze wyburzenia budynków przy dworcu, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłe lato po Chojnicach będą już jeździły nowe autobusy.

– Konkretne prace zaczną się latem przyszłego roku. Chciałbym podskórnie, żeby przed wyborami ten teren był objęty całą naszą inwestycją – dodaje Finster.

Tekst i fot. (olo)

Zapisz

 1. 14 sierpnia 2017  21:49   Dworzec będzie i sporo ...   pasażer taxi

  Dworzec będzie i sporo wydanych pieniędzy. Natomiast autobusów i pociągów jak na tzw lekarstwo.I z tego przeciętny śmiertelnik ma się cieszyć?

  0
  2
  Odpowiedz
 2. 12 sierpnia 2017  19:34   Panie Burmistrzu KLASA W DZIAŁANIU!!!   Michał

  Urodziłem się w Chojnicach, ale od 15 lat mieszkam w Warszawie. Jestem dumny z tego jak pięknie rozwija się moje rodzinne miasto. Panie Burmistrzu wyrazy uznania, wie Pan na czym polega zarządzanie! strzałka I do opozycji i innych oszołomów...uczcie się od stratega i extra menadżera, bo jeszcze długa droga przed Wami.

  10
  3
  Odpowiedz
 3. 12 sierpnia 2017  09:45   Do opozycji!   Tamara

  Chojnicka opozycja umie tylko na pusto szczekać. Natomiast zero im do czynów w czymkolwiek. BRAWO Panie Burmistrzu! Nareszcie chojnicki dworzec będzie wizytówką naszego pięknego miasta. Tamara.

  15
  4
  Odpowiedz
 4. 11 sierpnia 2017  17:21   Co się dzieje ? (1)   S. R.

  Co się stało z krytykantami Pana Burmistrza ? Zawsze mieli dużo do powiedzenia radni z opozycji i ich przydupnicy. A teraz cisza ?

  17
  4
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 13 sierpnia 2017  13:58   Trzeba myslec trzezwo   Td

   Wszystko ładnie i pięknie a czy mieszkańcy ulicy Sulisława życzymy sobie wzmożonego hałasu przez połączenie z Towarowa .Dość mamy tu hałasu .Nikt nas się nie pytał czy popieramy to. Ekrany przed hałasem trzeba założyć .Panie Burmistrzu był pan tu w tej okolicy w dzień czy w nocy . W dzień skup złomu bezpośrednio do kontenera , hałas przekraczający egzystencji ludzkiej . Człowiek położy się po pracy a tu łomot podnosi go z łózka a w nocy wyzwiska z poszczególnych barów . Pan natomiast serwuje nam dodatek nieograniczony tonażowo ruch samochodowy . My mieszkańcy ulicy Subisława nie godzimy się na to. Druga sprawa to gdzie zamierza pan z swoimi doradcami odprowadzić deszczówkę . Przekroje rur są zbyt male i nie odprowadza ogromnej wody . Potrzebny jest zbiornik retencyjny przy Towarowej . Nie wykonanie tego zbiornika spowoduje jeszcze większe zalanie ulicy Subisława .Miasto dostało dofinansowanie ze środków unijnych zobaczymy ten entuzjazm tu spłynie .

   2
   1