Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Coraz więcej danych przechowuje się w chmurze, a coraz mniej bezpośrednio w komputerze lub na nośnikach zewnętrznych, jak pendrive. Pojawia się jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Chmury obliczeniowe są wciąż w niewielkim stopniu narażone na ataki. Większym problemem dla dostawców tego rodzaju usług wydaje się niewielka wiedza na ich temat wśród klientów.   |  fot. nad.

Korzystanie z chmury jest wygodne. Mamy dostęp do swoich plików o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Nie musimy obawiać się awarii komputera, tego, że ktoś ukradnie nasz sprzęt lub zapomnimy wziąć go w podróż. Czy to znaczy, że chmura jest całkowicie bezpieczna? Czy ktoś ma wgląd w nasze dane? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Chmura nie zawsze taka sama

Do wyboru mamy przede wszystkim dwie kategorie chmur. Pierwsza to narzędzia darmowe i ogólnodostępne. Możemy się zarejestrować w dowolnej chwili. Drugim typem są chmury firmowe, czyli narzędzia, z których korzysta tylko jedna organizacja. Zabezpieczenia chmury mogą bazować na segmentacji VLAN, systemach IDS/IPS, zaporach sieciowych bądź serwerach proxy. W przypadku specjalistycznych płatnych narzędzi, jak Virtual Data Room, dane są chronione przez ten sam system zabezpieczeń, jaki stosuje się w bankowości.

Co z tym bezpieczeństwem?

Jeżeli mielibyśmy analizować, który typ chmury zapewniają lepsze bezpieczeństwo, to bezsprzecznie będzie to Virtual Data Room. Nie znaczy to jednak, że przechowywanie plików w chmurze publicznej bezpieczne nie jest. Zdarzają się sytuacje, kiedy wyciekają dane, ale są to rzadkie przypadki. Bardzo często za to, że tracimy pliki, jesteśmy odpowiedzialni my sami. W przypadku kiedy mamy konto w chmurze publicznej z prostym i przewidywalnym hasłem, nie możemy się dziwić, że ktoś kiedyś je złamie i przejmie dane. Tak samo duże ryzyko istnieje, kiedy korzystamy z niezabezpieczonych sieci WiFi. Jednakże kiedy dbamy o tak podstawowe środki bezpieczeństwa, nie musimy się obawiać.

Kiedy chmura prywatna, a kiedy publiczna?

Z publicznej chmury możemy korzystać do przesyłania i przechowywania naszych prywatnych plików. Nie ma w nich wielu danych wrażliwych, a chmura służy głównie do tego, by zaoszczędzić miejsce na dysku. Możemy też łatwiej udostępniać pliki, które nie zmieściłyby się jako załącznik maila. O chmurze prywatnej powinny myśleć firmy i instytucje, które zamierzają trzymać w niej wiele dokumentów, umów, patentów i certyfikatów. Są to najcenniejsze dane firmy, które trzeba strzec. Jak już było wyżej, stosuje się zabezpieczenia na poziomie zabezpieczeń bankowych. Nie jest to jedyna zaleta tego typu rozwiązań.

Virtual Data Room skutecznie chroni przed kradzieżą i uszkodzeniem plików. Tworzone są kopie zapasowe w razie, gdyby doszło do poważnej awarii. Dysk ma nieograniczoną pojemność. Z tego rozwiązania bardzo często korzysta się przy okazji zawierania umów, przeprowadzania fuzji i przejęć. Każda ze stron transakcji może mieć wgląd do tych dokumentów, które udostępni administrator. To także on decyduje, który z użytkowników może plik edytować lub drukować, a który ma jedynie podgląd. Transakcje są bezpieczne i przebiegają sprawniej, aniżeli wtedy, gdyby dokumenty były w wersji papierowej.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://fordata.pl/przechowywanie-danych-w-chmurze-a-bezpieczenstwo-plikow/.