Czy warto zdecydować się na akwarium w domu?

Akwarystyka to niezwykle popularne hobby. Co ciekawe, zajmują się nią osoby w różnym wieku, od nastolatków po emerytów. Prowadzenie przeciętnej wielkości akwarium nie wymaga bowiem ogromnych nakładów finansowych oraz poświęcania mu bardzo dużo czasu.

Akwarium jest też niepowtarzalną ozdobą mieszkania. Warto więc pomyśleć o jego założeniu. Dorosłych akwarium ukoi i wyciszy po ciężkim dniu, a dzieciom sprawi dużą frajdę.   |  fot. nad.

Jakie jeszcze posiada zalety?

Niewielkie wymagania

Wielu osobom z pewnością marzy się własne oczko wodne. Część ludzi mieszka jednak w blokach i nie mają dostępu do podwórka. Ponadto nie na każdej działce da się takowe umieścić. Może być również problematyczne w przypadku, gdy posiada się małe dzieci lub psy - wymaga wtedy stałego nadzoru. O oczko wodne trzeba odpowiednio dbać przez cały rok, co pochłania czas i pieniądze, a każde zaniedbanie może przyczynić się do śmierci ryb. Akwarium jest o wiele mniej wymagające. Da się wygospodarować na nie miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu, wystarczy jedynie zakupić wytrzymałą półkę. Idealnym miejscem na znalezienie niezbędnego sprzętu jest oczywiście sklep akwarystyczny. Powinno być bowiem wyposażone w:

pokrywę, zapobiegającą wyskakiwaniu ryb,

filtr, oczyszczający wodę,

grzałkę, zapewniającą stałą temperaturę,

termometr, aby kontrolować działanie grzałki.

rośliny akwariowe.

Te wszystkie elementy sprawiają, że akwarium staje się przytulnym domem dla rybek, jakie w nim zamieszkają. Nie wymaga wiele uwagi, na co dzień trzeba jedynie karmić zwierzęta, a od czasu do czasu wyczyścić filtr i wymienić 15% wody. Da się to zrobić chociażby za pomocą odmulacza dna.

Element ozdobny mieszkania

Spora część osób przyznaje, że traktuje akwarium jako wyjątkową ozdobę, uzupełniającą aranżację konkretnego pomieszczenia. Pasuje ono do dowolnie urządzonego pokoju, a ponadto istnieje możliwość modyfikowania jego wyglądu. Można dokupić rozmaite elementy dekoracyjne, jakie umieści się w środku, na przykład zamki, sztuczne rośliny, czy też wraki statków. Wielu ludzi decyduje się również na wyłożenie dna kolorowymi kamyczkami.

Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się oświetlenie LED do akwarium. Pięknie podkreśla wszystkie walory podwodnego świata. Ponadto pobiera niewiele prądu. Umożliwia stworzenie niesamowitego wrażenia i przyciąga do siebie uwagę, więc z pewnością zachwyci gości. Warto również zainwestować w tapetę, jaką przyklei się do tylnej szyby domowego akwarium. Przeważnie przedstawia ona ocean, ale istnieją także bardziej oryginalne wzory. Dzięki niej wszystkie elementy połączą się w wyjątkową całość. Aby zachować jak najlepszą widoczność, dobrym pomysłem będzie zakupienie czyścika magnetycznego, ułatwiającego utrzymanie szyb w czystości.

(nad.)