Dlaczego w hospicjum nie było czujek dymu?

Po pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek w stacjonarnym hospicjum, to pytanie zadaje wiele osób. Barbara Bonna, prezes opiekującej się placówką fundacji Palium, komentuje: żałuję, że tego nie zrobiłam, już to mówiłam.

Barbara Bonna, prezes fundacji Palium, przyznaje, że żałuje, iż w stacjonarnym hospicjum nie zainstalowano żadnego systemu antypożarowego, pomimo, że nie ma takiego obowiązku.   |  fot. A. Zajkowska

- Nie było takich wymogów względem naszego obiektu. A ponieważ mieliśmy wiele innych rzeczy do zrobienia, m.in. na przykład wymianę pieca w kotłowni, bo nam zapasowe centrum ogrzewania się zepsuło, a musimy ich mieć dwa, więc wybraliśmy takie, a nie inne wydatkowanie pieniędzy - mówiła podczas wczorajszej (7.01.) konferencji prasowej Barbara Bonna.

- Nie pamiętam jakiego rzędu to były kwoty, ale to nie były małe kwoty, ponieważ to musiała być cała instalacja. Z centralą. To nie jest tak, że to są pojedyncze czujki dymu, tylko to jest cała instalacja przeciwpożarowa. Zdecydowaliśmy tak, a nie inaczej. Stało się. Żałuję - kontynuowała prezes fundacji Palium.

Komentarz strażaka

Jak przyznał dzisiaj na antenie Radia Gdańsk Tomasz Komoszyński, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, obiekty takie jak chojnickie hospicjum faktycznie nie mają obowiązku montowania systemu sygnalizacji antypożarowego. - Nie wymagają tego przepisy przeciwpożarowe. Jest jasny zapis, który mówi, że w obiektach, w których znajduje się powyżej 100 łóżek ma funkcjonować taki system. Chojnickie hospicjum, przypomnijmy, dostosowane było do potrzeb 27 pacjentów.

Nadbrygadier w rozmowie z dziennikarką prowadząca audycję nadmienia, że w takim obiekcie sprawdziłyby się czujki wykrywające tlenek węgla, takie jak te, które często montowane są w mieszkaniach. Zauważa, że te kosztujące od około 100 zł wzwyż to urządzenia mające całkiem solidną jakość. - Nie ma żadnych przeciwwskazań, może być wręcz takie zalecenie z naszej strony, oczywiście nieformalne, tylko w ramach dobrej rady, że takie czujki można także zamontować w obiektach użyteczności publicznej. To nie przeszkadza, a wręcz pomaga - powiedział.

Finanse

Z dokumentacji fundacji Palium, a dokładniej sprawozdania finansowego za rok 2018, wynika, że podmiot w rok 2019 wszedł z nadwyżką wynoszącą 1 mln 222 tys. zł. Z tych pieniędzy dokonany został m.in. opisany w artykule zakup kotła. Sprawozdanie za ubiegły rok nie zostało jeszcze złożone.

Anna Zajkowska

Zapisz

  1. 13 stycznia 2020  21:49   wal   anonim

    A gdzie 1 500 000 tyś zł z Morenki od pani G. M

    3
    0
    Odpowiedz
  2. 13 stycznia 2020  17:24   Zatroskany   Chojniczanin30

    Czy to prawda, że hospicjum nie ma odbioru i nie ma prawa być użytkowane? Mam nadzieje, ze wszystkie decyzje zostaną sprawdzone. Wcale bym się nie zdziwił gdyby teraz szybko załatwiali pozwolenia....

    3
    0
    Odpowiedz
  3. 12 stycznia 2020  18:35   Prawda o interesach Pani Bony i jej męża   Zszokowany

    Cała prawda o interesach Pani Bony..., aż dziwne że ktoś na to pozwolił! https://wpolityce.pl/m/polityka/481602-pozar-w-hospicjum-a-rodzinne-interesy-samorzadowcow

    6
    0
    Odpowiedz
  4. 11 stycznia 2020  04:07   Wygrała przetarg w szpitalu   anonim

    Wygrała przetarg w szpitalu ( mąż był dyrektorem) na badanie rezonansem magnetycznym. Rejestracja na badanie odbywała się raz w miesiącu( p. Bonna zarzadzila spęd chorych). Do rejestracji było średnio 120 osób. Podziemia pękały w szwach. A na badanie rezonansem czekało się około pół roku. Ja również czekałam w tej kolejce.

    21
    3
    Odpowiedz
  5. 9 stycznia 2020  20:02   Uklad??   anonim

    Poczytajcie komentarze pod artykułem w radio Gdańsk jeśli to prawda o członkach Rady Nadzorczej Fundacji palium - to jest jakaś masakra. System do zmiany https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport?fbclid=IwAR2TZsv5N4t2E3XvKQlKZddIREapx7jvRmd6ER96KhIqSlzuhiTlTkR-mLA

    19
    6
    Odpowiedz
  6. 9 stycznia 2020  13:22   Czy już ktoś dostał zarzuty?   Ula

    Czy już ktoś siedzi ? Czy czekają na co ?

    33
    8
    Odpowiedz
  7. 9 stycznia 2020  11:37   Czy obiekt był ubezpieczony? ... (1)   anonim

    Czy obiekt był ubezpieczony? Prosimy o podanie wartości polisy. Niepotrzebna zbiórka jeśli firma ubezpieczeniowa wypłaci pieniądze.

    41
    6
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 9 stycznia 2020  13:24   Po co w ogóle zbiórka. ...   anonim

      Po co w ogóle zbiórka. Fundacja wypracowała ponad 1 mln zysku.... stać ich, nawet jesli obiekt nie był ubezpieczony. Jest dużo więcej potrzebujących ludzi. Ja staram się zawsze wspierać dzieciaczki np. na www.siepomaga.pl.

      18
      7
  8. 9 stycznia 2020  11:19   No proszę, proszę, ilu tu   Beata

    prawych i sprawiedliwych dla których tragedia stała się pożywką aby pluć jadem. Opanujcie się!

    11
    47
    Odpowiedz
  9. 9 stycznia 2020  09:31   Chodzi o pacjentów czy wyłącznie o kase?   Zniesmaczony

    Czyli w prowadzeniu hospicjum chodzi o źródełko spływających pieniędzy, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów to pojęcie względne? Czytam poniżej wypowiedzi że ta Pani bardzo źle traktowała swoich pracowników, krzyczenie łącznie z inwigilacją za najniższe krajowe, sama mając ogromne zyski. Czy o to samo chodzi w tym nowo budowanym hospicjum, o „źródełko” pieniędzy dla pewnej grupy ludzi?

    53
    7
    Odpowiedz
  10. 9 stycznia 2020  08:02   Hej Chojnice.com czemu nie ...   anonim

    Hej Chojnice.com czemu nie blokujecie komentarzy? Przecież ludzie "atakuja" klan Bonnow! Orientujcie się :)

    46
    9
    Odpowiedz
  11. 9 stycznia 2020  06:02   Rodziny osób, które zmarły ...   anonim

    Rodziny osób, które zmarły ? zginęły ? w wyniku pożaru wystąpią na drogę sądową.

    53
    5
    Odpowiedz
  12. 9 stycznia 2020  00:50   Prawda jest taka że dla Bony ...   anonim

    Prawda jest taka że dla Bony i jego żony liczy się kasa i dotacje a NFZ , podziwiam tylko panią Bonę która jest lekarzem i powinna leczyć ludzi a nie robić kasę na obłożnie chorych . WSTYD PANI LEKARZ .

    67
    8
    Odpowiedz
  13. 8 stycznia 2020  22:39   Obywatel (1)   Żenada

    Prawda jesteś taka, że jak by to był tak zwany Kowalski właścicielem (osoba prywatna) o to już by siedział!!! Nie oszukujmy się!!! A prezes mówiła że brak kasy na czujki! A dochód pokazuje co innego

    69
    6
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 9 stycznia 2020  00:38   Prawda jest taka że dla Bony ...   były pracownik

      Prawda jest taka że dla Bony liczy się kasa i dotacje a NFZ , podziwiam tylko panią Bonę która jest lekarzem i powinna leczyć ludzi a nie robić kasę na obłożnie chorych . WSTYD PANI LEKARZ .

      21
      6
  14. 8 stycznia 2020  22:34   do epis za złdziejstwo i ...   anonim

    do epis za złdziejstwo i zaniedbania

    32
    3
    Odpowiedz
  15. 8 stycznia 2020  22:31   ukady ,układziki a RADIO ... (1)   anonim

    ukady ,układziki a RADIO GDAŃK się na sczęcie nie boi tych układów ,TVP 1 też gdzie TWN kryje winnych ,chyba nie

    45
    8
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 9 stycznia 2020  09:20   układzie, układziku   róża

      A co ty zrobiłeś dla naszego Hospicjum?! Dałeś chociaż złotówkę, zaniosłeś chociaż pampersy? O, jak miło jest krytykować, zwłaszcza tych którzy naprawdę coś dobrego robią

      7
      13
  16. 8 stycznia 2020  22:28   tak wygląda bogacz który ma ...   anonim

    tak wygląda bogacz który ma na sumieniu .......,stra..........

    33
    8
    Odpowiedz
  17. 8 stycznia 2020  22:27   A co na wieśc o milionie ...   anonim

    A co na wieśc o milionie bonów finster nadal standart podwyzszy ze starosta

    36
    7
    Odpowiedz
  18. 8 stycznia 2020  22:08   Pani BASIU i Panie LESZKU ... (1)   b. pielęgniarka

    Pani BASIU i Panie LESZKU BONA czy wam tak po ludzku nie jest wstyd że miliony są ważniejsze od bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów ,Pani Basia - LEKARZ , Pan Bona Dyrektor szpitala.

    81
    7
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 9 stycznia 2020  09:31   b. pielęgniarko !   róża

      Dlaczego TY nie zostałaś dyrektorem - tak poważnej - placówki jaką jest szpital? Dlaczego TY nie utworzyłaś, tak bardzo potrzebnej placówki jaką jest hospicjum? Dlaczego?! Łatwo jest krytykować ludzi, którzy są odważni i naprawdę chcą coś pożytecznego zrobić. Mimo szacunku jakim darzę pielęgniarki, Pani kąśliwa i niesprawiedliwa wypowiedź jest nie na miejscu.

      6
      25
  19. 8 stycznia 2020  21:59   Czy to zona wicemarszalka ... (1)   NO POPATRZ KTO BY POMYSLAL

    Czy to zona wicemarszalka pomorskiego dyra szpitala radnego miejskiego z Partii PLATFORMY KOALICJI OBYWATELSKIEJ KANDYDATA NA POSLA DO SEJMU ...

    61
    8
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 9 stycznia 2020  09:37   No popatrz, kto by pomyślał   róża

      A co jedno z drugim ma wspólnego? Gdyby to był kandydat PiS, to by było OK?

      7
      10
  20. 8 stycznia 2020  21:49   Dziwne w moim zakładzie ...   A. Nowak

    Dziwne w moim zakładzie straż i inne służby sprawdzają wszystkie zagrożenia pożarowe . W moim małym zakładzie może się spalić kilkanaście desek i ewentualnie szopa w której tniemy deski . A tu gdzie leżą obłożnie chorzy i nie mogą się sami poruszać nie ma nawet czujników dymu , To skandal, Bonowie powinni zapłacić za pobyt chorych w szpitalu i za pogrzeby . Ale BIZNES JEST BIZNES nie każdy może zarabiać miliony. Wstyd Panie Bona mam nadzieję iż wreszcie ktoś zainteresuje się pana i pańskiej zony interesami.

    73
    5
    Odpowiedz
  21. 8 stycznia 2020  21:46   potencjalny pacjent   anonim

    ludzie dajcie spokój było za drogo szkoda o jeden papieros za dużo ta pani oszczędna ma miłe sny i nic my już nie pomożemy

    36
    6
    Odpowiedz
  22. 8 stycznia 2020  21:24   Za pobyt poszkodowanych ... (1)   Adam z Chojnic

    Za pobyt poszkodowanych pacjentów w szpitalu powinna zapłacić Pani Bona ,kasuje rodziny za pobyt w hospicjum i zarabia potężną kasę na chorych . Ja zatrudniam w swojej firmie 80 osób i nigdy nie mam takich zysków ledwie mnie stać na wypłatę wynagrodzenia i zapłatę na ZUS . Widzę że produkcja to zły interes , w swoją firmę zainwestowałem kilkanaście milionów zł a taki zysk to marzenie ściętej głowy , Palidium ma milionowe zyski i nie stać ich na czujniki dymu to skandal i bezmyślność . Dziękuję Panu Bonie za dobrą radę biznesową ,/ Z wykształcenia ekonomista/ sprzedam swoją firmę i zbuduję hospicjum trzy razy większe od tego w lasku miejskim i wreszcie zacznę zarabiać miliony.

    77
    5
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 9 stycznia 2020  09:49   Adam z Chojnic   róża

      Trzymam Cię za słowo, że tak zrobisz jak mówisz, bo takie placówki są bardzo potrzebne i życzę ci by ten ciężki chleb dobrze Ci smakował i zysków milionowych, również Ci życzę, tylko spełnij twoją obietnicę, bo będzie to z pożytkiem dla ludzi w ciężkiej i beznadziejnej - często - sytuacji.

      7
      8
  23. 8 stycznia 2020  20:51   Mam nadzieję, że prokurator ...   Wookee

    Mam nadzieję, że prokurator szczegółowo rozliczy sprawców ewentualnych zaniedbań.

    56
    3
    Odpowiedz
  24. 8 stycznia 2020  20:49   hm   obywatel

    Panie komendancie nie muszą być przepisy tylko zapis w protokóle że sugeruje się po to jesteście. Można to było wyprzedzić !!!

    36
    5
    Odpowiedz
  25. 8 stycznia 2020  20:43   dg   ff

    Koszt czujki z chin to ok 40zł, czujki Polonoskiej 100zł. Czujka dymu to nie czujka czadu. Czujki dymu montuje się na suficie a czadu na dole. r

    38
    4
    Odpowiedz
  26. 8 stycznia 2020  20:43   Klan...   Pokorny

    Bonnow rozbestwil się w Chojnicach na dobre. Myślą że są nie do ruszenia. Pracownikom wypłacają najniższe pensje, śledzą komputery, pani Bonna wiecznie wydziera się i wyzywa i wykorzystuje personel, nie szanuje ludzi. Kasa zabrała im rozum. Myśleli że do końca świata i jeden dzień dłużej, będą sie panoszyć w.sluzbie zdrowia, a tu natura,.mam nadzieję da początek końca tych zlych ludzi... Bo ludzie się ich bali...

    75
    6
    Odpowiedz
  27. 8 stycznia 2020  20:34   Z tych pieniędzy dokonany ...   anonim

    Z tych pieniędzy dokonany został m.in. opisany w artykule zakup kotła. Przepraszam, ile kosztuje taki kocioł?

    61
    3
    Odpowiedz
  28. 8 stycznia 2020  17:43   A pogrzeby ofiar pożaru w ... (1)   Miejscowy

    A pogrzeby ofiar pożaru w hospicjum na czyj koszt ? Wydaje mi się ze nie rodziny powinny pokrywać wydatki związane z pochówkiem swoich bliskich !

    63
    4
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 8 stycznia 2020  19:07   Bardzo dobra uwaga!   S

      Bardzo dobra uwaga. Pani Bonna i jej zarząd najwidoczniej nie poczuwają się. Nie dziw!

      30
      6
  29. 8 stycznia 2020  17:16   Nie oceniajmy?   Chojniczanin

    Ponad milion zysku w rok i szukanie oszczędności? Taki czujnik to wydatek kilkunastu złotych! To pokazuje ile jest warte życie, dla co niektórych....ważne że pieniążki płyną.

    80
    6
    Odpowiedz
  30. 8 stycznia 2020  17:15   Dlaczego p. BONNA nie ... (1)   anonim

    Dlaczego p. BONNA nie przyjęła poszkodowanych do hospicjum w JARCEWIE.

    102
    5
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
  31. 8 stycznia 2020  17:02   Współczuję wszystkim: ... (1)   ~`

    Współczuję wszystkim: ofiarom, rodzinom ofiar. Myślę, że dla pani Bonny to też jest tragedia i też potrzebuje wsparcia.Nie oceniajmy tak pochopnie. Poczekajmy na wyniki pracy prokuratury.

    14
    64
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
  32. 8 stycznia 2020  17:01   Liczy się kasa   anonim

    Obsługa hospicjum musiała mieć rozeznanie o osobach palących i dla własnej asekuracji takie czujki powinny być.

    59
    1
    Odpowiedz
  33. 8 stycznia 2020  16:51   Do kolegi szok "4,4 miliona zysku w lata?" (1)   Julia

    .....a fundacja nie złożyła jeszcze sprawozdania za 2019r ? Taki zysk w 2 lata to ogromne pieniądze, i jeszcze na nowe hospicjum wszyscy się składamy. Kurcze kto na tym zarabia, państwo czy jak?

    71
    4
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
  34. 8 stycznia 2020  16:42   Tu nie chodzi o życie....   Zbulwersowany

    ....liczy się tylko kasa! No sorry ale na allegro można dostać nowe czujniki od 19zł za sztukę, które sygnalizują głośnym alarmem-prawie 100dB! Przecież to są jakieś żarty żeby w takim miejscu nic nie było, ani jednego czujnika, skandal!

    67
    3
    Odpowiedz
  35. 8 stycznia 2020  16:33   A jednak kasa była! (1)   Szok

    https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport/104431-w-chojnickim-hospicjum-nie-bylo-systemu-przeciwpozarowego-bo-fundacja-chciala-oszczedzic-okazuje-sie-jednak-ze-pieniadze-byly-raport

    63
    4
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 8 stycznia 2020  17:03   Brak słów   Ernst

      Czy ja dobrze widzę, ponad milion zysku w rok i chcieli zaoszczędzić? Kto chciał zaoszczędzić na bezpieczeństwu i zdrowiu pacjentów?

      39
      1
  36. 8 stycznia 2020  16:28   Pociągniecie do odpowiedzialności (3)   Tomek

    Ciekawe czy zarządowi tego hospicjum zostaną postawione jakieś zarzuty? Jeżeli nie, to będzie wiadomo kto rękę na tym trzymał.

    90
    2
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    Odpowiedz
    • 8 stycznia 2020  19:03   Za karygodne niedopełnienie warunków bezpieczeństwa i nie przestrzeganie   Danka H

      norm bezpieczeństwa w tego typu placówce, które współspowodowało śmierć pozostałych 3 pacjentów, naraziło pozostałych pacjentów i personel na niebezpieczeństwo z zagrożeniem życia, i zniszczyło budynek i mienie. Rodziny i pacjenci mogą dochodzić narażenia życia i spowodowanie strat na zdrowiu i psychice osób nie mogących samemu wydostać się i bardzo chorych (trauma).

      23
      3
    • 8 stycznia 2020  17:27   Niedopełnienie obowiązków ...   Zak

      Niedopełnienie obowiązków służbowych?

      26
      1
    • 8 stycznia 2020  16:33   pytanie   epis

      nie bronie żadnej ze stron ale powiedz mi dlaczego zarząd ma być karany za to ze ktoś w podeszłym wieku postanowił sobie zapalić papierosa w miejscu zabronionym jaka w tym wina zarządu?

      11
      48