„Dla Tej, co nie zginęła”

Często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, Ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura.

Okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu ucznów SP nr 1.   |  fot. nadesłane

Może tylko podczas sukcesów naszych sportowców – wtedy jesteśmy zadowoleni. I dobrze, że tylko w ten sposób dbamy dziś o honor, że możemy żyć w pokoju zabiegając o lepszy byt. A przecież w przeszłości nie zawsze tak bywało. Polacy musieli bronić swojej wolności i godności. I ryzykowali życiem. Swoim i rodziny.

W całej Polsce odbywają się koncerty, marsze, biegi, festyny. Wszystko z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności . 11 listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

I w naszej szkole nie mogło być inaczej. Już w piątek, 7 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach organizowała „Przegląd pieśni i piosenki patriotycznej”. A dzisiaj, w poniedziałek, świętowaliśmy w murach swojej szkoły. Wszyscy, i uczniowie, i nauczyciele pamiętali, aby ten dzień był biało – czerwony.

1

Wzięliśmy udział w koncercie pod hasłem: „Dla Tej, co nie umarła”. Na początku dumnie rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Wspomniano wielu sławnych Polaków, którzy tworzyli na emigracji „ku pokrzepieniu serc”. Przekazano informacje o trudach walk, poświęceniu i miłości do Ojczyzny słowami historyków i poetów, słowami pieśni patriotycznych i żołnierskich.

Nie mogło zabraknąć pieśni I Brygady Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego „My, Pierwsza Brygada”, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął publiczność podczas wspólnego śpiewania „Marsz, marsz Polonia”. Koncert zakończył się wykonaniem piosenki z teleturnieju „Kocham Cię, Polsko”, którą wraz z występującymi brawurowo zaśpiewała cała aula!

Podczas całego koncertu na ekranie przewijały się zdjęcia związane z okresem rozbiorów, I wojny światowej, Marszałkiem Niepodległości, wodza, wokół którego skupiały się nadzieje na odzyskanie wolności.  Program artystyczny przygotowali uczniowie szkoły z klas: IIIc, Vb, Vc i Ve pod opieką p. Ewy Modrzejewskiej oraz szkolny zespół wokalny „Fantazja” pod kierunkiem Michała Leszczyńskiego.

E. Modrzejewska

fotoreportaz.jpg