Dni Kultury Skandynawskiej

Chojnicki Dom Kultury zaprasza na Dni Kultury Skandynawskiej, które potrwają od 23 września do 5 października. W czasie ich trwania będzie można zapoznać się z pracami przybliżającymi kulturę Dani, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Na Dni Kultury Skandynawskiej zaprasza ChDK.

Głównym punktem obchodów Dni Kultury Skandynawskiej będzie 16 edycja Chojnickiego Filmobrania. Od 24 do 27 września pokażemy najlepsze filmy norweskie, szwedzkie, duńskie i fińskie. A w niedzielę 28 września filmy dla dzieci. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Drugą odsłoną wydarzenia będą liczne wystawy związane z krajami z półwyspu Skandynawskiego. Ekspozycje będzie można oglądać w Chojnickim Domu Kultury oraz w Centrum Sztuki Collegium ARS, które znajduje się w Kościele Gimnazjalnym. Wystawy zostały udostępnione dzięki współpracy z Ambasadą Duńską, Fińską, Norweską i Fińską.

Program:

23.09. – 28.09. 

Wystawa ilustracji do baśni Hansa Christiana Andersena

Chojnicki Dom Kultury (wystawa czynna w godzinach otwarcia placówki)

Hans Christian Andersen (1805 - 1875) jest autorem około 150 baśni. Niektóre z nich są utworami oryginalnymi, inne powstały z inspiracji obcą literaturą, m.in. Księgą tysiąca i jednej nocy.

Wiele jest opartych na motywach ludowych. Do najbardziej znanych należą: Brzydkie kaczątko, Świniopas, Księżniczka na ziarnku grochu, Królowa śniegu, Słowik, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Calineczka, Stokrotka.

Baśnie Andersena zawierają głęboki sens humanistyczny i posiadają uniwersalną, ponadczasową wartość - poprzez zaczarowany świat kwiatów i zwierząt, wróżek, dobrych i złych duchów ukazują ludzkie charaktery i problemy.

Na wystawie znalazły się ilustracje zarówno do najbardziej znanych baśni Andersena, ale także do innych, nieco mniej popularnych, które warte są przypomnienia.

Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”: Krystyna Michałowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Bogusław Orliński.

23.09. – 28.09.

Wystawa planszowa Finlandia poprzez wieki

Wystawa fotografii Finlandia Agaty Dominowskiej

Chojnicki Dom Kultury (wystawa czynna w godzinach otwarcia placówki)

Wystawa ”Finlandia poprzez wieki” opowiada tysiącletnią historię Finlandii począwszy od historii zamieszkania jej terenów, przez historię jej zależności od Szwecji oraz autonomię za czasów cara do uzyskania przez Finlandię pełnej niezależności. Wystawa jest podróżą, w trakcie której polska publiczność będzie miała okazję poznać korzenie narodu fińskiego oraz rozwój państwa fińskiego.

Autorką drugiej wystawy jest Agata Dominowska, obecnie studentka lingwistyki stosowanej UW. Seria zdjęć powstałą w roku 2008 w czasie stypendium naukowego Sokrates - Erasmus w Finlandii, gdzie jak twierdzi spędziła niezwykłe pół roku.

23.09. – 2.10. 

Wystawa fotografii Grenlandia – Bornholm

Centrum Sztuki Collegium ARS, Kościół Gimnazjalny (czynna od poniedziałku do piątku od 12:00 do 14:00, sobota i niedziela od 12:00 do 16:00)

Grenlandia jest największą wyspą świata i zachowując autonomię stanowi część Królestwa Danii. Ma powierzchnię 2175,6 tys. km2 i ponad 50 tys. mieszkańców. Zalicza się ją do Ameryki Północnej, jej większa część znajduje się za kołem podbiegunowym północnym.

Bornholm to duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii, zamieszkiwanym przez 41,8 tys. mieszkańców. Bornholm leży zaledwie 100 km od wybrzeży Polski. Mieszkańcy nie zamykają domów i samochodów, nie ma żadnego kantoru i całodobowej stacji paliw. Słońce świeci jednak wyjątkowo często, na pięknych plażach prawie nie ma ludzi, a na drogach dominują rowery.

26.09.- 2.10.

Wystawa malarstwa Katarzyny Banaś inspirowanego duńską poezją.

Wernisaż 26.09. godz. 19:00 – wieczór z poezją duńską

Centrum Sztuki Collegium ARS, Kościół Gimnazjalny (czynna od poniedziałku do piątku od 12:00 do 14:00, sobota i niedziela od 12:00 do 16:00)

Katarzyna Banaś studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Jest laureatką nagród i wyróżnień (min. Nagroda Roku, za wystawę "List Oceaniczny. Obrazy inspirowane poezją Tomasza Różyckiego", prezentowaną w 2013 roku w Galerii Platon we Wrocławiu). Obrazy Kasi Banaś prezentowane były na targach sztuki w Polsce i w Danii.

Abstrakcyjne malarstwo Kasi Banaś jest inspirowane pejzażem. W ostatnich latach stworzyła także cykle obrazów inspirowanych poezją Tomasza Różyckiego, Henrika Nordbrandta oraz Jensa Fink - Jensena.

28.09. godz. 12:00 

Podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego „Bajki skandynawskie“ i „Kino skandynawskie“. Chojnicki Dom Kultury

30.09. - 5.10. 

Wystawa planszowa

Raoul Wallenberg, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące węgierskich Żydów.

Tomas Tranströmer wystawa o twórczości szwedzkiego Noblisty

Chojnicki Dom Kultury (wystawa czynna w godzinach otwarcia placówki)

Raoul Wallenberg to jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę.

W Budapeszcie Wallenberg masowo dostarczał prześladowanym Żydom szwedzkie dokumenty, świadectwa chrztu, paszporty, obywatelstwa. W taki sposób, wspólnie z działaniami Nuncjatury Apostolskiej w Budapeszcie, Szwedzkiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zdołano ocalić ok. 100 tysięcy Żydów.

Tomas Gösta Tranströmer (ur. 1931) – najwybitniejszy żyjący poeta szwedzki, od wielu lat był wymieniany jako potencjalny kandydat do literackiej Nagrody Nobla, w 1994 roku główny kontrkandydat Wisławy Szymborskiej do tej nagrody. Ostatecznie zdobył nagrodę Nobla w październiku 2011 roku, za "skondensowane, przezroczyste obrazy dające nam świeży dostęp do rzeczywistości".

Tranströmer jest laureatem wielu ważnych nagród literackich, m. in. nagrody Rady Nordyckiej, którą otrzymał w 1990 roku za całokształt twórczości. Miasto Västerås, w którym przez wiele lat pracował jako psycholog, ustanowiło w 1997 roku nagrodę jego imienia dla wybitnych pisarzy ze Skandynawii i krajów graniczących z Morzem Bałtyckim.

Ukończył studia psychologiczne i przez wiele lat pracował w swym zawodzie, m. in. w środowisku młodocianych przestępców, narkomanów i osób niepełnosprawnych. Jednocześnie uprawiał twórczość literacką, głównie poetycką i przekładową. Serdecznie zapraszamy!

Ł. Sajnaj

dni_kultury_skandynawskiej.jpg