Czytelnicy: Taka sytuacja stwarza zagrożenie, a izolacja jest bez sensu

Czytelnicy sygnalizują, że wraz z osobami odbywającymi kwarantannę w jednym miejscu mieszkają domownicy, którzy w swobodny sposób mogą wychodzić na zewnątrz. - Taka sytuacja stwarza zagrożenie, a izolacja jest bez sensu – uważają rozmówcy.

Decyzja pozostania w domu lub w miejscu zbiorowej kwarantanny należy do osoby poddanej kwarantannie. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem, którym obciążamy swoich bliskich.   |  fot. BY iStock

Jak służby sanitarne rozwiązują powyższe kwestie? Odpowiedzi na maila z PSSE Chojnice nie otrzymaliśmy. Za to na oficjalnej stronie gov.pl jest wpis (odpowiedź na jedno z wielu pytań)  pośrednio odnoszący się do przedstawionej sytuacji.

„Warunki odbywania kwarantanny są zawsze ustalane indywidualnie, m.in. w zależności od tego, w jakich warunkach mieszka osoba poddana kwarantannie. Domownicy mogą nie być objęci kwarantanną, jeśli mieszkają w dużym domu i są w stanie zapewnić, że nie będą się spotykać z osobą poddaną kwarantannie. Inspektor sanitarny – graniczny lub powiatowy - decyduje indywidualnie w każdej sytuacji.

Jeśli osoba poddawana kwarantannie takiego miejsca nie ma lub nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać. Jeśli dana osoba miała już kontakt z domownikami (definicja kontaktu opisana w odrębnym pytaniu), to może zaistnieć konieczność objęcia kwarantanną również ich. Jak wskazano powyżej taką decyzję podejmie właściwy inspektor sanitarny w zależności od sytuacji.”

(red)

Zapisz

 1. 27 marca 2020  14:28   Usprawiedliwienie   Ciekawy

  Czy ktos wie jak usprawiedliwic nieobecnosc w pracy z powodu kwarantanny nie tracac wynagrodzenia. Nie udalo mi sie nigdzie zdobyc jednoznacznej odpowiedzi. Rowiez w Sanepidzie czy ZUS-ie. Ciekaw jestem jak sobie ludzie z tym rzdza?

  3
  0
  Odpowiedz
 2. 27 marca 2020  13:11   A czy hotele mogą ...   anonim

  A czy hotele mogą przyjmować ludzi na kwarantanne? Co z ludźmi którzy tam wynajmują pokoje i tam pracują?

  4
  0
  Odpowiedz
 3. 27 marca 2020  09:01   A co   Anonim

  A co jeśli człowieka na kwarantannie odwiedza co dzień żona? Czy taka kwarantanna ma sens? Czy nie zagraża innym mieszkańcom bloku. Zapewnienia o tym że ktoś jest zdrowy, dziś znaczą nie wiele.

  4
  0
  Odpowiedz