Dla maturzystów ...

Ależ mnie zaskoczyła tegoroczna matura! Zawsze bowiem kojarzyła mi się z kwitnącymi kasztanami. A w tym roku ? – niestety, kasztany zrobiły maturzystom psikusa, a może raczej ten „wybryk natury” maturzyści powinni zawdzięczać ME?

Udowodniono, że w okresie dużego wysiłku umysłowego istnieje ścisły związek między odżywianiem, a sprawnym działaniem mózgu. Wielkie znaczenie w tym procesie mają witaminy i zdrowa żywność.   |  fot. medigo.pl

Zastanawiam się, kto wpadł na pomysł rozpoczęcia egzaminu dojrzałości w trakcie długiego majowego weekendu? Tak czy inaczej matura już trwa !  Młodzi ludzie odczuwają stres związany z jej egzaminami. Dla ich komórek mózgowych to ciężki okres. Wprawdzie mózg to tylko ok. 2% masy ciała, jednak jego praca zużywa ok. 20% energii całego organizmu. Matura to czas, w którym maturzystów czeka dużo stresu, zarwanych nocy i … wyjątkowo niezdrowych posiłków. Tym bardziej należy zadbać o odpowiednią dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Czy sposób odżywiania podczas matury powinien się jakoś diametralnie zmienić ?

Tak naprawdę nie. Wystarczy, że maturzyści będą stosować zdrową dietę i odżywiać się zgodnie z następującymi zasadami:

1. Najważniejszy posiłek dnia – śniadanie: powinien być szczególnie dobrze skomponowany. Powinno się w nim znaleźć białko (np. chuda wędlina, chudy biały ser, jajko, jogurt, mleko), produkty wieloziarniste (np. razowe pieczywo, zwykłe płatki owsiane), a do tego owoce (np. w formie świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta i pomarańczy) lub warzywa. Mocna kawa i pączek to naprawdę nie jest posiłek, od którego maturzysta powinien zacząć dzień.

2. Regularne posiłki – przerwy między posiłkami nie powinny być zbyt długie – najlepiej jeśli wynoszą ok. 3 godzin. Dania składające się z białka i węglowodanów złożonych, np. ryba z grubą kaszą i wielowarzywną sałatką lub pełnoziarnisty makaron z kurczakiem i surówką – to potrawy, które zapewniają stały poziom glukozy we krwi. Dzięki temu nie dochodzi do nagłego spadku „formy”. Jeśli ktoś uczy się w nocy, to powinien starać się jeść lekkie przekąski, a nie tłuste potrawy czy słodycze.

3. Jedz więcej ryb ! Ryby są nie tylko świetnym źródłem białka, zawierają także duże ilości bardzo cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. kwasów omega - 3), które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Jedz potrawy z rybą przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

4. Wykorzystuj tzw. zdrowe przekąski, np.: różnego rodzaju orzechy, które m.in. łagodzą objawy stresu.

5. Dostarczaj sobie samodzielnie przygotowane posiłki bogate w witaminy: Wystarczy w tym celu przygotować koktajl ze zmiksowanych owoców, np. bananów, truskawek, malin, jagód, borówki amerykańskiej, itp.  (także mrożonych) z dodatkiem naturalnego jogurtu 2% i odrobiny miodu.

6. Zamiast czekoladowych batoników wybieraj przekąski w rodzaju: suszonych owoców (morele, śliwki, rodzynki, etc.), ciasteczek zbożowych  (np. owsianych). Pomogą ci one utrzymać względnie stały poziom glukozy we krwi, a tym samym zachowasz energię na cały dzień.

7. Pamiętaj, żeby dużo pić !  Ale podczas egzaminów maturalnych nie sięgaj po colę albo napoje pobudzające takie jak: kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące. One działają odwadniająco ! Znacznie lepsza jest woda mineralna i soki warzywne lub owocowe.

Na koniec warto pamiętać, że podczas wzmożonego wysiłku umysłowego nie należy się głodzić ! A ponadto - zarówno przed, jak i w trakcie nauki, należy przede wszystkim dostarczyć organizmowi jak najwięcej lecytyny. Jej bogatym źródłem są m.in. orzechy, nasiona strączkowe, kiełki pszenicy i żółtka jaj. .

Nasz mózg, by pracował sprawnie, potrzebuje także glukozy i tlenu. Zbyt duża ilość glukozy na co dzień może być  „bombą kaloryczną”, jednak przed maturą można sobie pozwolić na jej większą ilość. Najlepiej kiedy glukoza pochodzi z nasion  (np. pestek dyni, słonecznika, siemienia lnianego), ziaren zbóż, brązowego ryżu, grubych kasz lub nasion strączkowych (np. soczewicy, fasoli, grochu).

Przed samym egzaminem …

Rano zjedz pożywne śniadanie. Nie powinno być ono zbyt „ciężkie”, bo może wywołać dyskomfort przewodu pokarmowego, zwłaszcza w stresie. Bułka z dżemem też nie jest dobrym pomysłem, bo spowoduje nagły skok energii, a potem szybki spadek poziomu glukozy i … ospałość. Nie przesadzaj też z kawą. – może wzmóc zdenerwowanie. Jeśli od śniadania minie trochę czasu, dobrze przed samym egzaminem coś przekąsić – kilka kostek gorzkiej czekolady albo garść orzechów lub migdałów.

A pomiędzy egzaminami nie zapominaj o fizycznym relaksie! – zwykły spacer lub przejażdżka na rowerze zapewnią ci dobre samopoczucie.

No i na koniec pamiętaj!  - nie ma takiego egzaminu, do którego nie można podejść po raz drugi!

Sabina Budkiewicz

Poradnia dietetyczna NZOZ Gemini

 1. 7 maja 2012  13:51   Chojniczanka (1)   anonim

  Dzień dobry. Przecież kasztany kwitną! Powodzenia na maturze.

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 7 maja 2012  22:26   Do Chojniczanki   Sabina Budkiewicz

   Przepraszam, ale ja chyba naprawdę powinnam już być na "prawdziwej emeryturze" - jakoś nie udało mi się dostrzec w naszym mieście kwitnących kasztanów ! Tym niemniej, życzę wszystkim naszym maturzystom powodzenia i sukcesów w egzaminach maturalnych. No a potem ... wspaniałych wakacji !

   0
   0