Dlaczego Twoja firma powinna być w Google?

Jak wszyscy dobrze wiemy, pozycjonowanie stron internetowych to skomplikowany proces. Jedną z czynności, która wchodzi w jego skład, jest tworzenie struktury linków – zarówno w obrębie witryny, jak i poza nią.

Pozycjonowanie stron to integralna część lokalnego marketingu, tak samo jak rozszerzenia strony, lokalne słowa kluczowe oraz content napędzany przez sieci społecznościowe.   |  fot. ilustracyjne

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym zabiegom, w związku z czym zaprosiliśmy do naszego biura specjalnego gościa. Jest nim Marek Masalski – Białostocczanin i specjalista z branży SEO. Porozmawiamy z Markiem o szczegółach związanych z kontrolą jakości linków, a w szczególności o metodach i narzędziach wykorzystywanych w tym celu. Serdecznie zapraszamy Was wszystkich do lektury!

Google rządzi

- Jak łatwo się domyślić, jednym z dostawcą narzędzi do analizy profilu linków musi być Google. Wychodzę z tego założenia, ponieważ firma ta ma w pewnym sensie monopol na ten typ usług. Mówmy, co chcemy, ale ponad 90% użytkowników Internetu na świecie używa w roli wyszukiwarki właśnie Google.

- Tak, świetny trop. Google dostarcza ludziom od SEO wiele przydatnych narzędzi. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o Google Search Console. Jest to darmowy i stosunkowo prosty w obsłudze program.W kontekście tematu naszej rozmowy, umożliwia on analizę linków przychodzących, które zostały wykryte przez roboty. Bez takiego narzędzia skuteczne pozycjonowanie stron nie byłoby możliwe. Google Search Console automatycznie analizuje interesujące nas linki i oddaje wartościowe dane.

- Program ten ma oczywiście pewne wady i ograniczenia. Tak jak wspomniałem, jest to darmowe narzędzie, w związku z czym nie ma co spodziewać się po nim pełnej funkcjonalności. Bez względu jednak na to, jest ono w pełni wystarczalne, aby przeprowadzić wstępną analizę profilu linków na każdej stronie internetowej. Google Search Console pomaga nie tylko uniknąć odnośników słabej jakości, lecz także znaleźć te właściwe.

Inne firmy

Ok, rozumiem. Skoro zaprezentowany przez Ciebie Google Search Console służy głównie do wstępnych analiz, jakiego narzędzia należy użyć do uzyskania dokładniejszych danych? Czy chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami w tym względzie?

Oczywiście. Zaznaczę jednocześnie, że nie promuję żadnej firmy. Każdy musi uznać sam, jakie narzędzie będzie dla niego najlepsze. Tak czy inaczej, tego typu programów absolutnie nie brakuje. Do najpopularniejszych można zaliczyć MajesticSEO, Ahrefs, OpenSiteExplorer, SEO SpyGlass, WebMeUp, czy też MonitorBacklinks. Pełne wersje wszystkich wymienionych są płatne. Oczywiście posiadanie właściwych narzędzi to przysłowiowa „połowa sukcesu”. Trzeba również potrafić umiejętnie się nimi posługiwać, interpretować otrzymywane dane i implementować je w projekty. Właśnie z tego względu zawsze powtarzam, że nie warto robić SEO na swojej witrynie, gdy o SEO nie wie się zbyt wiele.

Tak, dobrze wiadomo, że strony internetowe są w pewnym sensie delikatne i łatwo zepsuć coś dobrego, co udało się wypracować. Jeśli chodzi jednak wciąż o linkowanie – jakie mogą być konsekwencje błędów na tym polu?

- Nikomu włos z głowy oczywiście nie spadnie, niemniej jednak można narobić sobie niepotrzebnych, a przede wszystkim kosztownych problemów. Pozycjonowanie stron internetowych to obecnie nie ilość, lecz przede wszystkim jakość. Roboty indeksujące zwracają ogromną uwagę na jakość linków prowadzących do naszej witryny. Nie troszcząc się odpowiednio o ten aspekt, można popłynąć w dół w wynikach wyszukiwania. Jest to oczywiście największa szkoda, jaka może się wydarzyć w najgorszym scenariuszu. 'Zaufanie' robotów oczywiście da się odbudować, ale zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż zajmować się później naprawianiem błędów.

Marku - widać, że wiesz o czym mówisz! Słucha się Ciebie naprawdę przyjemnie, ale niestety nadszedł już koniec naszej rozmowy. Pozycjonowanie stron to dla Ciebie coś więcej niż praca, gratulujemy takiego podejścia! Dziękujemy Ci bardzo za rozmowę i czekamy już na kolejną!

- Ja również dziękuję za możliwość rozmowy. Jestem przekonany, że wszelkie działania promujące wiedzę na temat pozycjonowania wśród posiadaczy witryn mają sens. Do zobaczenia następnym razem!

(mat. partnera)