Deszczówkę należy prawidłowo podłączyć do wiosny. Później będą kary

- Nie można odprowadzać wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej - przypomina Rafał Berent z Miejskich Wodociągów. Informuje także, że zgodnie z zapisem ustawy jest to przestępstwo. Kara za nieprawidłowe przyłącze wynosi 10 tys. zł.

Rafał Berent (z lewej) informuje, że do wiosny można bez konsekwencji uporządkować kwestię nielegalnych przyłączy deszczówki.   |  fot. A. Zajkowska

Z dzikimi przyłączami deszczówki do kanalizacji sanitarnej Miejskie Wodociągi Chojnice zmagają się od dość dawna. Największy problem występuje obecnie na ulicy Bolesława Chrobrego. Swoje za uszami mają też mieszkańcy innych ulic osiedla Kolejarza. Jest jednak światełko w tunelu.

- Grono ludzi zrobiło już porządek. Nie to, że się przyłączyło do kanalizacji deszczowej, ale po prostu zagospodarowali ją na swoim terenie - przyznaje Rafał Berent. Odpowiedzialny za eksploatację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej pracownik Miejskich Wodociągów informuje jednocześnie, że trwające na osiedlu remonty są dobrą okazją do nadrobienia zaległości w przyłączach lub by zrobić je jak należy. Bez ponoszenia konsekwencji. Najlepiej do wiosny.

W celu ustalenia jasnych zasad i toku postępowania w przypadku przyłapania na nielegalnym przyłączu, spółka stworzyła regulamin. Berent informuje też, że do namierzania nieprawidłowości posiadają odpowiednie narzędzia. Procedura dzieli się na kilka etapów. Pierwszy to wpuszczenie do kanalizacji tzw. zadymiarki. Jeśli dym pojawi się w kanale deszczowym, czyli tam gdzie nie powinien, miejsce to zostanie dodatkowo sprawdzone substancją barwiącą. Informacja o takim stanie rzeczy przekazywana będzie do burmistrza, który jest zobligowany zawiadomić organy ścigania.

Więcej o tym temacie, zagospodarowaniu deszczówki na własnej posesji oraz konsekwencjach, nie tych finansowych, nieprawidłowego przyłącza publikujemy w materiale wideo. Nagranie obejmuje sprawozdanie Jacka Domozycha, dyrektora wydziału budowlano-inwestycyjnego, z wykonanych do tej pory kanalizacji deszczowych na terenie Chojnic oraz miejscach, w których są one planowane.

Anna Zajkowska

 1. 4 lutego 2020  19:13   Mieszkaniec Chojnic   anonim

  A co z rurami które są wyprowadzone z rynien na ulicę (przykład: Oś. Kolejarz), kiedy Straż Miejska zrobi z tym porządek, w miejscowych planach jest wyraźnie napisane że wodę deszczową należy zagospodarować na własnej działce, a nie wyprowadzać na ulicę

  0
  0
 2. 21 stycznia 2020  17:10   anonim   xxx

  Kanalizacja na ul Chrobrego została położona do ul Wojska Polskiego,a od Wojska Polskiego do Władysława Jaggieły brak.To też ul Chrobrego.

  8
  1
 3. 21 stycznia 2020  17:06   Tere fere   anonim

  Tere fere

  7
  1
 4. 21 stycznia 2020  15:46   Ola   Ola

  To banda cepow

  6
  5
 5. 21 stycznia 2020  14:05   strachy na lachy !!!!   anonim

  strachy na lachy !!!!

  9
  1