Dekorujemy okna tarasowe

Wszyscy doceniamy posiadanie tarasów czy balkonów, szczególnie latem, choć i w innych okolicznościach przyrody relaks na świeżym powietrzu jest niezastąpioną i prawdziwą przyjemnością.

Wybierając dekoracje okna balkonowego, należy mieć na uwadze funkcjonalność samego okna. Pamiętajmy, że musi się bezproblemowo otwierać – to, co w nim zawiesimy nie może utrudniać korzystania z balkonu.   |  fot. nad.

Tarasy to jednak nie tylko specyficzne miejsce do wypoczynku, to często także duże okna, które mają również za zadanie sprawić, by nasz salon lub jadalnia były jeszcze bardziej widne i przyjemne dla domowników. Z zagadnieniem dużych okien wiąże się jednakże i pewna kwestia, otóż warto jest odpowiednio dobrać do nich firany oraz karnisze, tak aby przy aranżacji naszego mieszkania uzyskać maksimum korzyści.

Jak wybrać zasłonę na okno balkonowe?

Choć na rynku jest wiele typów atrakcyjnych wizualnie tkanin, to jednak zakup idealnych zasłon na okno tarasowe może czasami stanowić wyzwanie. W przypadku dużych okien, warto  jest zainteresować się lżejszymi gatunkami. Bardzo ciekawie w takim zastosowaniu wygląda na przykład len lub tkaniny naśladujące len. Jest to dekoracja okna optycznie lżejsza, co stanowi ważny argument dla osób wybierających zasłonę na duże okna balkonowe.

Szczególnie korzystnie wypadają jednolite i gładkie tkaniny w lekko pastelowych barwach. Wśród nich zdecydowanie wyróżniają się jasnobeżowe zasłony na okna balkonowe, gdyż właśnie ta tonacja przypadnie do gustu zarówno miłośnikom skandynawskich wnętrz, jak i zwolennikom prostszych kompozycji w stylu minimalistycznym lub loftowym.

Dobór firanki na okno tarasowe

Podobnie jak w przypadku zasłony, tak i z firankami wybór jest ogromny. Jeżeli jednak postanowimy sprecyzować nasze oczekiwania i zapragniemy niemnących się firan na okno balkonowe, to powinniśmy zainteresować się tkaninami lineen look. Nie tylko imitują one len, lecz również negują jego zasadniczy mankament, czyli podatność na zagniecenia. W przypadku dużych okien tarasowych, najlepszym wyborem będą długie firanki, takie które sięgają niemal do samej podłogi.

Wybrać dłuższy model jest lepiej wtedy, gdy mieszkamy w pobliżu miejsc o większym natężeniu ruchu lub gdy naprzeciwko znajdują się inne budynki. W takich okolicznościach długa firana na okno tarasowe stanie się nie tylko ważnym akcentem w aranżacji nowoczesnego mieszkania, lecz także zapewni nam niezbędną prywatność.

Postawmy na wygodę, zasłona elektryczna i karnisze do niej

Wspomnieliśmy już wcześniej o automatyce okiennej i zasłonach elektrycznych jako o bardzo wygodnym rozwiązaniu i tak faktycznie jest. Niezależnie od stylu aranżacji naszego mieszkania, sięgając po karnisze elektryczne, nie tylko nie zaszkodzimy w niczym całokształtowi projektu, lecz dodatkowo podniesiemy wygodę domowników. Wykorzystanie eleganckich zasłon elektrycznych na karniszu w apartamencie, pozwoli nam na szybkie i łatwe regulowanie położenia przesłon okiennych.

Mówiąc zaś nieco prościej, wystarczy skorzystać z przełącznika, pilota lub w najnowocześniejszych modelach specjalnej aplikacji, aby błyskawicznie odsłonić wszystkie okna w naszym domu. Jest to możliwe nawet bez wychodzenia z łóżka, co doskonale wyjaśnia, dlaczego zasłony elektryczne i karnisze do nich zyskują na popularności w ultranowoczesnych apartamentach. Dawniej karnisz elektryczny był domeną pięciogwiazdkowych hoteli, a dziś Polacy sięgają po tę nowinkę także do swoich domów.

Nad.