Czy mają równe szanse na starcie? O finansowaniu sportu w Chojnicach

Marek Szank, przewodniczący komisji kultury i sportu w Chojnicach, chciałby, aby pula środków przeznaczanych na chojnickie kluby i stowarzyszenia sportowe była wyższa minimum o 150 tys. zł i wynosiła przynajmniej 5oo tys. zł.

Marek Szank chce zwiększenia środków dla chojnickich klubów i stowarzyszeń sportowych do minimum 500 tys. zł.   |  fot. red.

To ważne, bo dziś większość klubów ledwo wiąże koniec z końcem. Radni komisji kultury i sportu rozpoczęli dyskusję na temat finansowania chojnickiego sportu. Nasunęła się przy okazji refleksja, że czasami lekką ręką wydają miliony na niektóre inwestycje sportowe czy inne, a jest problem z przekazaniem kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych na organizację ważnego wydarzenia czy po prostu funkcjonowanie klubów oraz ich normalną egzystencję.

Dyskusję wywołał kilka tygodni temu Marcin Gruchała z Boxing Team, zwracając uwagę na zbyt małe dofinansowanie jego i innych klubów. Dziś podczas komisji do tej dyskusji wrócono. Głos zabrali przedstawiciele dwóch klubów bokserskich Andrzej Plata z UKS Bokser Chojnice i wspomniany Marcin Gruchała. Choć czasami obaj panowie się różnili i nie zawsze we wszystkim dogadywali, to tym razem mówili jednym głosem, wskazując na te same problemy ich klubów. Wskazywali na zbyt dużą dysproporcję w finansowaniu czy wspomaganiu przez miasto Chojniczanki oraz innych klubów z innych dyscyplin.

- Leży mi na sercu zrównoważone podejście finansowe i mentalne do innych dyscyplin niż piłka nożna. Wszystko skupia się w tym mieście na Chojniczance i Red Devils. W naszym klubie dzieci nie płacą składek jak w Chojniczance po 95 zł, ale przychodzą i trenują u nas za darmo. Nie mamy też jak Chojniczanka za darmo całej bazy, tylko jak coś organizujemy, musimy płacić. Dostaliśmy z miasta na cały rok 7 tys. zł, wszyscy jako trenerzy pracujemy z pasji za darmo, ale i tak te środki nie wystarczają na zbyt wiele, a już na pewno – mimo chęci i aspiracji - nie na wychowanie wielkich mistrzów – mówi Andrzej Plata z UKS Bokser Chojnice.

Marcin Gruchała, podobnie jak Andrzej Plata, zwrócił uwagę, że kilku dobrze rokujących zawodników czy zawodniczek musiało zrezygnować w Chojnicach ze sportu, ze względu na znikome lub zbyt małe wsparcie urzędu w postaci chociażby stypendiów. Co prawda kilku bokserów stypendia otrzymuje, ale są to kwoty bardzo niskie w porównaniu z piłkarzami. I dlatego wybrali inne kluby, rzucili sport i wyjechali za pracą za granicę.

- Chciałbym, aby ci najlepsi bokserzy, medaliści mistrzostw, dostawali tyle, co rezerwowy piłkarz Chojniczanki, który nawet nie jest z Chojnic i nawet nie powąchał trawy na boisku, a już wyjechał do innego klubu – mówi Gruchała, podając za przykład utalentowanych medalistów, którzy dostają po 500 zł stypendium. - Dzięki Bogu mam przyjaciół i sponsorów, ale oni też jakoś „uciekają” do sponsorowania piłki – dodaje Gruchała.

Wywołany do tablicy kierownik referatu kultury i sportu Zbigniew Buława przypomniał, że to nie on, a powołana komisja rozdziela środki na kluby. Zwrócił uwagę, że kilka razy przytaczana Chojniczanka ma inne koszty niż np. bokserzy, bo przy Mickiewicza trenuje kilkaset dzieci, mają ciągłe wyjazdy na mecze i co za tym idzie również większe koszty funkcjonowania. Przyznał jednak, że kwota 348 tys. zł nie spełnia oczekiwań środowiska sportowego na szkolenie dzieci i młodzieży oraz organizację turniejów, bo zapotrzebowanie jest przynajmniej – jak wynika z wniosków złożonych na 2019 rok - trzykrotnie wyższe.

Zdaniem Marka Szanka to jednak od bokserów i żeglarzy, którzy przynoszą naszemu miastu najwięcej medali i sukcesów – powinna rozpoczynać się praca przy wydatkowaniu środków. - Oni najwięcej i najtaniej „produkują” dla Chojnic medalistów – dodał Szank.
I dlatego w poniedziałek Marek Szank wystąpi do komisji o poparcie wniosku o zwiększenie puli środków dla chojnickich klubów i stowarzyszeń do minimum 500 tys. zł (obecnie jest 348 tys. zł). - Dajemy bardzo dużo na stypendia dla mistrzów, a w porównaniu do tego bardzo mało na szkolenie i wychowanie przyszłych mistrzów – przyznał Szank.

Zdzisław Januszewski przyznał, że kilka czy kilkanaście tysięcy złotych na szkolenie i wychowanie dzieci o które czasami proszą kluby jest niczym w porównaniu z kwotą, jak to powiedział, 6 czy 8 mln zł na murawę dla armii zaciężnej. - Uważam, że największe wsparcie powinno iść na Uczniowskie Kluby Sportowe i na szkolenie dzieci – powiedział Januszewski. Po raz kolejny zaapelował, aby była pełna jawność w sporcie i kluby publikowały sprawozdania finansowe.

Temat powróci po wakacjach, gdyż radni będą chcieli pochylić się nad systemem przyznawania środków. Po raz kolejny propozycję stworzenia jasnych i zrozumiałych kryteriów podziału środków zgłosił Sebastian Matthes. Być może do tego będzie potrzebny „okrągły stół” chojnickiego środowiska sportowego. - Musimy zrobić wszystko, by kolejne nasze kluby nie podzieliły losów klubu rugby, który ze względu na zbyty małe dofinansowanie przestał istnieć – zauważył Marek Szank.

Komentarz autora: Bardzo dobrze, że radni komisji kultury i sportu tej kadencji chcą wreszcie raz na zawsze uporządkować kwestię przyznawanych środków na sport. Co roku wszyscy są niezadowoleni i krzywym okiem patrzą na podział środków, ale nigdy tak naprawdę nic z tym nie robiono na serio. Dorzucenie środków do puli pewnie w jakimś stopniu pozwoli na „załatanie” problemu, ale inną kwestią jest też poruszany inny wątek – sportowa świadomość komisji przyznającej środki. Nie wszyscy, którzy zasiadają w tej komisji znają się rzeczowo na sporcie, potrzebach i uwarunkowaniach, gdyż zajmują się dziedzinami z zupełnie innego bieguna. I trudno mieć do nich o to pretensje, takie mamy prawo. Ale często odczucia są takie, że komisja jakby przez kalkę przyznawała co roku kwoty. W tym miały być po prostu takie same jak przed rokiem i prawie się to komisji udało. Przed komisją kultury i sportu trudna misja i na pewno nie uda się zadowolić wszystkich, ale jak to w sporcie bywa, już sam start i próba są bardzo ważne.

(olo)

Zapisz

 1. 19 czerwca 2019  19:35   Ważna sprawa   rastvorcev

  Dlaczego nikt nie przytoczy pijanych piłkarzy z Chojniczanki w chojnickich dyskotekach? Lepiej dawać im jakies stypendia niz np. mlodym bokserom czy zeglarzom? Czas to w koncu zmienic Drodzy Panstwo..

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 19 czerwca 2019  16:24   Gruchala Team to jest Marka   Ciągły obserwator

  Gale i osiągnięcia klubu prowadzonego przez Gruchala Team za wręcz niesamowite i wielki ukłon dla Wszystkich co to popierają

  1
  0
  Odpowiedz
 3. 19 czerwca 2019  16:20   Gruchala Team to jest porządna marka   Ciągły Obserwator

  Bez dwóch zdań klub prowadzony przez Pana Marcina i gale przez niego organizowane to wizytówka Chojnic.

  1
  0
  Odpowiedz
 4. 18 czerwca 2019  00:49   brawo (1)   iza

  Dyskusję wywołał kilka tygodni temu Marcin Gruchała z Boxing Team, zwracając uwagę na zbyt małe dofinansowanie jego i innych klubów. Nawet Marcin Wałdoch , ze to jest marnowanie pieniedzy sponsorujac ich bo z tych ludzi nic nie bedzie , a Gruchaly boks wykorzystuja tez poza ringiem

  2
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 5. 18 czerwca 2019  00:47   frezan   Nie wspomagajmy huliganow

  Masz racje nie maja dobrej opini te Gruch\'\'\'\'\'\' w srodowisku Zwykłe huligany . Dlatego bym nie dal ani grosza i zlikwidowal ten pseudo-klub chyba ze za swoje Zreszta Marcin G mial tez pobicia !!!

  2
  1
  Odpowiedz
 6. 18 czerwca 2019  00:27   MAGDA   ZENADA.PL

  TEN CAŁY MARCIN G . TO LUMP W SADZIE BYL TEZ ZA POBICIA WY GO NAZYWACIE BOKSEREM Z TYM SWOIM SMIESZNYM KLUBIKIEM ? NIECH SOBIE SAM SPONSORUJE , BO NIESTETY ALE GRU..... MAJA ZŁA OPINIE

  2
  1
  Odpowiedz
 7. 18 czerwca 2019  00:22   MARCIN W   KAZDY MNIE MA W CZTERECH LITERACH

  Sprawę odbieram wręcz osobiście, poświęciłem bowiem nie mało czasu, bo ok. 2 lat, na napisanie książki Chojnicki czerwiec \'89. Jakoś nikt wcześniej, ani Miasto, ani ci mecenasi miejscy sztuki, nauki i kultury, tematyki tej nie podejmowali. Niestety, jako persona non grata, nie otrzymałem nawet zwyczajnego zaproszenia na imprezę upamiętniającą te wydarzenia WIDOCZNIE KAZDY MA CIEBIE GDZIES I TA TWOJA DUME I BUTE ! KAZDY SIE NA TOBIE POZNAŁ

  1
  2
  Odpowiedz
 8. 17 czerwca 2019  13:13   Bon sportowo-rekreacyjny   Jarosław Bednarz

  Niech każde dziecko w wieku szkolnym otrzyma "Bon rekreacyjny" w wysokości 30 zł miesięcznie i niech w porozumieniu z rodzicami wykorzysta go na szachy, akrobatykę, taniec, siatkówkę, pływanie czy piłkę nożną. Podmioty podpiszą umowę z ratuszem i wg. listy zapisanych pieniądze będą trafiały do konkretnych klubów. Obecny system jest nieuczciwy i krzywdzący.

  3
  2
  Odpowiedz
 9. 14 czerwca 2019  18:44   wnioski z komentarzy sa takie ....... (1)   c/w

  piszący to zwyczajowo grubas, kałdun ( brzuch) lezy mu na kolanach. ma okulary , piwo i boczek na talerzu. redni żre 5000 cal dziennie , spala 250 cal bo chodzi do łazienki i kuchni. Żona podobnej postury więc seks nie wchodzi w grę bo zapchane wszystko smalcem. Ale, na sporcie się zna i to jak, sami przeczytajcie poniżej. Radny Szank trzymam za Pana kciuki. Uda się i tego życzę !

  4
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
 10. 14 czerwca 2019  07:36   JAK SE ZALOZYLES KLUB ... (1)   anonim

  JAK SE ZALOZYLES KLUB HOBBISTYCZNY TO SE GO UTRZYMUJ SAM KTO CI KAZAL GO ZAKLADAC A POTEM MIEC PRETENSJE DO CALEGO SWIATACTYLKO NIE DO SIEBIE UTRZYMUJ SE SAM Z WLASNEJ KASY PIENIEDZY

  12
  11
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  Odpowiedz
  • 14 czerwca 2019  11:31   olka   olka

   Bardzo.dobrze napisales niech ten pieciorzedny bokser sobie za swoja kase utrzymuje

   5
   4
 11. 13 czerwca 2019  23:02   Brak wiedzy ludzi   Dawid

  Niektóre komentarze są debilne jak można prowadzić klub sportowy w tych czasach za darmo jak mają być sukcesy to potrzebna jest pomoc miasta i sponsorów takie wyjazdy na mistrzostwa polski sporo kosztują trener ma pracować na etacie za 2.5 tys złotych po pracy ma trenować a wyjazdy dla klubowiczów ma refundować z tej zarobionej jego prywatnwj kwoty. Pomyślcie troche ludzie.

  10
  7
  Odpowiedz
 12. 13 czerwca 2019  22:02   JAKZEZ WSPANIALY JEST ...   JEZYCZEK

  JAKZEZ WSPANIALY JEST BURMISTRZYNIO I JEGO KOMITET WYBORCZY WYBORCOW RADNYCH ZASIADAJACYCH W RADZIE MIASTA CHOJNIC

  3
  7
  Odpowiedz
 13. 13 czerwca 2019  21:53   rapa   xas

  Najpierw niech beda sukcesy , a nie przyziemne sukcesiki pilke nozna to powinna byc liga amatorow , zero sukcesow w tym sporcie klubow ekstraklasy czy 1 ligi A jakis smieszny boxing team to trzeciorzedni bokserzy z ktorych i tak nic nie bedzie

  8
  9
  Odpowiedz
 14. 13 czerwca 2019  21:53   DLACZEGO MAM DOKLADAC SIE DO ...   PRECZ Z REKOMA OD MEJ KASY

  DLACZEGO MAM DOKLADAC SIE DO ICH HOBBY NIECH SIE SAMI UTRZYMUJA FINANSUJA

  12
  5
  Odpowiedz
 15. 13 czerwca 2019  21:51   JAK TO ICH PRACA TO NIECH ...   BEZ ZEBRACTWA OD INNYCH

  JAK TO ICH PRACA TO NIECH SAMI ZE SWEJ PRACY UTRZYMUJA ZARABIAJAC PIENIADZE

  8
  4
  Odpowiedz
 16. 13 czerwca 2019  21:40   CO ZE STYPENDIAMI DLA ...   OTO SPORT

  CO ZE STYPENDIAMI DLA PILKARZA I KRADZIONYMI AUTAMI NA POLUDNIU POLSKI UKRYWANYMI W OKOLICACH CHOJNIC

  9
  4
  Odpowiedz
 17. 13 czerwca 2019  21:37   CHCEMY SPORTU DLA SPORTU A ...   AFERY

  CHCEMY SPORTU DLA SPORTU A NIE SPORTU DLA KASY

  10
  4
  Odpowiedz
 18. 13 czerwca 2019  21:35   A CO Z NAUCZYCIELAMI WF ZE ...   SLEDZTWO PROKURATURY

  A CO Z NAUCZYCIELAMI WF ZE SZKOL NR 1 I SZKOLY NR PODEJRZANYMI O

  5
  3
  Odpowiedz
 19. 13 czerwca 2019  20:10   CZY TO SPORT DLA PRZYJEMNOSCI ...   SPORT BEZ KASY

  CZY TO SPORT DLA PRZYJEMNOSCI CZY DLA BIZNESU KASY

  10
  6
  Odpowiedz
 20. 13 czerwca 2019  18:36   Finansowanie sportu   Gall Hall

  Przede wszystkim powinno ujawniać się procentowo ile przeznacza się z budżetu na dany klub/ sportowca. I tu pytanie ile procent z budżetu przeznaczonego na sport otrzymuje Chojniczanka?

  5
  0
  Odpowiedz
 21. 13 czerwca 2019  17:47   Wyjazdy z Mickiewicza nie są za darmo.   Kaja

  Za takie przyjemności się dodatkowo płaci

  14
  1
  Odpowiedz